Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Czystość powietrza to nie kwestia mody"

Ustrońska fundacja Oddychaj Beskidami apeluje o rozsądek i ostrożność w kwestii ogrzewania gospodarstw domowych. - Czystość powietrza to nie kwestia mody, lecz zdrowia publicznego, którego dobry stan leży w interesie nas wszystkich - podkreśla Michał Kubiak, prezes organizacji.

Fundacja podkreśla, że zdaje sobie sprawę z kryzysu w energetyce. - Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, lecz jedną z ważniejszych jest trudna sytuacja na rynkach paliw. Galopujące ceny czy trudności z ich dostępnością - to wszystko sprawia, że w każdym z nas budzi się obawa co do tego jak i czy (czym) ogrzewane będą nasze domy i mieszkania - zaznacza Kubiak.

- Nie dziwi nas, że w obecnej sytuacji kwestia ochrony jakości powietrza umyka i nie jest priorytetową. Chcemy przypomnieć jednak, że smog może odpowiadać za blisko 50 tys. zgonow rocznie w Polsce. Kwestia zdrowia ludzkiego nigdy nie może być marginalizowana. Dlatego uważamy, że nawet w tak trudnym czasie warto postarać się, by powietrze którym oddychamy, było jak najlepsze - dodaje. 

Warto też dodać, że prawidłowa eksploatacja i regularne serwisowanie urządzeń grzewczych może uchronić nas przed pożarem. Wskazują na to dane Państwowej Straży Pożarnej - właśnie w okresie jesienno-zimowym w domach i mieszkaniach wzrasta ryzyko zapruszenia ognia czy zatruć tlenkiem węgla.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-12 12:03:58
doler: Problemy są niektóre gminy w powiecie, np. gmina D. Bo nie mają ludzi od kontroli, to raz. Dwa jak kogoś oddelegują to "urzędników". Wiec wysyłają takiego człowieka w godzinach pracy... 7-15.00. I większości przypadków piece nie są używanych w tych godzinach w sezonie przejściowym. Wiec na kontroli niczego nie wykazują, a że ma stary piec to też oko przymnkną, bo wiadomo miał tylko 5 lat na wymianę a generalnie z kasą krucho, bo tylko 4 w miare nowe auta stoją na podjeździe... Wiec palą takim g*** że ty nie możesz oddychać, a gmina ma to w d. I nic się nie zmienia.
2022-10-12 12:38:29
tomi71: "nie szkoda róż, gdy płonie las"
2022-10-12 14:02:22
miriam11: A jo proponuję by przedstawiciele owej fundacji wraz z innymi ecorycerzami udała się na teren Ukrainy i dogłębnie sprawdziła czym i CO się tam pali!! Niech stanom przi każdej lufie z miernikym, a i proszę sprawdzić czy aby wszystkie czołgi mają założone i sprawne filtry cząstek stałych lub sprwany system Adblue. Jeśli takowych niestety niema to proszę wystawić kategoryczny zakaz wjazdu do centrum miast.
2022-10-12 14:03:04
miriam11: HIPOKRYCI,hipokryci,hipokryci.
2022-10-12 14:53:55
koszpak: @doler podobnie jest w pewnej północnej gminie powiatu. Latem czuć palony plastik w całej okolicy bo pewien lokalny przedsiębiorca grzeje sobie wodę opakowaniami. Oczywiście przed domem kilka aut ale na grzanie wody jak inni - gazem albo prądem - nie ma pieniążków. W gminie powiedziano wprost, żeby lepiej dzwonić na policję - skargi do gminy i tak nic nie dały. Palacz tymczasowo przestał truć dopiero jak mu się zapalił komin i miał akcje ze strażakami przed domem.
2022-10-12 16:45:11
oxjas1: Za rzadow PiS zamknieto zdaje sie 18 kopalni. Wywalono w kosmos fotowoltaike i wiatraki. Zbudowano Ostroleke za 1,5 mld zl i ja zburzono. Do tego tatus prezydenta Dudy twierdzi, ze zanieczyszczone powietrze to pozytywny bodziec. Nie ma powodu do zmartwien.
2022-10-12 18:05:45
dystans: Mądrale , jak masz wybór , teraz przez działania tego rządu go nie masz, to co wybierzesz marznięcie , czy czyste powietrze ?
2022-10-12 19:19:00
pszeniczny: Węgiel i drewno ujdzie.Natomiast nie wydaje się, żeby spalanie plastików lub opon zapobiegało marznięciu ludnosci.Spowoduje tylko wzrost zachorowań na nowotwory.
2022-10-12 19:40:47
Oko: E tam. Szczepionka na nowotwory, to kwestia pół roku.
2022-10-13 07:14:34
inigo: Globalne ocipienie w pełnym natarciu!
2022-10-13 08:50:54
john: Doler te cztery w miarę nowe auta to efekt tego ,że na tutejszych zadupiach komunikacja zbiorowa nie istnieje.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: