Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dariusz Plinta z Ochab z dwoma brązowymi medalami na Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych w kolarstwie szosowym

W miniony weekend (04-06.09.) w Andrychowie i okolicach odbywały się VII Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych EDF TOUR 2015. Udział w nich wzięły gwiazdy polskiego kolarstwa oraz amatorzy, pragnący zmierzyć się z najlepszymi. Na zawodach tych wystąpił reprezentujący ''Start'' Bielsko Biała Dariusz Plinta z Ochab, który wywalczył dwa brązowe medale: w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego. Andrzej Koenig rozmawia z zawodnikiem.

Andrzej Koenig : - Zacznę Darku od gratulacji od wszystkich osób interesujących się sportem osób niepełnosprawnych. Osoby, które brały udział w zawodach były na pewno podzielone na rodzaje dysfunkcji i co za tym idzie na stopnie trudności. W jakiej kategorii startowałeś i ilu miałeś przeciwników?

Dariusz Plinta:
- Dziękuje za gratulacje. Tak na zawodach było kilka grup startowych, podzielonych ze względu na rodzaj dysfunkcji. Ja wystartowałem w kategorii MH 0. W tej grupie było nas tylko trzech (dlatego brązowy medal). Ktoś może powiedzieć „było ich trzech to medale mieli pewne”, ale, żeby otrzymać medal trzeba było dojechać do mety. Obok mnie wystartował Wojtek z Bielska- Białej chorujący na MPD oraz Michał z Kamieńska po wypadku komunikacyjnym. Można powiedzieć, że jesteśmy pionierami, bo były to zawody gdzie pierwszy raz rozdawano medale dla zawodników startujących na tego rodzaju rowerze.

- Z tego, co mi wiadomo, startujesz na trochę innym rowerze niż kolarze pełnosprawni. Czy możesz przybliżyć, jak wygląda Twój rower i czym się różni?

- Jest to rower trójkołowy poziomy i nie tylko się różni od roweru klasycznego, ale także od roweru typu „ Handbike” znanego z kolarstwa osób niepełnosprawnych napędzanego rękami, ponieważ ja swój napędzam nogami. Jeżdżę na nim w pozycji półleżącej bo mam problem z utrzymaniem równowagi.

- Start w Mistrzostwach Polski to nie jedyny start w tym roku chociaż pewnie najważniejszy? Gdzie już w tym roku startowałeś i czy ten występ był ostatnim w tym roku?

-Tak, udział w Mistrzostwach Polski był to najważniejszy start w moim życiu. W tym roku wystartowałem również w „Biegu Fiata” w Bielsku- Białej, gdzie zająłem 10 miejsce. Start ten też był dla mnie szczególny, bo w grupie młodzieżowej w biegu na dystansie 3 kilometrów wystartował po raz pierwszy mój syn Dawid. Przypuszczalnie był to ostatni start w tym roku, bo jest mało zawodów, gdzie mogą wystartować osoby z niepełnosprawnością.

- Jak przebiegają Twoje przygotowania do zawodów? Gdzie trenujesz? Kto jest Twoim największym motywatorem do treningów i startów?

- Do Mistrzostw Polski przygotowania miałem utrudnione z powodu panujących upałów, ale ogólnie to przygotowuję się na terenie Ochab, Kiczyc, Drogomyśla, Chybia oraz wjeżdżając na Kopiec Wiślicki i do Simoradza, a także jadę powdychać trochę jodu do Dębowca. Motywatorem do treningów jest chęć poprawy stanu zdrowia. Na rowerze jeżdżę nie tylko dla osiągania sukcesów sportowych. Ale jest to świetna rehabilitacja zdrowotna, rehabilitacja społeczna i rehabilitacja psychologiczna. Dlatego też medale te dedykuję mojej żonie, synom, rodzinie, znajomym oraz wszystkim życzliwym ludziom, którzy mnie wspierali, wspierają i będą wspierali w mojej dalszej rehabilitacji.

- Dziękuję Ci za rozmowę i życzę dużo sukcesów w kolejnych startach oraz samych przyjaźnie nastawionych do Ciebie osób.
 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-10 09:38:45
witekci: Noo, szacun... :-)
2015-09-10 22:43:22
Karmelek: Gratki...i powodzenia w kolejnych startach...
2015-09-11 12:34:25
as355: Po takich wyczynach to mogą ci rentę zabrać i karzą się przekwalifikować ,uważaj jakie udzielasz wywiady ,znam kilka osób ,które bez nogi otrzymali (protezy ) i komisja uznała że jest zdrowy .A więc może pracować w zakładach pracy chronionej ,na siedząco ,lub po przebytych kursach ,przekwalifikować się .I powodzenia w wyczynach z ZUS.
2015-09-11 21:31:27
Darek Plinta: witekci dziękuje za szacun<br />Karmelek dziękuje za gratki<br />as355 dziękuje za ostrzeżenie- od jutra nie jeżdżę na rowerze, żeby mój stan zdrowia się nie poprawił, ale na razie nie będę go sprzedawał bo w razie czego, żebym miał czym do roboty jeżdzić
2015-09-13 11:20:10
as355: Widzę że humor ci dopisuje ,,to znaczy że jesteś spoko facet .A z jazdy nie rezygnuj ,zakwaszenia mięśni można dostać wiem coś o tym jak raz na tydzień pokręcę .Biorąc to humorystycznie to tani przewóz do roboty maż zapewniony ,tylko jak leje ,śnieg pada to jakoś się nie chce ruszać z domu .POWODZENIA .
2015-09-15 21:36:09
kachula: W razie niepogody to może iśc na L4 :D<br />Gratulacje i powodzenia!
2015-10-14 21:44:46
Darek Plinta: Zapraszam na http://rehabilitacjadarek.pl/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: