Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Długie weekendy w 2019 roku

Nowy rok kalendarzowy to dla większości pracowników nowy urlop i czas na zastanowienie, w jaki sposób go wykorzystać. Dobrą wiadomością dla wszystkich zatrudnionych jest fakt, że w 2019 roku przypada aż siedem długich weekendów, dzięki czemu, aby udać się na przykład na tygodniowy wypoczynek, można będzie zaoszczędzić jeden, a nawet dwa dni urlopu.

Planowanie wolnego w pracy to dla wielu osób wyzwanie. W 2019 roku jest szansa na skorzystanie z kalendarza świąt, w których w Polsce ustawowo przypada dzień wolnych od pracy, w taki sposób, aby cieszyć się wypoczynkiem i jednocześnie oszczędzać urlop.
Cały rok to 104 dni wolnego, wynikające z weekendów. Dodatkowo w kalendarzu znajdziemy 13 świąt, z czego 10 przypada w innym dniu, niż niedziela. Odpowiednio planując urlop, można cieszyć się częstymi chwilami odpoczynku.


Dni wolne od pracy ze względu na święta (przypadające w inne dni niż niedziela) to:


• Nowy Rok (1 stycznia) – wtorek
• Poniedziałek Wielkanocny (22 kwietnia) – poniedziałek
• Święto Pracy (1 maja) – środa
• Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – piątek
• Boże Ciało (20 czerwca) – czwartek
• Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) – czwartek
• Wszystkich Świętych (1 listopada) – piątek
• Święto Niepodległości (11 listopada) – poniedziałek
• Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) - środa i czwartek

Jak więc zaplanować urlop, aby cieszyć się długimi weekendami? Poniżej aż 7 propozycji:

  • Pierwsza szansa to sam początek roku. Nowy rok przypada we wtorek 1 stycznia, w związku z czym wolny Sylwester (31 grudnia) daje szansą na cztery dni wolnego w kawałku.
  • Długi weekend w kwietniu zawdzięczamy Wielkanocy, a konkretnie Poniedziałkowi Wielkanocnemu. Bez konieczności korzystania z urlopu przerwa w pracy będzie wynosiła 3 dni.
  • Majówka może przedłużyć się do 5 dni wolnego w kawałku, jeżeli uda nam się dostać urlop w czwartek 2 maja. Pierwsza środa i pierwszy piątek maja to w tym roku dni ustawowo wolne od pracy (Święto Pracy i Święto Konstytucji) w związku z czym biorąc urlop w czwartek, uzyskamy aż 5 dni wytchnienia.
  • 20 czerwca, czyli w czwartek, przypada Boże Ciało. Planując urlop na piątek, 21 czerwca zyskamy 4 dni wolnego w kawałku.
  • Podobnie ma się sytuacja ze Świętem Wojska Polskiego/ Wniebowzięcia NMP – przypada ono 15 sierpnia, czyli w czwartek. Planując urlop na 16 sierpnia, czyli piątek, zyskamy kolejny długi weekend.
    W listopadzie Wszystkich Świętych przypada w piątek, więc weekend bez żadnego urlopy wydłuży się do trzech dni. Dodatkowo 11 listopada przypada w poniedziałek, więc w tym miesiącu czekają nas aż dwa długie weekendy, bez konieczności planowania urlopu.
  • Prawdziwe wyzwanie logistyczne wszystkich zwolenników długich weekendów czeka jednak w grudniu 2019 roku. Boże Narodzenie przypada w środę i w czwartek. W niektórych firmach Wigilia jest dniem wolnym od pracy (najczęściej odrabia się ją w jakąś sobotę). W takiej sytuacji, aby cieszyć się całym tygodniem wolnego, wystarczy wziąć urlop w poniedziałek 23 grudnia i w piątek 27 grudnia. Jeżeli jednak pracujemy w Wigilię i szkoda nam urlopu, wystarczy wziąć wolne 17 grudnia i czeka nas 5 dni wolnego od pracy. Nowy rok z kolei przypada w środę, więc wykorzystując jeszcze dodatkowe dwa dni urlopu, można cieszyć się nawet półtoratygodniową przerwą od pracy (uwzględniając wolną Wigilię oraz 23 i 27 grudnia). Opcji jak widać, jest sporo.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: