Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dmuchnij i sprawdź trzeźwość

Stacjonarny alkomat zainstalowano w skoczowskim komisariacie. Każdy, za darmo, o każdej porze może sprawdzić swój organizm pod kątem zawartości alkoholu. To pierwsze takie ogólnodostępne urządzenie w naszym powiecie. Jak się okazuje, do tej pory nie brakowało osób, które na komisariacie chciały zbadać swoją trzeźwość.

W Komisariacie Policji w Skoczowie zostały oddane do użytku trzy alkomaty - dwa przenośne (bezustnikowe AlcoBlow) oraz pierwszy w powiecie ogólnodostępny alkomat stacjonarny. Trzy urządzenia zakupiła gmina Skoczów ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Myślę, że są to dobrze wydane pieniądze i poprawi to stan bezpieczeństwa na drogach - mówił przewodniczący komisji Waldemar Saltarius.

- Mieszkańcy, jeśli nie będą tego pewni, będą mogli przyjść do komisariatu i zrobić badanie. Aby mieć absolutną pewność, że mogą wsiąść za kierownicę. Niestety, panuje wiele stereotypów, dotyczących działania alkoholu. Jak wskazują statystyki, większość kierowców zatrzymanych przez policje to osoby, które piły alkohol wczoraj a nie dzisiaj. Są w przeświadczeniu, że jeśli zjedli śniadanie, wzięli prysznic to są już trzeźwi
. - komentuje burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko.

Jak mówił podczas spotkania w skoczowskim komisariacie po. pierwszego zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie podinsp. Rafał Machaczka – dziękuję władzom samorządowym za wsparcie. Jedną z istot funkcjonowania tego alkomatu jest to, że jest on obsługiwany tylko i wyłącznie przez osobę, która się u nas stawi i jest ono całkowicie anonimowe.

Zanim do komisariatu dotarło urządzenie, kierowcy i tak zgłaszali się tutaj i prosili policjantów o zbadanie trzeźwości. - Potwierdzają to dyżurni, w weekend kilkadziesiąt osób przychodzi na komisariat i prosi o zbadanie stanu trzeźwości - dodaje podkom. Rafał Domagała, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Skoczowskiej policji przydadzą się również dwa przenośne alkomaty: - Będą służyły w codziennej służbie. Dzięki nim można dokonać wstępnej weryfikacji, czy osoba jest nietrzeźwa czy nie. Stacjonarne urządzenie zapewne ułatwi prace policjantów, bo czasami ustawiała się do nas kolejka osób chętnych na badanie. Teraz każdy może sam skorzystać z urządzenia – wyjaśnia zastępca Komendanta KP w Skoczowie nadkom. Arkadiusz Bloch. Jak dodaje, zdarzały się przypadki, że wynik badania był pozytywny i badana osoba po kilku godzinach wracała ponownie na badanie.

Test jest banalnie prosty, wystarczy do szczeliny wsunąć ustnik i przez kilka sekund wdmuchiwać powietrze. Po chwili otrzymujemy wynik.

Alkomat jest dostępny w holu głównym skoczowskiego komisariatu. Można z niego skorzystać o każdej porze dnia i nocy. Alkomaty kosztowały 6 tysięcy złotych.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-17 19:31:16
1234567890: \"Przepieron\" zanim cos napisze na ox powinien dmuchać w to urządzenie;)
2016-11-17 19:34:57
tedi55: tyko najpierw musi wrzucić monete
2016-11-17 20:13:21
Przepierón: Jak ja bym dmuchnął to by to nazwijmy już urządzeniem wybuchło :D<br />
2016-11-17 20:45:22
yerbasmakuje: trzeba wrzucić monetę, żeby móc się zbadać \&quot;za darmo, o każdej porze\&quot;?
2016-11-18 07:15:36
ciamajda: Przerobione ze starego automatu telefonicznego. <br />Wrzuć monetę. wrzuć monetę...........itd.
2016-11-18 10:23:52
staszek1950: Na każdym komisariacie powinno być takie urządzenie.
2016-11-18 10:54:28
czytelniczka: Jaki jest KOSZT jednorazowego badania? <br />
2016-11-18 11:24:42
jacekklos19: Musisz w pojemniku ustawionym pod alkomatem pozostawić opakowania (butelkę) po spożytym alkoholu . :-)
2016-11-18 16:23:02
koszor: To jest dobre! :)
2016-11-18 16:50:04
Herr Flick: Brawo Burmistrz! Dzięki akcji z alkomatem masz Pan drugą kadencję w kieszeni. A tak na poważnie- słyszał coś, ktoś o wynikach audytu w skoczowskim magistracie?
2016-11-19 17:55:08
Junia: Każdy policjant powinien dmuchnąć rano przed wejściem na posterunek hahaha ciekawe ilu byłoby zdolnych do służby ;) ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: