Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dodatek mieszkaniowy w czasach pandemii

Pandemia, która opanowała świat zmusiła nas do racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Czynsz, czy opłata za energię, wodę czy śmieci są poważnym i stałym wydatkiem, a nasze dochody często zostały zmniejszone. Dlatego informujemy o wsparciu na które mogą liczyć wszyscy. Chodzi o dodatek mieszkaniowy.

 Uprawnienie do dodatku mieszkaniowego przysługuje: najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, członkom spółdzielni mieszkaniowych zamieszkującym na podstawie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, osobom zajmującym lokale mieszkalne w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom lokali mieszkalnych, innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem, osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.

Ubiegający się o dodatek mieszkaniowy, którzy posiadają jeden z tytułów do zajmowania lokalu powinni spełnić jeszcze dwa kryteria, aby zostać objętym tym świadczeniem, a mianowicie:
- mieć odpowiednią wysokość średniego miesięcznego dochodu: dodatek można otrzymać, jeżeli średni miesięczny dochód na każdego członka gospodarstwa domowego nie przekracza – 1563,60 zł (tj. 125% brutto najniższej emerytury), dochód osób mieszkających samotnie nie może przekroczyć 2189,04 zł (tj. 175% brutto najniższej emerytury)
- posiadać określoną powierzchnię zajmowanego lokalu. (jest ona uzależniona od ilości osób zamieszkujących w danym lokalu mieszkalnym).

Osoba ubiegająca się o przyznanie dodatku mieszkaniowego składa w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gminie w której zamieszkuje (w Ustroniu w Wydziale Mieszkaniowym Urzędu Miasta) wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego (potwierdzony przez Zarządcę zajmowanego lokalu) oraz deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Więcej informacji oraz druki wniosku można znaleźć na stronach internetowych Gminnych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: