Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dobre wiadomości w sprawie Domu Ludowego

Od kilku miesięcy Gmina Hażlach jest właścicielem Domu Ludowego w Pogwizdowie. Ponad rok temu jego zakup był punktem zapalnym grudniowej sesji, podczas której budżet na 2018 rok został przyjęty sześcioma głosami za, przy dwóch sprzeciwu i siedmiu wstrzymujących się, co odbiło się szerokim echem w powiecie cieszyńskim.

Po sesji wójt tonował gorącą atmosferę wokół Domu Ludowego zapewniając, iż sprawa będzie dalej procedowana - Najpierw trzeba uchwalić Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Hażlach, który umożliwi pozyskanie środków na remont przejętego budynku. Nie bez znaczenia będą również rozmowy z konserwatorem zabytków w kwestii możliwości ingerencji w bryłę budynku oraz zakresu możliwych do przeprowadzenia prac budowlanych - mówił kilka miesięcy temu dla portalu OX Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

W sierpniu 2018 roku, za cenę 40 tys. zł netto, Gmina Hażlach nabyła nieruchomość. Jak podkreślał wówczas wójt, sporo wysiłku kosztowało wypracowanie kompromisu odnośnie ceny nabycia, która w kontekście wyceny majątku przez biegłego rzeczoznawcę była niezwykle atrakcyjna i stanowiła zaledwie ułamek wartości nieruchomości. Wkrótce po zakupie wójt złożył do Urzędu Marszałkowskiego wniosek aplikacyjny, nad którym pracowano już od kilku miesięcy, a w oparciu o który gmina chciała sfinansować generalny remont zakupionego budynku.

W marcu 2019 roku wójt Sikorski otrzymał wyczekiwaną informację, iż Gminie Hażlach przyznano środki w kwocie 1 909 tys. zł, które w 95% pokryją przewidywane koszty związane z generalnym remontem i wyposażeniem Domu Macierzy. - Taka wiadomość cieszy, ponieważ budynek ten był budowany przez naszych przodków, ma wspaniałą historię a jego nowe przeznaczenie wpłynie na integrację społeczeństwa oraz umożliwi poszerzenie oferty kulturalnej dla naszych seniorów, co zresztą stanowi realną odpowiedź na ich potrzeby, które były zgłaszane podczas zebrań wiejskich. W tym celu nawiązałem już kontakt z Uniwersytetem III Wieku z Cieszyna. Z perspektywy czasu podjęliśmy odważną i dobrą decyzję, która stwarza warunki do przebudowy centrum Pogwizdowa. Decyzja ta jest pokłosiem pozytywnego wizjonerstwa, które jednak wymagało położenia na szali całego swojego autorytetu – podsumowuje Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

 

red/.mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-23 18:14:08
PUT-IN: Klękajcie narody to jest dopiero DEWELOPER roku, ci z Warszawy dużo mogliby się nauczyć. Kupić za 40 tys. zł, wyremontować za unijne a potem może sprzedać za grube miliony
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: