Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy od 5 grudnia nie trzeba wozić żadnych dokumentów?

Już tylko kilka dni dzieli nas od momentu, na który czeka sporo kierowców. Od 5 grudnia 2020 roku prawo jazdy będzie mogło zostać w domu – podczas kontroli policyjnej uprawnienia kierującego zostaną sprawdzone w systemie. Czy w takim razie nie musimy wozić z sobą żadnych dokumentów? Jak wtedy policja sprawdzi naszą tożsamość?

Dowodów rejestracyjnych i dokumentów potwierdzających opłacenia ubezpieczenia OC nie musimy z sobą wozić od 2018 roku. Od 5 grudnia 2020 roku w domu będzie mogło zostać również prawo jazdy. W razie policyjnej kontroli wszystkie dane, zarówno te o samochodzie, jak i o uprawnieniach kierującego, policjant sprawdzi w systemie. Tutaj może rodzić się pytanie – czy nie musimy wozić już z sobą żadnych dokumentów?

Każdy obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, jednak nie trzeba mieć go przy sobie. Jak w takim razie zostanie zweryfikowana nasza tożsamość? - Kontrola tożsamości, w razie braku dowodu osobistego lub paszportu jest przeprowadzana na podstawie innego, niebudzącego wątpliwości dokumentu, a w razie braku takiego dokumentu, tożsamość może być sprawdzona w systemie – wyjaśnia asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP. Co jednak w momencie, kiedy system nie działa, bądź z jakiegoś powodu nie da się w ten sposób zweryfikować naszej tożsamości? W takiej sytuacji mogą pojawić się problemy. Jeżeli na przykład kierowca jest sprawcą jakiegoś wykroczenia lub przestępstwa (wykroczenie drogowe również się liczy), może zostać zatrzymany w celu ustalenia tożsamości. Jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość warto mieć również z innego powodu – dla bezpieczeństwa – jeżeli dojdzie do wypadku lub ktoś zasłabnie, na podstawie dokumentu możemy szybko sprawdzić jego tożsamość i skontaktować się z rodziną, która na przykład poinformuje o przyjmowanych lekach, czy chorobach – uzupełnia Pawlik.

Dla osób, które notorycznie zapominają w domu dokumentów, doskonałą alternatywą mogą być dokumentów w formie elektronicznej. Dowód osobisty można mieć w wersji cyfrowej, dzięki rządowej aplikacji Dokumenty. W takiej sytuacji jednak w razie wypadku i utraty przytomności, ustalenie tożsamości również będzie utrudnione – większość telefonów jest zabezpieczona kodem.
Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego powinni również zwrócić uwagę na fakt, że dokumentów nie muszą mieć przy sobie tylko w kraju. Wjazd do Czech wiąże się już koniecznością zabrania pełnej dokumentacji. Co więcej, udając się za granicę (również pieszo), musimy mieć z sobą dowód tożsamości.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-30 08:31:25
paulus601(dawny paulus60): Nie tylko w Czechach. wszędzie za granicą trzeba mieć dokumenty w formie papierowej. Nawet dowód rejestracyjny musi być nowy, jeśli zabrakło miejsca na pieczątki z przeglądów. Tak więc jest to ułatwienie pozorne. Ludzie się przyzwyczają do jeżdżenia bez papierów, pojadą za miedzę po Radegasta albo latem do Chorwacji (jak kolega wirus pozwoli) i przy pierwszej kontroli drogowej mandat i holowanie na parking policyjny do czasu dostarczenia dokumentów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: