Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Czadeczka'' - podczas prac znaleziono stare monety i pierścionek...

Pod koniec czerwca br. Gmina Istebna zawarła umowę z wykonawcą drogi ''Czadeczka'' w Jaworzynce. W lipcu rozpoczęły się prace. Nie wiadomo jednak, czy uda się tą dużą inwestycję zakończyć w terminie.

Pod koniec czerwca Gmina Istebna zawarła umowę z firmą Strabag na budowę drogi i mostu w ramach zadania pn. „Budowa transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka-Cierne-Skalite, etap2”. Zadanie to jest realizowane w ramach programu Interreg V-A we współpracy z partnerem słowackim z 85% dofinansowaniem do kosztów kwalifikowanych.

Umowa na zadania po polskiej stronie granicy obejmuje budowę drogi jednojezdniowej, dwupasowej o szerokości 5,5 m i łącznej długości 715 m wraz ze zjazdami na posesję, obustronnymi poboczami, systemem odwodnienia, miejscami postojowymi oraz mostu jednoprzęsłowego w ciągu drogi na potoku Czadeczka.

Temat Czadeczki pojawił się na ostatniej sesji Rady Gminy Istebna. Jak poinformował kierownik Referatu Gospodarczego, Rolnictwa Bogusław Juroszek 3 lipca w Starostwie Powiatowym zgłoszono rozpoczęcie robót. - Umowa jest zawarta, roboty rozpoczęte. Zgodnie z warunkami umowy przedstawiciele firmy Strabag spotykają się raz w tygodniu z przedstawicielami Urzędu Gminy i Wójtem. Spisujemy protokoły, robimy dokumentację fotograficzną i filmową z budowy.

Jak podkreśla kierownik, tempo prac nie jest jednak zbyt dobre, głównie ze względu na niesprzyjające w lipcu warunki atmosferyczne. - Naciskamy na to, aby firma zwiększyła potencjał – zaznaczył Juroszek, po czym dodał - istnieją obawy, czy uda się wykonać tę inwestycję w terminie. Kilka betoniarni odmówiło nam produkcji betonu mostowego, jest również problem z podwykonawstwem. (…) Mamy jednak zapewnienia, że firma chce się zmieścić w terminie. Nam pozostaje na bieżąco śledzić i nadzorować prace. Przypomnijmy, iż termin zakończenia prac ustalono na koniec października 2017 roku. 

Na terenie budowy pracuje również archeolog. Do tej pory znaleziono stare monety i pierścionek. Zobaczymy, ile tego będzie – przyznał kierownik – może na samym końcu zorganizujemy jakąś wystawę. Prace na szczęście nie muszą zostać wstrzymane, tak jak miało to miejsce w Cieszynie. Podczas remontu boiska przy Gimnazjum nr 1 natrafiono tam na pozostałości cieszyńskiej synagogi. Jak poinformował Bogusław Juroszek został już złożony wniosek na kolejny etap remontu „Czadeczki”.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-03 14:41:15
hanbes: Ha! A tyn pierścionek to łod świni Janowej jak przeganioł na Słowioki
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: