Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy „trzynastka” będzie wliczana do dochodu?

W maju renciści i emeryci otrzymują jednorazowe świadczenie pieniężne zwane „trzynastką”, która wynosi 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł „na rękę”. Dla wielu osób korzystających z różnorodnego wsparcia ważne jest pytanie, czy ta kwota będzie się wliczała do dochodu.

To jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają w tym roku wszyscy emeryci i renciści  objęci systemem powszechnym, otrzymają je także renciści i emeryci rolnicy, służby mundurowe, jak również otrzymujący emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Zgodnie z art. 8 ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym wynika, że kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie wlicza się do dochodu. „Kwota jednorazowego świadczenia pieniężnego nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (…). Zatem otrzymanie „trzynastki” nie wpłynie na zwiększenie naszych dochodów nie tylko w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także wielu innych ustaw: o dodatkach mieszkaniowych, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy społecznej, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o rencie socjalnej.”

AK, mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-09 07:35:10
wyśmienity cwaniaczek: oczywiście ---pisiory nabiorą biednych emerytów łapówką za 888 pln z której to jeszcze zabiorą kasę przy rocznym rozliczeniu :):) polok to jednak gupi jest jak but - oczywiście ja mam czeskie obywatelstwo
2019-05-09 13:36:31
Nstan47: Wyśmienity cwaniaczku|ty wcale nie jesteś mądrzejszy bo wypisujesz głupoty.
2019-05-09 16:45:20
bronek91: Raczej powinniśmy się zastanowić, kto orżnął polskich emerytów i za bezcen rozsprzedał kapitał, jaki starsze pokolenie wypracowało, chociażby w latach 70. XX wieku. Staje się, iż konkretne środowisko wciąż funkcjonuje, choć w nieco zmienionym składzie i nadal wyrażą chęć parcia do koryta.
2019-05-09 16:50:05
bronek91: Dziś ten kapitał zmuszeni jesteśmy dopłacać ze środków publicznych, kosztem przyszłych pokoleń, pomijam na ile dekad do przodu. Ktoś powie, że to wina demografii, zmiany struktury itd. Do też prawda, ale stanowi to czegoś konsekwencję i nie chodzi tu tylko o naiwność starszego pokolenia, że uwierzyło pewnemu agentowi.
2019-05-09 16:50:49
bronek91: Neoliberalna Dogmatyka się kłania...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: