Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Delfinia w COK

We wtorek (05.11.2019) w sali ceglanej cieszyńskiego Domu Narodowego odbyła się prapremiera nowej sztuki „Delfinia”, przygotowanej przez „Scenę Otwartą” – grupę teatralną, działającą w ramach popołudniowych zajęć z cyklu „COK jest OK”.

„Delfinia” to sztuka Johna Whitewooda w tłumaczeniu Lucyny Krzanowskiej. John Whitewood jest profesjonalnym dramatopisarzem, mającym w swym dorobku osiem sztuk telewizyjnych (ITV) i siedem radiowych emitowanych przez radio BBC. Obecnie pisze sztuki do odbioru „na żywo”, ponieważ, jak sam podkreśla, woli kontakt z publicznością, mogącą reagować „tu i teraz”. Wcześniej, grupa teatralna prezentowała inne sztuki dramatopisarza, m.in. „Zupełnie inna bajka”, czy „Taktyki kobiece”

- Prapremiera, jest tak naprawdę otwartą próbą generalną. Akcja rozgrywa się w słonecznej Itace, dawno, lub może nawet nie tak dawno. Próba generalna ma to do siebie, że mogą zdarzać się błędy. Jeden z aktorów nie jest polakiem, co wyraźnie słychać, jednak uważamy to za nasz atut. Zapraszamy państwa do słonecznej Itaki, aby poznać losy Delfinii – powitano gości przed rozpoczęciem sztuki.

Scena Otwarta przedstawia historie, których akcja często rozgrywa się w mitycznej Itace. Chociaż miejsce akcji może sugerować coś oderwanego od naszych realiów, w rzeczywistości w sztukach poruszane są współczesne problemy. Historie te mają wątki zabawne, ale również poruszające. Wszystkie spektakle przygotowane są przez grupę entuzjastów teatru. Aktorzy zwracają się niejednokrotnie bezpośrednio do nas, widzów. Rezygnacja ze scenografii jest odniesieniem do realiów, panujących w czasach Szekspira. Liczy się aktor, kostium, błyskotliwy dialog i intrygujący rozwój wypadków.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: