Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czantoria wysprzątana

Pogoda dopisała młodym miłośnikom przyrody i czystych szlaków. W piątkowe przedpołudnie 80 uczniów z pięciu ustrońskich szkół (SP 1, 2, 3, 5 i 6)uzbrojonych w rękawice i wory na śmieci ruszyło na szlak pomiędzy Polaną Stokłosica, czyli górną stacją kolei linowej Czantoria na szczyt góry. Uzbierali 15 worków śmieci.

Uczniom towarzyszył Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń, który na wstępie opowiedział im nieco o ochronie przyrody, jak i o ciekawych gatunkach zwierząt, które można spotkać na naszym terenie. - Bardzo wam dziękuję że przyszliście tutaj żeby pozbierać trochę tych śmieci po turaystach. Mnie się wydaje, że to nie jest wasza rola, żebyście zbierali śmieci i mam nadzieję że żaden i żadna z was nie będzie się czuł, nie będzie się czuła wykorzystana. To jest rzecz, którą chcecie robić. Tak? - upewnił się Naturski a uczniowie jeden przez drugiego odkrzyknęli „tak”. - Bardzo was proszę, żebyście nie podnosili, nie zbierali żadnych niebezpiecznych śmieci – dodał upewniając się że uczniowie wiedzą, jakie śmieci ma na myśli. - Szkło, metal wszystkie ostre rzeczy, niewypały – padały odpowiedzi. Leśnik dorzucił jeszcze do tej listy wszystkie dziwnie zabrudzone rzeczy, ostre, ale i dziwnie zabrudzone chusteczki. - Takich rzeczy proszę mnie dotykać. Macie rękawice, jesteście zabezpieczeni, ale musicie też posługiwać się rozsądkiem żeby sobie krzywdy nie zrobić – apelował. - Najważniejsze jest, żebyście zwrócili uwagę na las – mówił wyjaśniając, że znajdujemy się w miejscu niezwykłym, jakim jest rozpoczynający się kilka kroków dalej rezerwat przyrody. - Tu możecie na przykład zobaczyć największego kota dzikiego, czyli? - Rysia – chórem odpowiedziały dzieci. Leśnik wyjaśnił też, że po naszej stronie granicy mieszka ryś, a po czeskiej stronie kocica z małymi. - Spotykają się raz w roku, przy wieży – wyjaśniał.

Po sprzątnięciu dwukilometrowego odcinka szlaku z Polany Stokłosica, czyli spod górnej stacji wyciągu krzesełkowego uczniowie spotkali się na Stokłosicy, gdzie posilili się zapewnionymi przez organizatorów akcji kiełbaskami. Kilkoro uczniów wzięło udział w konkursie wiedzy przyrodniczo-krajoznawczej. Zwyciężyła Karolina Stanna (SP. 6). Kolejne miejsca zajęli: 2.Justyna Warzecha (SP. 3), 3. Jagoda Cholewa (S.P.1), Szymon Branc (SP 5), Jan Mowak (SP 2), Jakub Kajzar (SP 2). Uczestnicy konkursu otrzymali ufundowyne przez Nadleśnictwo Usztroń nagrody, które pozwolą im dalej poszerzuać swą wiedzę przyrodniczą. Przewodniczący KOP Jan Machała wręczył także odznaki „tropiciel przyrody” tym uczniom, którzy je zdobyli. Na koniec miło iu pożytecznie spędzonego przedpołudnia sporą atrakcją dla dzieci były zjazdy na torze saneczkowym.

Była to już piąta edycja sprzątania Czantorii. Akcję zorganizowała Komisja Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie wspólnie z Nadleśnictwem Ustroń i Urzędem Miasta Ustroń.

(indi) 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-07 18:23:40
Jan Śliwka: I dobrze, że posprzątali. Ale zaś przijadóm hanysy i nabjzlują.
2016-05-07 21:59:55
Przepierón: Super, ale nie na długo. hanysy to jeszcze pół biydy , ale jak przijadóm ze stolicy warszawioki to przerypane.
2016-05-07 22:46:26
Amigo_87: Na sra..ą i nażyg..ą i po sprawie
2016-05-08 06:19:19
ciamajda: Czym zawiniła ta młodzież dostając tak niewdzięczne zajęcie? Mało to różnego rodzaju lumpów? Pozbierać ich spod marketów i do roboty. Przynajmniej przez chwile klienci mieliby spokój od skamlenia o pare groszy.
2016-05-08 09:42:42
marian1951: Na głupotę nie ma lekarstwa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: