Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dębowiec: październikowa sesja

W porządku obrad październikowej sesji Rady Gminy Dębowiec, dominowały uchwały dotyczące wysokości stawek podatków od nieruchomości oraz środków transportowych, a także opłaty od posiada psów oraz targowej.

We wtorek (27.10) odbyła się sesja Rady Gminy Dębowiec. Zanim przystąpiono do głosowania nad projektami uchwał, Wójt Gminy odpowiedział na zapytania radnych.  

Jedno z nich dotyczyło odpadów komunalnych. Dariusz Parchański zapytał włodarza, czy istnieje możliwość znaczącego obniżenia stawki osobom, które zdecydują się na kompostowanie odpadów. Wójt Tomasz Branny przyznał, iż gmina pracuje nad tym i prawdopodobnie stawki będą bardziej zróżnicowane. Dodał również, że z przeprowadzonych analiz wynika, iż obecnie kwota, którą mieszkańcy płacą za śmieci idealnie wpisuje się w koszty jakie gmina ponosi z tego tytułu.  

Przewodniczący Rady Grzegorz Cymorek w imieniu mieszkańców poruszył temat zarośniętych nieruchomości. To duży problem na terenie naszej gminy.  Przede wszystkim z odnalezieniem takiego właściciela. Najczęściej są to nieruchomości, na których tych właścicieli nie ma w zasięgu - nie mieszkają na terenie gminy, są za granicą. Istnieje możliwość wykoszenia nieruchomości przez gminę. Musi zostać wyłoniona firma, która na terenie danej gminy będzie realizowała takie usługi. Wówczas gmina pokrywa koszty wykoszenia działki i próbuje odzyskać od właściciela danej nieruchomości te środki która zostały przeznaczone na wykoszenie - tłumaczył Tomasz Branny. Włodarz dodał, iż w tego typu sprawach mieszkańcy mogą zgłaszać problemy do Referatu Gospodarki Wiejskiej Urzędu Gminy Dębowiec. 

Kolejnym punktem porządku obrad było podjęcie uchwał w następujących sprawach: zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Dębowiec na lata 2020-2026, zmiany budżetu Gminy Dębowiec na 2020 r., w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Dębowiec, w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2021 rok, w sprawie wprowadzenia opłaty targowej na terenie gminy Dębowiec w 2021r., w sprawie opłaty od posiadania psów w 2021r., w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dębowiec, w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2021, w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021r., w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2021r. oraz w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Województwa Śląskiego. Więcej informacji można znaleźć tutaj. 

Pod koniec sesji wójt przedstawił sprawozdanie z działalności. Wykonano prace przy remontach dróg gminnych: ul. Dębowa w Dębowcu oraz ul. Rzeczna w Kostkowicach. Zakończono pracę przy modernizacji instalacji elektrycznej w budynku Szkoły Podstawowej w Dębowcu. Zamontowano wyświetlacz prędkości rzeczywistej na ul. Katowickiej w Dębowcu. Zakończono prace przy chodniku dla pieszych w Iskrzyczynie przy ul. Tarnawa. Przeprowadzono przetarg oraz podpisano umowę na modernizację dróg gminnych ul.: Tęczowa, Graniczna w Łączce, ul. Orzechowa w Ogrodzonej oraz Zgodna w Gumnach. Podpisano umowę na utylizację folii rolniczej - zadanie będzie realizowane w nowym roku. Ogłoszono przetarg na wykonanie usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych - termin składania ofert to 19 listopada 2020 r. Wprowadzono do użytku aplikację Ecoharmonogram. Trwają prace przy przebudowie lokalu chronionego w Łączce. Zakupiono i zamontowano plac zabaw w Ogrodzonej - inwestycja realizowana jest w ramach inicjatywy sołeckiej.  Otrzymaliśmy informację o pozyskaniu środków zewnętrznych na rozbudowę drogi gminnej ul. Dolna w Gumnach. Odbył się przetarg na sprzedaż nieruchomości w Kostkowicach - po raz drugi, działka została sprzedana za kwotę 257,193 zł brutto. Przetarg na sprzedaż obiektu sportowego w Simoradzu został zakończony - niestety nie było żadnego oferenta, który byłby zainteresowany tym obiektem. Ogłoszono przetarg na sprzedaż nieruchomości w Simoradzu za szkołą - będzie rozstrzygany 4 grudnia 2020. Złożono wnioski do dofinansowania w ramach funduszy inwestycji samorządowych - budowa sali gimnastycznej w Dębowcu oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Łączce przy ul. Piaskowej. Wprowadzono organizację ruchu na ul. Krętej w Simoradzu - wymieniał Branny.

 

red.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: