Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy ktoś to pamięta? Wydarzyło się na Śląsku Cieszyńskim

Przy porządkach w naszej redakcji odkurzyliśmy nieco nasze archiwum! Ach, cóż tam się znalazło! Jesteśmy ciekawi czy pamiętacie te czasy. A może ktoś rozpozna się na zdjęciach?

 Jest rok 2005. W Domu Narodowym zorganizowano Przegląd Jasełek. Piękne anioły, pasterze i królowie prezentowali swoje talenty na scenie. Czy ktoś rozpoznaje kogoś ze zdjęcia? Czy ktoś to pamięta?!

 

Jak to było?

W czwartek w Domu Narodowym w Cieszynie odbyła się pierwsza część VI Przeglądu Jasełek. W części tej wystąpili najmłodsi...Zdjęcia - Michał Fielek

 

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-18 19:47:20
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Paweł Piotrowicz: Takiej płyty jak "Opla Stasiuk Trzaska", na której słyszymy choćby snutą przez pana opowieść o erotycznie kojarzących się imionach Matki Boskiej, jeszcze chyba w Polsce nie było. I to w towarzystwie pożenionego z oberkami awangardowego jazzu. Biorąc pod uwagę fakt, że wiadomo, w jakim kraju żyjemy, ktoś jeszcze zarzuci panu i kolegom muzykom prowokację. ☛ ☛ ☛ Andrzej Stasiuk: Ja po prostu robię swoje rzeczy. Wymyśliliśmy taki projekt i go zrealizowaliśmy. Dla umysłów ciasnych i ograniczonych to może być prowokacja. Jak wszystko co jest niestandardowe i stanowi próbę artystycznego przetworzenia rzeczywistości.
2021-12-18 19:48:22
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Skoro nawet Mickiewiczowskie "Dziady" potrafią być dzisiaj w Polsce obrazoburcze, to być może słuchanie płyty, na której wspomina pan swoje wyobrażenie chłopca o tym, co Matka Boska ma pod suknią, także będzie. ☛ ☛ ☛ Tak naprawdę porządna sztuka ma prowokować. Otwiera nam wyobraźnię, poszerza pole widzenia i rażenia. Ta płyta jest niegrzeczna chociażby dlatego, że rzeczywiście próbuję z tym mitem świętości jakoś dyskutować, poszerzać go, napełniać większymi treściami. A nie jakimś banałem typowo polskiej, bardzo ciasnej ortodoksji. Będzie, co ma być. Jak będzie skandal, super. Ale jest to skandal kompletnie niezamierzony. My jesteśmy na tyle artystycznie umocowani, że nie musimy się starać. Może samo z siebie wychodzi, że jesteśmy prowokacyjni, bo próbujemy coś zrobić ciekawego.
2021-12-18 19:49:30
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Tak swoją drogą, nie pamiętam, bym jako kilkuletni chłopiec, wtedy bardzo religijny, miał akurat takie myśli o Matce Boskiej. ☛ ☛ ☛ Widać od dzieciństwa byłem świnia i mi się kojarzyło [śmiech]. ☞ ☞ ☞ Jeśli już, to bardziej o księżniczce Lei z "Gwiezdnych wojen", kiedy kilka lat od swojego ekranowego debiutu nagle pojawiła się w złotym bikini. ☛ ☛ ☛ Nie mam pojęcia, kto to jest księżniczka Leia, ale rzecz jest podobna – mówimy o zakrytej postaci. Wtedy można imaginować.
2021-12-18 19:50:10
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Maryja, oprócz tego, że otrzymała tytuł Królowej Polski, jest "zawsze Dziewicą", co się podkreśla na każdym kroku, ale też postacią fundamentalnie dla wielu Polaków ważną, otoczoną wyjątkową czcią, wielbioną w niezliczonych miejscach kultu i pielgrzymek, jak sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej czy sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z czego wynika to nasze tak silne umocowanie w Maryi? ☛ ☛ ☛ Uwielbiam Licheń, proszę pana, tak jak i Kalwarię Pacławską. Mam jak prawdziwy Polak przy lusterku w samochodzie różaniec, który nabyłem w Kalwarii. Trochę teraz spłowiał na słońcu. Emanował cudowną czerwoną barwą swoich paciorków, jak takie najbardziej jebitne korale. A z tym Duchem Świętym było jak było, ale Chrystusa jakoś musiała urodzić, więc to jest trochę dwuznaczne z tym dziewictwem.
2021-12-18 19:51:01
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Ale dlaczego tak bardzo podnosimy tę Maryję, że ona jest dla Polaków tak fundamentalnie ważna? I cały czas dbamy o to, żeby chronić jej świętość i dziewictwo. ☛ ☛ ☛ Bo proszę pana jest kobietą, a my potrzebujemy nieustannej opieki. Potrzebujemy matki. Poza tym jesteśmy w Polsce politeistami, z tą mnogością świętych i kultów. Przecież to jest czyste pogaństwo, ten powiększający się orszak świętych. Łatwiej się do niej odwołać niż do Boga Ojca, który jest abstrakcyjny. To jakiś starotestamentowy potężny starzec, władca absolutny. Duch Święty przedstawiany jest za to w postaci gołębicy, no proszę państwa... A tu mamy kobietę, do której można się mentalnie przynajmniej jakoś przytulić, poprosić o opiekę. Potrzebna jest, żeby nas bronić, koić, kołysać, przytulać, niańczyć. Maryja zapewnia nam bezpieczeństwo. Ona nie jest obrazem, nie jest wizerunkiem, i jeżeli mamy doceniać jej wielkość, doceniajmy, że jest kobietą. To wprowadza w jakimś sensie równowagę do opresyjnej męskiej narracji, która dominowała przez tysiąclecia.
2021-12-18 19:52:01
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ "Opla Stasiuk Trzaska" to zaplanowana konsekwencja płytowo-koncertowej przygody pod tytułem "Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky" czy coś, co się przytrafiło przypadkowo? ☛ ☛ ☛ Wie pan, najciekawsze rzeczy się przydarzają. Haydamaky to była muzyka czasami wręcz biesiadna, niesamowicie estradowa, jeszcze pożeniona z naszym Mickiewiczem wspaniałym, którego polszczyzna się kompletnie nie starzeje i jak się okazuje, można ją w idiom ukraińskiego rocka wpasować. A tutaj mamy awangardę, improwizację, szaleństwo. Ale jak to zwykle bywa w życiu, wszystko dzieje się przypadkiem. Być może ta płyta by nie powstała, gdybym nie jechał samochodem, obok nie siedział mój kolega, zięć, kompozytor i gitarzysta Piotrek Bukowski i nie wrzuciłbym mu płyty z kolekcji znajomego malarza i zbieracza muzyki ludowej. Kiedy Piotrek wraz z perkusistą Hubertem Zemlerem przygotowali swoje wariacje na temat oberków z południowego Mazowsza, spod Końskiego, spod Radomia, okazało się, że polski oberek, jak trafi na genialnego muzyka, może być zagrany tak jak Jimi Hendrix grał na przykład, z improwizacyjnymi podchodami w kosmos. I to było fascynujące. Powstał kawał zupełnie szalonej muzyki, z niesamowitym duetem Piotrka i Huberta. Pierwszy jest zupełnie oszalały, drugi gra jak maszyna. Pomyślałem, że do takiego projektu nie można nie zaprosić Mikołaja Trzaski, który jest mocarzem szalonej gry na saksofonie, a zarazem moim przyjacielem. Nagraliśmy kilka skromnych niszowych rzeczy w przeszłości. I to wszystko zażarło.
2021-12-18 19:53:17
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Skąd się wziął tutaj pomysł na Matkę Boską? ☛ ☛ ☛ Uznałem, że połączenie polskich oberków z Litanią do Matki Boskiej Loretańskiej może być fascynującą sprawą, przez cały ten background muzyczny. To jest przecież przepiękna poezja. Polacy coraz bardziej odchodzą od Kościoła i mam wrażenie, że kiedy w styczniu ogłoszone zostaną wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, runie mit Polaka katolika, którego jest w narodzie 95 czy 96 proc. Ludzie, zwłaszcza młodzi, od Kościoła odchodzą. I nie trzeba żadnych spisów powszechnych. Wystarczy spojrzeć na rzeczywistość, która nam to doskonale opisuje. Na wyrzuconych z rzeczywistości starszych facetów, którzy nie mają nic wspólnego z życiem, żyją w jakichś bankach, enklawach i pałacach. Co to ma wspólnego z doświadczeniem zwykłego człowieka? Zupełnie nic. Mnie ciekawi, czym to się skończy. Bo to jest oczywiście dla Kościoła równia pochyła. Z drugiej strony potrzeba wiary pewnie w człowieku zostanie, ale nie kościoły i sobory będą ją zaspokajać.
2021-12-18 19:54:18
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Bardzo sugestywnie wypada na płycie opowieść o pańskim dziadku, w której zawiera się sporo prawdy o tym, jakim narodem jesteśmy i ile w nas sprzeczności. ☛ ☛ ☛ Wie pan, te sprzeczności wpisane są chyba w ogóle w człowieczeństwo. ☞ ☞ ☞ Pański dziadek z jednej strony był bardzo religijny, uduchowiony, a z drugiej stosował przemoc wobec własnych dzieci. Ja nie doświadczyłem tego wszystkiego, bo byłem chyba jego pierwszym wnukiem - hołubionym, przytulanym. Jak na swoje warunki psychologiczne i kulturowe, okazywał mi czułość. ☛ ☛ ☛ Dziadek żył pełnią życia, między cielesnością, egzystencją na wpół zwierzęcą, a mistyką, którą gdzieś w sobie miał. Był bardzo wierzący, ale nie zapisał się do komunistów tylko dlatego, że go babcia siłą przed tym powstrzymała. Być może w tych nabożeństwach, obrzędach i modlitwach loretańskich, których treści pewnie nie do końca pojmował, bo to wysoka poezja epatująca obrazami niemającymi wiele wspólnego z polską wsią, odnajdował jakąś tęsknotę za oderwaniem się od tej ponurej niewdzięcznej piaszczystej wsi i wszechobecnej przemocy.
2021-12-18 19:56:38
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Przemoc na wsi była chyba codziennością? ☛ ☛ ☛ W takiej kulturze ludzie się wychowywali, że bez przemocy się nie dało. Tak żyli ojcowie i praojcowie i trzeba się z tym było pogodzić. Teraz pewnie ta przemoc została jakoś złagodzona i ucywilizowana. To nie była specyfika mojego dziadka, a całej wsi. Jak pamiętam, jeśli wesela czy inne imprezy nie kończyły się ciężkimi pobiciami, czy pobytem w szpitalu, to uznawane były za nieudane. Z bólem patrzę na dzisiejsze wesela, gdzie jest sala wynajęta, jakiś wodzirej i tam się nic nie dzieje. I to nie jest polska specyfika. Z Andrieja Płatonowa, największego pisarza XX wieku, pamiętam opowieści o całych wsiach, które napieprzały się jak kibice w ustawkach. Do zabicia, do ostatniej krwi. Zwyczajna rzecz po naszej stronie świata, bo o tej drugiej stronie nie mam za bardzo pojęcia. Opowiadam o dziadku, bo to jest moja przeszłość. Jestem z jego krwi, jestem z jego kości, nie niosę w sobie niczego innego, więc nagrywam takie płyty [śmiech].
2021-12-18 19:58:16
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Parę lat temu powiedział pan, że polski naród próbuje popełnić samobójstwo. Czy teraz jeszcze żyjemy, czy jesteśmy już w stanie agonii? ☛ ☛ ☛ Proszę pana, my świetnie żyjemy, bo się z tych wszystkich samobójstw cudownie podnosimy i za to kocham ten naród. To jest w nim fascynujące. Jesteśmy na skraju samobójstwa, samozagłady czasami, a jednak się udaje. Niespotykana żywotność jest w Polakach, zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. I to w społeczeństwie, które naprawdę jest rozbite i rozwalone, a potem się jakoś integruje i podnosi jak feniks z popiołów. Super jest polski naród. Ja w niego wierzę. ☞ ☞ ☞ Nie jest tak, że nic nas nie jednoczy tak bardzo jak traumy? ☛ ☛ ☛ Traumy też, ale upadek komunizmu nie był traumą, a jak cudownie społeczeństwo się zorganizowało, jak bardzo chciało się zmienić, jak zawalczyło o sobie. Za komuny też walczyło. Strasznie mobilny był to naród, pakował te kryształy, ruskie aparaty i ch**je muje, dzikie węże, i jechał handlować. Inne narody komunistyczne nie miały w sobie takiej mocy, żeby podbijać świat za wszelką cenę, walczyć o przetrwanie. Niebywałe, co polscy handlarze wyczyniali w Europie, albo i w Indiach, jakich cudów dokonywali, żeby zarabiać pieniądze. To jest nie do opowiedzenia i szczerze żałuję, że nie brałem w tym udziału. Ale jestem spokojny o ten naród, proszę pana.
2021-12-18 19:59:11
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Mówi pan o naszej żywotności, a codziennie na COVID-19 umiera 500-600 osób, co jest jednym najwyższych współczynników śmiertelności na świecie. ☛ ☛ ☛ Jesteśmy indywidualistami, co się przekłada na różne sfery, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Zamiast się szczepić, mamy to w dupie i nikomu nie wierzymy. To też jest opowieść o sobie państwie, o indywidualizmie i braku zaufania. A więc tak, poumieramy, damy radę! [śmiech] Nie zgładzono nas w powstaniach naszych bohaterskich, to i COVID-19 nam nie da rady.
2021-12-18 19:59:54
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Z wyjątkiem tych, których wysyła na tamten świat, prawie zawsze niezaszczepionych. ☛ ☛ ☛ Ja jestem stary, szczepię się, jestem po trzeciej dawce, chociaż my tutaj żyjemy w pewnej izolacji. Zawsze tak żyliśmy. Mamy pracę, która nie zmusza nas do opuszczania domu, prowadzimy wielkie wydawnictwo [Wydawnictwo Czarne – aut.], ale Monika, moja żona prowadzi je zza biurka. Mamy dookoła siebie 17 hektarów naszej ziemi, kawałek swojego lasu, łąki, więc tutaj jesteśmy chronieni. Ale myślimy o bliskich, o przyjaciołach. Dżuma, cholera, nawet grypa hiszpanka... Te wszystkie zarazy nie wytrzebiły świata i ta także tego nie zrobi. Płacimy cenę za to, że żyjemy coraz bardziej mobilnie i nie da się tego opanować. Myślę, że będziemy się coraz częściej zmagali z jakimiś przedziwnymi sprawami, tak wygląda świat. Nabieramy w tym doświadczenia. Ja nie sądziłem, że będę żył w czasach zarazy, a tymczasem żyję. W jakiejś dziwnej izolacji, w masce, ale za to całkiem dobrze.
2021-12-18 20:01:09
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Nie wszyscy chodzą w Polsce w maseczkach. Denerwuje to pana? ☛ ☛ ☛ Mało kto to robi. Ostatnio byłem w Niemczech i nie widziałem tam zamkniętego pomieszczenia z człowiekiem bez maseczki. A kiedy tylko pociąg przyjechał granicę i wrócił do Polski, wszyscy to zdejmowali. Konduktor nie zwracał na to żadnej uwagi. ☞ ☞ ☞ Bo mamy w sobie różne geny, o których mówią rządzący? Sprzeciwu? Wolności? Więc oni nie będą się narażać, wprowadzając twarde reguły i je egzekwując. ☛ ☛ ☛ Akurat oni, mistrzowie zniewolenia i manipulacji, mówią o wolności. Ja pie***lę. Chyba sobie jednak z tym nie poradzimy, tym bardziej że nie mamy narzędzi w postaci odpowiedzialnych rządzących. Rządzą nami cwani debile po prostu i tyle.
2021-12-18 20:02:03
krzysztof  mm: ☞ ☞ ☞ Co pan czuje, kiedy widzi dramatyczne obrazki z granicy polsko-białoruskiej, to całe cierpienie ludzi, w tym także dzieci? ☛ ☛ ☛ Czuję bezradność. Uodparniamy się na to. Byłem tam ostatnio, to są moje rodzinne rejony, ze strony ojca. Zapakowałem do samochodu jakieś jedzenie i wody, ale nikogo nie spotkałem w lesie. Dwa razy mnie legitymowali i kazali wracać. Postanowiłem ostatnio napisać książkę o rzeczce mojego dzieciństwa, Bugu. A potem 19-letni Syryjczyk wpadł do wody i się utopił, gdzieś tam pod Woroblinem. I już mam go w książce. Mam bohatera nieboszczyka, który wychodzi do Polski jako topielec i patrzy na nasz świat.
2021-12-19 09:19:01
mario172: Jakos nie widze inf o zakazonych i zmarlych...połowa polakow potrafi myslec i widzi co sie dzieje..kraje gdzie jest najwiecej zaszczepionych maja najwiecej zakazen!!!dlaczego????minister zdrowia izraela gdzie 95%jest zaszczepionych nie zaleca dawki nr 4 bo to nie dziala,wrecz mozna powiedzieć szkodzi !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: