Czytómy po naszymu!

Już w niedzielę, 24 września (niedziela) w gmachu Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie odbędzie się IV Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych.

- W najbliższą niedzielę po raz czwarty będziemy czytać po naszymu! Będzie nam bardzo miło, jeżeli znajdziecie Państwo czas by zajrzeć do Cieszyna, gdzie poza maratonem odbędzie się jeszcze cała masa atrakcji z okazji kolejnej edycji "Skarbów z Cieszyńskiej Trówły" - zaprasza Wojciech Grajewski z Książnicy Cieszyńskiej.

- Do wzięcia udziału w Maratonie w Książnicy i innych atrakcjach przygotowanych z okazji "Skarbów z Cieszyńskiej Trówły" zapraszamy wszystkich, którym Śląsk Cieszyński, jego tradycje i język nie są obojętne. Zarówno bierne jak i czynne uczestnictwo w imprezie, jest świadectwem że nasza gwara żyje i, że są osoby, którym zależy by żyła nadal - namawia Grajewski.

Jeśli tylko wystarczy czasu każdy chętny będzie mógł przeczytać publicznie jakiś tekst gwarowy (proza/liryka). Tekst można wybrać samemu (bądź skorzystać z przygotowanych przez Książnicę materiałów), najważniejsze by dotyczył on tematu przewodniego („Cieszyński wiesieli. O żyniaczce, snymbach i galaniyniu spóminki”) i jego odczytanie nie trwało dłużej niż 15 minut, najlepiej ok. 8 min. Udział można zgłosić mailowo, telefonicznie (79 85 90 639), a także - prawdopodobnie, osobiście w dniu imprezy (jeśli będą jeszcze miejsca). Dla uczestników przewidziano poczęstunek i upominki.

- Osoby, które nie mogą pojawić się w Cieszynie w niedzielę, zapraszamy na 16.00 do Książnicy, na sobotnie gwarowe spotkanie autorskie z Eweliną Szuścik (jedną z najzdolniejszych pisarek gwarowych młodego pokolenia), promującą książkę "Cesta od Cieszyna". Po spotkaniu warto przejść się na dziedziniec Zamku Cieszyn, gdzie wystąpią m.in. Wałasi & Barbara Pakura (Istebna), "4 smyki-gorolsko muzyka" (Oldřichovice), Mionší (Dolní Lomná) a Silesian Dixie Band (Český Těšín) + jam session - proponuje Grajewski.

 

Czytómy po naszymu. IV Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych
„Cieszyński wiesieli. O żyniaczce, snymbach i galaniyniu spóminki”

Niedziela 24 IX 2017, g. 13.00-17.00
Książnica Cieszyńska, Cieszyn, ul. Mennicza 46


Program*:

13.00- Inauguracja maratonu: Prezentacja motywów weselnych w cieszyńskiej literaturze ludowej, pisanej gwarą (Halina Morawiec, Książnica Cieszyńska)

13.15: Maraton, odsłona I

14.00: Występy najmłodszych laureatów XIII Konkursu Gwar „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”

14.30: przerwa, czas na zwiedzenie wystaw, m.in. „Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim” – fotografie ze zbiorów Muzeum Beskidzkiego w Wiśle

14.45: Okiem etnografa: „O dawnym zwyczaju kojarzenia małżeństw słów kilka…” (dr Agnieszka Pieńczak, Uniwersytet Śląski, Sekcja Ludoznawcza ZG PZKO)

15.00: Występy dzieci i młodzieży, laureatów XIII Konkursu Gwar „Po cieszyńsku…”

15.30: Maraton, odsłona II: prezentacja prac nagrodzonych w Konkursie literackim "Jako sie matka z tacikym wydowali", organizowanym przez Muzeum Na grapie w Jaworzynce

16.00: Maraton, odsłona III

16.30: prezentacja filmu „Ochabskie Wesele” (fragm.), wydanego przez Urząd Miasta Skoczowa

Zakończenie


* podano orientacyjny czas rozpoczęcia poszczególnych punktów programu, który jednak może ulec (niewielkim) zmianom
 

 

Portal OX.PL jest patronem medialnym imprezy. 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją