Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czym zajmują się europarlamentarzyści stela?

Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Łukasz Kohut - to trójka europarlamentarzystów związanych w większym lub mniejszym stopniu ze Śląskiem Cieszyńskim. Praca posła Parlamentu Europejskiego nie sprowadza się jedynie do głosowania na jego sesjach plenarnych. Równie ważna jest jego aktywność w komisjach parlamentarnych, które spotykają się 1-2 razy w miesiącu w Brukseli. Ile ich jest, czym się zajmują i jakie role odgrywają w nich politycy z naszego regionu?

Czym się zajmują komisje?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż w Parlamencie Europejskim pracuje dwadzieścia stałych komisji. Każda z nich zajmuje się inną specjalizacją:

 • Sprawy Zagraniczne (z podkomisjami: Prawa Człowieka oraz Bezpieczeństwo i Obrona)
 • Rozwój
 • Handel Międzynarodowy
 • Budżet
 • Kontrola Budżetowa
 • Sprawy Gospodarcze i Monetarne
 • Zatrudnienie i Sprawy Socjalne
 • Ochrona Środowiska Naturalnego, Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo Żywności
 • Przemysł, Badania Naukowe i Energia
 • Rynek Wewnętrzny i Ochrona Konsumentów
 • Transport i Turystyka
 • Rozwój Regionalny
 • Rolnictwo i Rozwój Wsi
 • Rybołówstwo
 • Kultura i Edukacja
 • Prawo
 • Wolności Obywatelskie, Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne
 • Sprawy Konstytucyjne
 • Prawa Kobiet i Równouprawnienie
 • Petycje

W każdej z nich może zasiadać od 25. do nawet 73. członków (którzy mają swoich zastępców). Pracami komisji kieruje przewodniczący oraz maksymalnie czterech wiceprzewodniczących, którzy tworzą prezydium. Kadencja tego organu trwa 2,5 roku.

Co istotne, skład polityczny komisji odzwierciedla układ sił w Parlamencie Europejskim. Oznacza to, że jeśli w europarlamencie przeważają stronnictwa proeuropejskie (a tak jest obecnie), to takie same ugrupowania mają większość w komisjach.

Istnieje także Konferencja Przewodniczących Komisji, w której zasiadają... przewodniczący wszystkich dwudziestu komisji. Zajmuje się ona interdyscyplinarnymi kwestiami, które wymagają omówienia w szerszym gremium.

W jakich komisjach zasiadają politycy ze Śląska Cieszyńskiego?

Jerzy Buzek, jako kandydat Koalicji Europejskiej, jest posłem Europejskiej Partii Ludowej. To europejskie ugrupowanie jest najstarsze w całym Parlamencie Europejskim (funkcjonuje od lat 70.) i w niedawnych wyborach zwyciężyło (patrząc na wyniki wyborów we wszystkich krajach członkowskich). Były premier RP jest członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Jest także zastępcą członka Podkomisji Bezpieczeństwa i Ochrony, która funkcjonuje w ramach Komisji Spraw Zagranicznych. Co więcej, będzie także przewodniczyć Europejskiemu Forum Energii, ale o tym już pisaliśmy: LINK.

Warto dodać, że Buzek w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Stanowisko to obecnie sprawuje Rumunka Adinie Valean, a polityk ze Śmiłowic skomentował tę decyzję w taki sposób: 

Jan Olbrycht, podobnie jak Jerzy Buzek, należy do Europejskiej Partii Ludowej. Jest członkiem Komisji Budżetu oraz zastępcą członka Komisji Rozwoju Regionalnego. W pierwszej z nich sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego, a więc wchodzi w skład prezydium komisji. 

Łukasz Kohut to śląski polityk, którego rodzina wywodzi się z Istebnej. Jako kandydat Wiosny, wraz z Robertem Biedroniem oraz Sylwią Spurek należą do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim - drugiego największego ugrupowania po ostatnich wyborach. Kohut jest członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (tak jak Jerzy Buzek) oraz zastępcą członka Komisji Kultury i Edukacji. 

W zakresie swoich specjalizacji wszystkie komisje przygotowują wnioski ustawodawcze (którymi później zajmuje się Parlament Europejski), a ponadto proponują zmiany podczas posiedzeń plenarnych. Prowadzą także negocjacje z Radą Europejską (czyli organem, w którym zasiadają premierzy wszystkich krajów członkowskich oraz przewodniczący - obecnie jest nim Donald Tusk) w zakresie przepisów prawa. 

Sprawdź swojego europosła

Na zakończenie warto dodać, że na stronie Parlamentu Europejskiego - LINK - można sprawdzić, czym zajmują się poszczególni europosłowie ze wszystkich krajów członkowskich. Znaleźć też można dane kontaktowe do polityków.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-11 17:00:33
krzysztof.mm: dobry Bóg dał, nie musimy się wstydzić za europarlamentarzystów z naszego regionu - z tego co wiemy, to analogiczni z PiS zajmują się głównie chowaniem unijnych flag, liczeniem diet i odmawianiem różańca - wszystko w defensywnym przykucu, bo przy pierwszej próbie wstawania z kolan dostali od swoich koleżanek i kolegów w parlamencie solidnego kopa w de
2019-07-11 17:14:50
krzysztof.mm: ✍Z danych urzędów skarbowych analizujących roczne zeznania podatkowe wynika, że w Polsce przybywa milionerów. Osób, które wpisały co najmniej siedem cyfr w pozycji "dochód" jest 31,5 tys. - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". W 2015 milionerów było znacznie mniej - zaledwie 19,5 tys. Jednocześnie zwiększa się jednak zarówno skala ubóstwa jak i liczba bankructw. Jak donosi "Puls Biznesu", opierając się na danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w pierwszym półroczu bieżącego roku było ich 3,8 tys., czyli tyle, ile w całym roku 2016. Jeśli tempo bankructw się utrzyma będzie ich w tym roku 7,6 tys. - o 16 proc. niż rok temu.✍
2019-07-11 17:22:39
krzysztof.mm: ✍Z czerwcowego raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej wynika, że w tym samym czasie zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld zł w pierwszym kwartale br. Przekroczyły już 76 mld zł. Jednocześnie liczba niesolidnych dłużników wzrosła do blisko 2,8 mln osób.✍
2019-07-11 17:23:22
krzysztof.mm: ✍Z danych opublikowanych pod koniec czerwca przez GUS wynika z kolei, że w 2018 r. stopa ubóstwa skrajnego w Polsce wyniosła 5,4 proc. Była zatem o 1,1 punkt procentowy wyższa w porównaniu z 2017 rokiem. Znacząco zwiększyło się ubóstwo wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty. Próg ubóstwa relatywnego wynosi 810 złotych miesięcznie, a ustawowego 701 złotych miesięcznie, osoby, które żyją za mniej niż 595 złotych uznawane są za skrajnie ubogie.✍
2019-07-11 17:26:49
krzysztof.mm: plus rosnąca inflacja, bajzel w służbie zdrowia i edukacji, braki podstawowych leków w aptekach, zlikwidowany Trybunał Konstytucyjny, nagonka na niezależne sądy, gigantyczne łapówki dla Rydzyka i biskupów, jedna za drugą kompromitacja na dyplomatycznej arenie europejskiej i światowej, Macierewicz i jego komisja smoleńska, Kaczyński budujący wieżowce itede - PiS rządzi od 4 lat
2019-07-11 18:22:40
koszor: Bóg dał parlamentarzystów? Przecież wyśmiewasz Boga codziennie, a tutaj do Boga się odwołujesz. Hipokryzja. PiS winny temu, że Polacy się zadłużają? Bynajmniej. To zazdrość i zatracenie zdrowego rozsądku powodują, ze Polak sięga po drogie rzeczy, czy go na to stać czy nie.
2019-07-11 18:24:54
donekT: krzysztof-Q Znowu szczujesz???? Gdzie diabeł nie może, tam Nykiel pomoże.
2019-07-11 18:29:56
donekT: krzysztof-Q napisałeś cytat "nie musimy się wstydzić za europarlamentarzystów z naszego regionu"- A kto zrejterował z głosowania w sprawie tak nazywanego przez niektórych ACTA2? Okazał podatność na grecki nacjonalizm? Dzielił wyborców (niepotrzebnie/bezpodstawnie) na rzekomych proeuropejczyków i pozostałych?
2019-07-11 18:39:58
donekT: krzysztof-Q, W UE każdy EUROposeł powinien w pierwszej kolejności troszczyć się o interes swojego kraju, który reprezentuje, oczywiście w ramach całej wspólnoty. Myślę, iż nasi reprezentanci, bez względu na etykietki partyjne, wiele pod wymienionym względem, mogliby się nauczyć od swoich koleżanek i kolegów z Niemiec. Niestety niepotrzebnie przenoszą na europejskie salony bezpodstawne podziały i zaściankowe kłótnie, do których i Ty podjudzasz krzysztof-Q
2019-07-11 18:43:42
donekT: krzysztof-Q Skoro wzrasta inflacja, wiadomo, iż milionerów będzie odpowiednio więcej. W PRL był nim niemal każdy i wówczas najbardziej sprawdzało się powiedzenie, iż: "pieniądze szczęścia nie dają".
2019-07-11 18:47:59
donekT: krzysztof-Q IGNORANCIE jak można zlikwidować Trybunał Konstytucyjny???? Przecież to organ konstytucyjny i nie można go wykasować. A co jest powodem wzrostu ubóstwa, sprawdzimy jak krzysztof-Q potrafisz statystyki analizować;D:D:D No śmiało krzysztof-Q, wykaż się wiedzą lub jej brakiem.
2019-07-11 19:43:49
jasper: Tak drodzy pisowcy i suwerenie. Wszystko wskazuje, ze za jakis czas dzieki wam polskie spoleczenstwo powie jak zwykle w historii tego narodu bywalo - „ Miales chamie zloty rog .....“
2019-07-11 20:51:07
donekT: jasper-Q, Dlaczego pomiędzy wymienionymi z twojej strony pisowcami i suwerenem stawiasz koniunkcję? Zdaje się, iż twoja jasper-Q wypowiedź jest sprzeczna. jasper-Q skąd pochodzi i do jakiego wydarzenia odnosi się zastosowany przez Ciebie jasper-Q cytat „ Miales chamie zloty rog .....“? jasper-Q wykaż się wiedzą lub jej brakiem.
2019-07-11 22:15:19
jasper: Pis bardzo aktywnie wpiera selekcje negatywna. Wazne stanowiska publiczne dostaja osoby ociezale umyslowo, bez zdolnosci do samorefleksji i bez empatii. Nie chce mi sie wierzyc, ze nie ma lepszych kandydatow na stanowiska w rzadzie, senacie. Z jakiego PGR-u wzieto takich geniuszy jak np. pan Suski, Jurgiel, Szyszke, Zielinski, obatel Czarnecki i wielu innych, nie zapominajac o naszych wspanialych paniach Beatach, Ani itp. Czy istnial jakis fundusz wsparcia dla "patriotow", majacych IQ mniejsze niz 80 ?
2019-07-11 23:27:56
donekT: jasper-Q Zadane pytanie nie dotyczyło PiS, dla przypomnienia, jasper-Q skąd pochodzi i do jakiego wydarzenia odnosi się zastosowany przez Ciebie jasper-Q cytat „ Miales chamie zloty rog .....“? jasper-Q wykaż się wiedzą lub jej brakiem. PS jasper-Q, może przypomnisz, jak postąpiono z polskimi PGR??? Jak myślisz, czemu służyła owa polityka "rolna", poniekąd kontynuowana do dzisiaj. No jasper-Q jak wygląda sytuacja polskiego rolnictwa? Ile za swe płody producenci otrzymują w skupie, a za ile owe towary są sprzedawane przez pośredników odbiorcom, co na to UE? No jasper-Q, wykaż się, iż nie grzeszysz jak to ująłeś "ociezaloscia umyslowa" rzekomo w przeciwieństwie do polityków, na których próbujesz nieumiejętnie szczuć.
2019-07-12 06:12:53
krzysztof.mm: to j e s t powód do małej lokalnej dumy, że w tej homogenicznej ekipie PiS-owskich wybrańców, co pod nosami jeszcze mają pozostałości okolic zadu prezesa, a ich oblicza jednoznacznie wskazują na syndrom otępienia, nie ma nikogo stela... no cóż, jakoś mi nie żal, że ich w Brukseli kopniakami przywitano i po katach porozstawiano - nauczeni ślepego posłuszeństwa prezesowi w zamian za pełną michę i przekonani, że siłą i kłamstwem mogą zdziałać co tylko zechcą, niech się teraz na własnej skórze ciemniaki uczą, co to znaczy demokracja
2019-07-12 08:55:19
donekT: krzysztof-Q Znowu szczujesz? I co byś Ty krzysztof-Q i Tobie podobni robili bez tego PiSu???? krzysztof-Q IGNORANCIE, w Polsce mamy do czynienia z modelem wielopartyjnym, a nie dwupartyjnym na zasadzie PiS i cała reszta. krzysztof-Q przedstaw program pozytywny, a nie negatywny, czyniony na podstawie eskalacji nienawiści i na gromadzenie żelaznego elektoratu na podstawie owej nienawiści. Do brzydkiego rodzaju socjotechniku krzysztof-Q nawiązujesz. PS Nie zapominajmy, iż całkiem niedawno Ty krzysztof-Q byłeś dumny, iż region przez pewien okres należał nie do Polski, tylko do Korony św. Wacława.
2019-07-12 09:50:45
Herr Flick: Czekam na rezultaty prac W.Cz. Kohuta:)
2019-07-12 11:05:55
jasper: donek, bronek - pluszowa kaczuszka naprawde ukoi twoje skolatane nerwy :)
2019-07-12 11:57:08
donekT: jasper-Q, krzysztof-Q myślę, iż sam KAPŁON wystarczy;D:D:D
2019-07-12 14:33:54
Wiederholec: Czym zajmują się europarlamentarzyści stela? Jak to czym! Skarżą lewakom jak to źle jest w Polsce.
2019-07-12 21:11:43
jojestelagalicyjok: nie wymieniając z nicku bo jest ich kilku - pisząc liczne posty domniemam, że są etatowymi bezrobotnymi komentatorami wszystkiego, niespełnionymi absolwentami uczelni produkującej "szukających roboty". Jeden mądrzejszy od drugiego, wzajemnie zwalczający się stosownie do opcji parlamentarnych,mody politycznej etc. Przyznać trzeba, że są dość dobrze przygotowani do fachu krytykanta, oczytani, orientują się bieżąco, może nawet pracują w jakim biurze u kredytodawców, tam gdzie panuje deficyt konkretnej roboty. Brawo tak trzymać chłopaki, fajnie się was czyta, macie swoją publikę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: