Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dębowiec: hala za 12 mln zł? "Mówimy o obiekcie, jakiego w powiecie nie ma"

Na ostatniej sesji Rady Gminy Dębowiec radni mocno dyskutowali na temat budowy hali sportowej, która miałaby zastąpić dotychczasową salę gimnastyczną przy budynku szkoły podstawowej. Łączny koszt inwestycji ma wynieść blisko 12 mln zł.

- Inwestycja zakłada rozbiórkę istniejącej sali gimnastycznej oraz wybudowanie pełnowymiarowej hali sportowej, remont nawierzchni boiska ze sztuczną nawierzchnią i zakup sztucznego lodowiska na okres zimowy dla mieszkańców gminy. Oprócz tego zmodernizowana zostania cała infrastruktura wokół obiektu - parkingi dla aut osobowych, autobusów, czy elementy estetyczne - wyjaśniał wójt Tomasz Branny.

Koszty budowy obiektu w połowie ma pokryć dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. - Występowaliśmy o 80% dofinansowania, ale maksymalna kwota z Ministerstwa Sportu którą możemy uzyskać to 6 mln zł. Za nami dopiero pierwszy z trzech etapów, obecnie mamy za zadanie zabezpieczyć środki w budżecie na te kolejne lata, w których inwestycja ma być realizowana. Dopiero w ostatnim zapada decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu dofinansowania - podkreślał Branny. Dodał też, że obecnie gmina nie widzi możliwości pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych na budowę hali, ale też po analizie sytuacji budżetowej nie jest konieczne zaciąganie kredytu na ten cel.

Projekt zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, który zakładał zabezpieczenie kwoty 6 mln zł wkładu własnego, spotkał się ze sprzeciwem Komisji Budżetu. - Ta kwota 6 mln zł jest maksymalną, jaką możemy otrzymać. Nie oznacza to jednak, że ją finalnie dostaniemy - mogą przecież wpłynąć 3 lub 4 mln, a końcowy kosztorys się nie zmieni. Komisja nawet analizując możliwości finansowe gminy w kontekście 12 mln zł oraz ewentualnie 6 mln zł dofinansowania widziała poważne zagrożenie dla budżetu - uzasadniał decyzję jej przewodniczący, radny Tomasz Kubicius.

Głos w dyskusji zabrał też przewodniczący rady Grzegorz Cymorek. - Podążanie tą drogą, którą obraliśmy jakiś czas temu jest słuszne, bo jasno wtedy określimy, jakie mamy możliwości z danego programu. Dziś dyskutujemy o wieloletniej prognozie finansowej. Wiadomo, że następnym etapem dyskusji będzie budżet, gdzie merytorycznie i poważnie będziemy te szanse oceniać. Wszyscy wiemy, że wielokrotnie były zgłaszane wnioski w tej sprawie, a możliwości nie było. Teraz pojawiło się światełko i myślę, że warto z niego skorzystać - przekonywał.

Podkreślał też, że do czasu ogłoszenia przetargu temat budowy jest otwarty. - Jeśli kwota, jaką złożą wykonawcy przewyższy budżet, to jest wtedy możliwość zrezygnowania z tej inwestycji. Ogłoszenie przetargu możliwe będzie najwcześniej w przyszłym roku, do tego kwestia kolejnych etapów, sporządzenia budżetu też dotyczy przyszłego roku. Sytuacja na rynku budowlanym jest bardzo trudna, ale też nie wiemy, jaka będzie w przyszłości. Dlatego moim zdaniem rezygnacja z tej możliwości weryfikacji będzie niesłuszna.

- Mówimy o obiekcie, jakiego obecnie w powiecie cieszyńskim nie ma. Mało który z samorządów, nawet te większe od naszego, pozwoliłby sobie na taki. Nie wiem, czy nasza 5,5-tysięczna gmina ma odpowiedni potencjał demograficzny, jeśli chodzi o korzystających z niego uczniów, aby go budować - odpowiadał mu radny Kubicius.

Jego zdaniem gmina najpierw powinna przeanalizować stan wszystkich budynków użyteczności publicznej, a dopiero potem podejmować decyzję na temat budowy kosztownej hali. - Wtedy moglibyśmy powiedzieć, czy stać nas na to, aby zderzyć się z takim wyzwaniem i późniejszym utrzymaniem takiego obiektu, gdyby okazało się, że za 10 lat ilość dzieci będzie taka sama lub mniejsza. Czy chcemy narazić mieszkańców na ciągłe szukanie pieniędzy w portfelach? - pytał przewodniczący Komisji Budżetu.

Opinie pozostałych radnych były podzielone. - Wielkość tej hali może okazać się naszym atutem, bo może przyciągnąć inwestorów i turystów. Posiadając taką halę, możemy organizować zawody, turnieje, a jeśli będzie w niej miejsce dla publiczności, to także koncerty czy inne podobne imprezy - mówił Adam Moskwik. - Nie mogę się zgodzić, że dzieci nam będzie ubywać i w tym będzie tkwił problem. Hala ma nie tylko im służyć, ale też całej społeczności naszej gminy. Dlatego tym bardziej ważne jest zapewnienie, że nie będzie problemu z zamknięciem budżetu i że nie trzeba będzie też zaciągać kredytu. Nie będziemy przecież od razu budować, może się też zdarzyć, że trzeba będzie zrezygnować. Na dziś jednak, kiedy są możliwości pozyskania środków, warto spróbować - dodawał Roman Kłoda.

- Ten obiekt jest naszą gigantomanią. Jest po prostu za duży, będziemy mieć problemy z jego wykorzystaniem. Potrzeby szkoły to jedno. Co potem? Liczenie na to, że ktoś tu przyjedzie i będzie chciał działać jest trochę wróżeniem z fusów i gdybaniem "a nóż się uda". Chodzi jednak o wydatek w najlepszym razie 12 mln zł, a patrząc na rynek budowlany na tej kwocie może się nie skończyć - mówił z kolei Grzegorz Greń.

Finalnie w głosowaniu nad wykreśleniem inwestycji z Wieloletniej Prognozy Finansowej sześciu radnych głosowało za, a siedmiu było temu przeciwnych:

Nagranie z sesji dostępne jest w serwisie Youtube:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-14 19:27:59
iga: No ciekawe a w Simoradzu hala się wali
2021-07-14 19:37:42
danton: Obiekt w Simoradzu został usytuowany w beznadziejnej lokalizacji. Kiedy był budowany, inne czynniki były brane pod uwagę, ktoś inny się dokładał. W późniejszym okresie dla gminy stał się zbędnym balastem.
2021-07-14 20:35:48
: samorządy zadłużone po uszy ale bez problemu chętne dalej lekką ręką wydawać pieniądze które mieszkańcy będą musieli spłacać - wtopa w Simoradzu niczego nie nauczyła dębowieckich radnych
2021-07-14 20:36:28
: a ty donuś już nawet pulchniejszy od tego dantona z obrazka jesteś, gratulacje :D
2021-07-14 21:02:33
danton: Mieszkańcy Gminy Dębowiec przez lata zmuszeni byli (i są) dokładać się do tego obiektu w Simoradzu, który powstał w wyniku ambicji i zaangażowania miejscowych społeczników i za to im chwała. Czasy się zmieniły, dawniej nie wszystko dało się przewidzieć, z perspektywy długoterminowej ten projekt sprzed dekad okazał się niewypałem.
2021-07-14 21:27:35
danton: Z całą pewnością dla wielu niegdyś zaangażowanych w funkcjonowanie obiektu w Simoradzu jest to trudna decyzja — można to zrozumieć. Czasy się zmieniły, należy wznieść się ponad sentyment. Gmina ma swoje potrzeby i warto zaufać polityce p. Wójta w tej sprawie.
2021-07-14 22:43:52
marat: Dla Was Pan Wójt (Tomka sobie w rodzinie szukaj), jak najbardziej jest żywo zainteresowany sprawami infrastruktury transportowej na swoim terenie. Rozpisywała się o tym również Redakcja portalu OX, // https://wiadomosci.ox.pl/debowiec-remont-skoczowskiej-i-glownej,65163 // https://wiadomosci.ox.pl/debowiec-bedzie-remont-drogi-wojewodzkiej,58343 // https://wiadomosci.ox.pl/stara-jedynka-do-remontu-samorzadowcy-apeluja-do-marszalka,68294 //.
2021-07-14 23:59:24
miriam11: Każdy obiekt sportowy prędzej czy później będzie balastem dla gminy. Trzeba wziąć pod uwagę że im większy obiekt powstanie tym większy balast zostanie.
2021-07-15 15:29:29
: donuś pisz jak chcesz, nawet "Arturek z Wiślicy" albo "Jarząbek" możesz się podpisywać a i tak nikt cię w Dębowcu nie przytuli ani nie zatrudni, bo cię wszyscy w okolicy znają, z nienajlepszej strony zresztą :D
2021-07-15 16:02:54
marat: Cytuję: "Każdy obiekt sportowy prędzej czy później będzie balastem dla gminy." koniec cytatu — nie zawsze tego rodzaju twierdzenie okazuje się prawdą, wprost przeciwnie, wiele zależy od entropii, czyli słuszności początkowo przyjętych założeń. Osobiście uważam, że p. Wójt kieruje się dobrymi intencjami związanymi z realnymi potrzebami gminy, które będą procentowały przed dekady.
2021-07-15 16:11:35
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: idioto nie używaj słów których nie rozumiesz
2021-07-15 16:37:30
censor: Konto Pogromca pogromców i cwaniaczków ze SPACJĄ na początku, chociażby wypowiedzi z 2021-07-15 16:11:35 to nieudolna próba podszywania się pod innych czytelników tego portalu, w celu ich deprecjonowania, epatowania nienawistnymi treściami, szkalowania, pomawiania i dezinformowania innych czytelników, jak możemy zauważyć. Za tym procederem stoją dobrze nam znani nienawistnicy, którzy stosują różne hejterskie metody, które nie zostały jeszcze w Polsce wpisane do Kodeksu Karnego.
2021-07-15 17:25:14
Śmiechu : Panie Branny jak się kosztorys nie zmieni? W jakim pan świecie żyje? Marny z Pana zarządca gminy. Zmieni się kosztorys i to bardzo. Stał drożeje, materiały budowlane też. To chyba że już Pan kupił wszystko6i czeka czy będzie dotacja czy nie.
2021-07-15 18:12:46
marat: Można zauważyć, że są tacy, którzy zazdroszczą kariery swojej własnej koleżance. Czego oni nie wymyślą, aby zdeprecjonować, pod innym pozorem.
2021-07-15 21:02:37
miriam11: 16:02:54 marat: Oczywiście, ale kto bogatemu zabroni? Tylko czy bogatemu? Wójt ma dobre intencje, wójt odejdzie a ja będę spłacał . Przypuszczam że gdyby ktoś nawet (hipotetycznie) podarował gminie taki obiekt to gmina nie była by go wstanie utrzymać.
2021-07-15 21:08:54
: no i pięknie miriamku, chcesz czy nie, dołączyłeś w ten sposób do grona donkowych IGNORANTÓW :D
2021-07-15 21:37:37
Anthony: ta "dobra intencja wójta" to zrobić wszystko żeby go znowu wybrali, hala to nośny temat, a wójt za nią przecież płacić nie będzie - a na koniec to i tak radni decydują o takich sprawach, ci z Dębowca zawsze mocno ku sobie ciągną
2021-07-15 21:56:05
robespierre: Gmina musi realizować swoje zadania, nawet jeżeli te wiążą się z "dopłacaniem". Jest to kolejna kadencja, zatem trudno dopatrywać chęci reelekcji, a swoje konfabulacje możecie sobie darować.
2021-07-15 23:06:32
miriam11: O nie patryku. To PRAGMATYZM nie ignorancja!!!
2021-07-16 06:23:36
: tłumacz donusiowi i powodzenia życzę w walce grochu ze ścianą :D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: