Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe stawki za odpady w Gminie Dębowiec

Od stycznia 2016 roku mieszkańcy Gminy Dębowiec zapłacą więcej za śmieci. 10 zł tyle miesięcznie każda osoba zamieszkująca nieruchomość będzie musiała zapłacić w przypadku odpadów zbieranych i odbieranych selektywnie. Taką decyzję podjęli na ostatniej (17.12) sesji radni Gminy Dębowiec.

Do tej pory mieszkańcy Gminy Dębowiec za odpady zbierane i odbierane selektywnie płacili 7 zł. Od nowego roku przyjdzie im zapłacić 10 zł. Taką decyzję na ostatniej (17.12) sesji Rady Gminy Dębowiec podjęli radni. W porządku obrad znalazł się bowiem projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki za pojemnik o pojemności 120 l, 240 l, 900 l, 1100 l. Jak przyznała Renata Michnik zastępca Wójta Gminy podwyżka jest efektem cen jakie firmy wywozowe zaproponowały w swoich ofertach. Do przetargu nieograniczonego zgłosiły się dwie firmy, w tym ta która obecnie obsługuje Gminę Dębowiec. Jest to cena plus koszty administracyjne stąd taka kwota – przyznała Michnik, po czym dodała. Gmina nie może dopłacać do śmieci.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Karol Kozieł z ciężkim sercem przyznał, iż po burzliwej dyskusji na komisji jej członkowie ostatecznie zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w sprawie stawek za śmieci. Radny Józef Śniegoń zwrócił jednak uwagę na rodziny wielodzietne. Czy komisja rozważała ewentualne ulgi dla rodzin z kartą dużej rodziny? – pytał samorządowiec. Przewodniczący komisji budżetu przyznał, iż komisja nie wzięła pod uwagę takich ulg.

Zastępca Wójta zwróciła również uwagę na zwiększoną częstotliwość wywozu śmieci, która będzie obowiązywać od nowego roku. Nie ma gwarancji, że stawka byłaby niższa gdybyśmy nie zwiększali ilości przejazdów – dodał Przewodniczący Rady Marian Matejczuk. Ten wzrost z 7 zł na 10 zł to bardzo dużo. To jest ponad 40%. Jest to jednak konsekwencja tego, że firmy zwiększyły stawki. Zastanawialiśmy się z wójtem, czy nie unieważnić tego przetargu i ogłosić go jeszcze raz. Prawdopodobnie zdążylibyśmy do końca roku. Baliśmy się jednak, że nawet zmniejszając częstotliwość przejazdu, jeżeli to miałoby być argumentem, mogłoby się okazać, że ogłaszając następny przetarg ceny będą jeszcze wyższe. Wtedy nie mielibyśmy już wyjścia. Zrezygnowaliśmy z tego i uznaliśmy, że trzeba podpisać tę umowę w takiej formie w jakiej jest  - tłumaczył Matejczuk.

Wójt Gminy Tomasz Branny dodał jedynie, iż w przyszłym roku pojawi się propozycja by przetarg ogłosić wcześniej, już około czerwca, a także żeby był to przetarg europejski. Chodzi o to aby ogłoszenie o przetargu pojawiło się w europejskim biuletynie, aby zwiększyć konkurencyjność wśród firm.

Przewodniczący Rady zaznaczył, iż do tej pory Gmina miała jedne z najniższych stawek za śmieci w powiecie. Przyznał również, iż z ostatniego przetargu trzeba wyciągnąć odpowiednie wnioski. Matejczuk odniósł się także do  pomysłu radnego Śniegonia. Trzeba się zastanowić czy przy tej stawce 10 zł nie wprowadzić ulg dla dużych rodzin, bo w przypadku 5 osobowej rodziny uzbiera się znacząca kwota. Proponuję by na styczniową sesję przygotować informację na temat tego ile takich rodzin jest w naszej gminie. Trzeba wziąć również pod uwagę kryterium dochodowe, czy pomoc ośrodka pomocy społecznej. Wtedy zdecydujemy. Być może nie będą to tak duże pieniądze dla budżetu gminy – przyznał Matejczuk.

Radni wspomnianą uchwałę przyjęli większością głosów. Dodajmy, iż stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w przypadku pozostałych odpadów komunalnych (odpadów zmieszanych) wyniesie 15 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość. W projekcie uchwały ustalono również stawki w zależności od pojemności kontenerów na odpady w przypadku śmieci odbieranych z nieruchomości niezamieszkałych. 

W przypadku odpadów zbieranych i odbieranych selektywnie, stawki wynoszą: 19 zł za pojemnik 120-litrowy (również za pojemnik w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzonych na nieruchomościach zamieszkałych), 23 zł za pojemnik 240-litrowy, 47 zł za pojemnik 900-litrowy, 54 zł za pojemnik 1100-litrowy.

Ceny dla pozostałych odpadów komunalnych (odpadów zmieszanych), gromadzonych w pojemnikach prezentują się następująco: 21 zł za pojemnik 120-litrowy  (również za pojemnik w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzonych na nieruchomościach zamieszkałych), 27 zł za pojemnik 240-litrowy, 56 zł za pojemnik 900-litrowy, 64 zł za pojemnik 1100-litrowy.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-21 14:14:21
dlugii: To jest chore Wojt do wymiany natychiadtowo z lenistwa nie zrobił drugiego przetargu gdzie 3 zł na osobe wiecej za co???? Nienormalne!!!!!!!!!
2015-12-22 14:23:00
vigor: Koszmar, ceny jak w stolyce
2020-02-17 10:07:43
stanislaw1966: Trzeba się zastanowić ile z tych 23 zł Gmina Dębowiec bierze za obsługę wywozu śmieci Druga sprawa przetarg wygrał ekoplast więc ta firma ma obsługiwać wywóz śmieci bo to jest zmowa firm gmina stawia warunki przetargu i powinno to być zaznaczone jak śmieci mogły podrożeć skończyły się popioły czyli ubyło parę tysięcy ton śmiecia mimo wszystko śmieci podrożały przez lato wywóz śmieci będzie odbywał się nawet trzy razy w miesiącu na siłę l bo jeżeli na miesiąc mam pół kubła śmieci to przez lato będę miał na dnie to Gmina kogo uszczęśliwia mieszkańców czy firmę wywozową żeby mieli pracę na cały miesiąc więc gdzie tu rozum
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: