Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Do 5 lat za przekręcenie licznika?

We wrześniu Rada Ministrów przyjęła projekt, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który zakłada nałożenie kar na osoby przekręcające licznik samochodowy oraz na osoby, które zleciły podjęcie takiego działanie. W obu przypadkach osobom takim grozić będzie kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Mimo licznych rozmów aktualnie w Polsce przekręcanie liczników nie jest karalne. Oczywiście, osobo oszukana stanem licznika, może później usiłować dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, jednak osobom odpowiedzialnym za takie działania aktualnie nie grożą żadne sankcje karne. Jednak już wkrótce ma to ulec zmianie, a kara 5 lat pozbawienia wolności może się wydawać na tyle dotkliwa, że odstraszy wielu „licznikowych oszustów”.

Kary mają zostać wprowadzone przez nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksu Karnego. Co ciekawe jednak odpowiedzialność nie będzie dotyczyła tylko i wyłącznie osób, które bezpośrednio podejmują działania, związane ze zmniejszeniem widniejącego na liczniku przebiegu samochodu, ale również osoby, które swoim działaniem to umożliwiają. Kara grzywny do 3 tysięcy złotych będzie bowiem grozić osobom, które nie zgłosiły na stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika w swoim aucie na nowy.

Aktualnie stacje kontroli pojazdów muszą przekazywać Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika samochodu, który został odczytany w czasie corocznego przeglądu technicznego. Po wprowadzeniu zmian do tych danych będzie dołączona informacja o ewentualnej wymianie licznika na nowy. Co ciekawe, przy każdej kontroli drogowej prowadzonej przez policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, a nawet Żandarmerię Wojskową, czy też Służbę Celno-Skarbową, kontrolerzy będą musieli spisać aktualny stan licznika sprawdzanego samochodu i przekazać je do ewidencji CEPiK. Takie zwiększanie częstotliwości kontrolowania stanu licznika w samochodzie ma pozwolić na łatwiejsze wyłapywanie ewentualnych nieprawidłowości.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-25 22:37:32
mstudnicki: To powinno być od zawsze.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: