Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy można odzyskać pobrany podatek z 13 i 14 emerytury?

13. i 14. emerytura w 2023 roku nie została zwolniona z podatku dochodowego - z wypłat potrącono więc zaliczki na PIT. Dobra wiadomość jest taka, że część seniorów otrzyma z powrotem pełną kwotę pobranej przez fiskusa zaliczki. Zła, że na zwrot będą musieli czekać co najmniej do lutego 2024.

 W 2022 roku zarówno 13. I 14. Były zwolnione z PIT. Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na ponowne zastosowanie tego rozwiązania w 2023. Dlatego mimo że „trzynastka” wzrosła o 250 zł brutto, seniorzy otrzymywali na rękę zaledwie 37 zł więcej, niż w 2022 roku. Część pieniędzy uda się odzyskać – o ile suma przychodów w 2023 roku nie będzie wyższa niż 30 000 zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że osobom z emeryturą lub rentą w wysokości do ok. 2194 zł brutto cała kwota zaliczek pobranych od kwietniowej trzynastki i wrześniowej czternastki zostanie zwrócona w rozliczeniu rocznym. Może to być kwota od nieco ponad 100 zł do nawet ponad 400 zł. Zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest, gdy w danym miesiącu przychód przekroczy 2500 zł.

Na zwrot mogą liczyć osoby pobierające świadczenie emerytalne i rentowe , których dochód w 2023 r. nie przekroczył 30 tys. zł. Największy zwrot podatku otrzymają emeryci, którzy otrzymują świadczenie w wysokości 2100 zł brutto. Będzie to kwota 412 zł — nie uwzględniając innych ulg. Osoby z wyższą emeryturą zwrotu z tego tytułu nie otrzymają. Natomiast 114 zł będzie wynosił zwrot dla emerytów, którzy otrzymują 800 zł brutto świadczenia. Średnio seniorzy dostaną ok. 258 zł.

Jeżeli jesteś osobą, która zostanie objęta zwrotem nadpłaconego podatku to na zwrot musisz poczekać do I kwartału 2024 r.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: