Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy luksus musi być drogi?

Czy luksus musi być drogi? Jak tanio podróżować? - na te i wiele innych pytań odpowiadał podróżnik Andrzej Pietrzyk w Miejskiej Bibliotece w Cieszynie.

W okresie ferii zimowych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie zaplanowano cykl warsztatów poświęconych taniemu podróżowaniu. Pierwsze spotkanie z podróżnikiem, geografem i pilotem wycieczek, Andrzejem Pietrzykiem odbyło się w minioną środę (04.02). Podczas warsztatów podróżnik poruszył m.in. temat podróżowania samolotem oraz za pomocą kolei. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie strony internetowe warto znać, gdzie szukać tanich połączeń oraz, jak dokonać rezerwacji. Pietrzyk wspomniał także o transferach lotniskowych, czy popularnych wyszukiwarkach lotów. Duże zainteresowanie wzbudził temat bagażu, a dokładnie, jak zmieścić wiele w małej walizce. Sporo uwagi poświęcono nie tylko samolotom, ale także pociągom. Tym środkiem lokomocji, jak się okazuje, możemy bardzo tanio dotrzeć do różnych miejsc Europy. Przygotowując się do podróżny warto również sprawdzać promocje organizowane przez przewoźników, jak na przykład szalone środy, czy przewozy za 1 zł.

W zależności od miejsca podróży warto sprawdzać więc różne środki lokomocji. Andrzej Pietrzyk podkreśla, iż planując dalszą podróż warto pomyśleć o biletach lotniczych. Samoloty, mimo wszystko, oszczędzają nam czas, a często nawet pieniądze. Jednak warto zwrócić także uwagę na autobusy. Pojawiają się linie autobusowe, które oferują przejazd za złotówkę. Czy za inne bardzo niskie kwoty. Taka podróż trwa dłużej, ale z pewnością jest tanio.  W obrębie Europy Środkowej autobusy są całkiem dobrym rozwiązaniem – podkreśla Pietrzyk.

Podróżnik zaznaczył również, iż decydując się na kolej, w przypadku mieszkańców powiatu cieszyńskiego, warto rozpocząć podróż po czeskiej stronie, jadąc na przykład do Wiednia, na Węgry, czy Słowację, bo z pewnością zaoszczędzimy. Andrzej Pietrzyk wspomnianą koleją odbył podróż dookoła Europy. To jedna z moich wypraw, która szczególnie utkwiła mi w pamięci. Zaraz po maturze wyjechałem z Pragi przez Kolonię, Brukselę, Paryż, Genewę po Mediolan i Rzym. Wracałem  przez Budapeszt. Była to wyjątkowa przygoda – wspomina podróżnik.

Jak więc tanio podróżować? Przede wszystkim trzeba mieć czas na szukanie dobrych ofert. Ważna jest także elastyczność w doborze podróży. Często, jeżeli mamy ustalony z góry urlop, trudno wybrać coś w dobrej cenie. Warto śledzić oferty, szukać różnych przewoźników i dostosowywać się do sytuacji. Trzeba być również otwartym na zmianę planów, na przykład zamiast do Hiszpanii wybieram się do Włoch, bo okazuje się, że jest taniej. Na tym polega tanie podróżowanie. Jeżeli, ktoś chce wyjechać w danym dniu, z konkretnego miejsca, to niekoniecznie udam mu się podróżować tanio – tłumaczy Andrzej Pietrzyk.

Spotkanie na temat  autobusów i cybernetycznego autostopu odbyło się w piątek (06.02). Drugą część cyklu warsztatów zaplanowano na 11 i 13 lutego br. Wówczas prelegent opowie o samym pobycie w wymarzonym miejscu i udzieli odpowiedzi, między innymi, na takie pytania, jak: „Czy trzeba spać w hotelach?”, „Ktoś mnie oprowadzi?” oraz „Jak się najeść i nie zbankrutować?”.

 

MSZ

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: