Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dawno temu na granicy...

Jak to było, gdy Cieszyn przecięty był na pół pilnie strzeżoną granicą państwową? Gdy przed mostem ustawiały się kolejki, a bagaże były przeglądane skrupulatnie? Ci, którzy pamiętają te czasy, mogą powspominać, odwiedzając wystawę czasową w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ci, którzy tego nie przeżyli, mogą pójść zobaczyć archiwalia, które choć częściowo pozwolą im wyobrazić sobie, o czym mowa.

Wystawę w sali wystaw czasowych przygotowali pracownicy Muzeum Irena Adamczyk, Irena French i Mariusz Makowski. Inicjatorem było stowarzyszenie „Rotunda”, a finansowo przedsięwzięcie wsparło Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Wernisaż zorganizowano w piątkowe popołudnie 27 czerwca, a wystawa czynna będzie do 14 września. Na ekspozycji zostały pokazane pamiątki związane z cieszyńskimi przejściami granicznymi, m.in. dawne paszporty, przepustki, zaproszenia i inne dokumenty uprawniających do przekroczenia granicy, mundury służb celnych i wojskowych, fotografie mostów istniejących i tych, których już nie ma oraz… rarytasy z przemytu.

 - Ta wystawa powstała z okazji 10-lecia wejścia Polski do Unii, aby przypomnieć to, co w Cieszynie, mieście granicznym, działo się lat temu dziesięć i więcej - wyjaśnił otwierając wystawę dyrektor Muzeum Marian Dembiniok.

- Ludzka pamięć jest bardzo krótka. Nawet starsze osoby często zapominają o tym, jak to na granicy wyglądało, albo wręcz nie przechodziły przez granicę przez wiele dziesiątków lat. W ogóle nie miały potrzeby przechodzenia do Czechosłowacji czy odwrotnie, wobec czego nie wiedzą, jak to wyglądało – zauważyła Irena Frencz dodając, że mamy też młode pokolenie, dla którego opowieści o procedurach na granicy jawią się jako historie całkowicie abstrakcyjne.(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: