Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cyfrowo z nadajnika w Wiśle

Już podczas najbliższych świąt  programy Polsat, TVN, TV4, TV Puls oraz TVN7 niemal każdy mieszkaniec Śląska Cieszyńskiego będzie mógł oglądać  za darmo i w cyfrowej jakości. 

W czwartek 23 grudnia Emitel uruchamia kolejne nadajniki drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Oznacza to, że już co trzeci Polak będzie mógł w święta oglądać programy Polsat, TVN, TV4, TV Puls oraz TVN7 za darmo i w cyfrowej jakości. 

W ramach realizacji umowy na operatora MUX2 z nadawcami prywatnymi EmiTel jest zobowiązany do końca bieżącego roku uruchomić kolejne siedem nadajników (etap drugi). Termin ten udało się przyśpieszyć, tak aby kolejni widzowie już w święta Bożego Narodzenia mieli możliwość oglądania cyfrowej telewizji naziemnej. Emisje testowe rozpoczęły się 17 grudnia. Wraz z realizacją drugiego etapu MUX2 pokryje 11 wysp cyfrowych, a sygnał dotrze do około 40% Polaków.

Nowe nadajniki emitujące sygnał MUX2 zostały uruchomione w obiektach:
RTCN Gdańsk/Chwaszczyno (k. 35 - 586 MHz, 100 kW)
RTCN Płock/Rachocin (k. 57, 762 MHz, 100 kW)
RTCN Siedlce/Łosice (k. 43 - 650 MHz, 50 kW)
RTCN Szczecin/Kołowo (k. 34 - 578 MHz, 100 kW)
RTCN Piła/Rusinowo (k. 43 - 650 MHz, 100 kW)
RTCN Rzeszów/Sucha Góra (k. 61 - 794 MHz, 10 kW)
RTCN Wisła/G. Skrzyczne (k. 38 - 610 MHz, 1,25 kW)

Orientacyjne mapy pokrycia znajdują się pod adresem: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-2-2397

W związku z uruchomieniem emisji MUX2 z obiektów nadawczych w Rzeszowie i Wiśle, zakończone zostaje testowe nadawanie programów TVP prowadzone do tej pory z tych obiektów w formacie MPEG-2. Wyłączenie nastąpi w środę 22 grudnia. Emisja w MUX2 będzie prowadzona w nowszym - przyjętym przez Polskę - standardzie MPEG-4.

Według planu kolejne sześć nadajników MUX2 zostanie uruchomionych w kwietniu przyszłego roku w ramach trzeciego etapu.

Więcej informacji na temat cyfryzacji telewizji naziemnej można znaleźć pod adresem: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t

 

CO ZROBIĆ, ŻEBY ODBIERAĆ SYGNAŁY NTC? 

Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej będzie równie proste jak z obecnej telewizji naziemnej. Do posiadanego telewizora i anteny będzie bowiem wystarczyło dołączenie tzw. dekodera, zwanego także set – top boxem. Czyli swobodnie tłumacząc z angielskiego pudełko stawiane pod, nad lub obok telewizora, w którym sygnał cyfrowy zostanie odszyfrowany i zamieniony na programy, które zobaczymy w telewizorze. Dekoder taki zna każdy z nas, kto zetknął się kiedykolwiek z telewizja kablową czy satelitarną.

Osoby, które przymierzają się do wymiany starego telewizora będą mogły nawet zapomnieć o wspomnianym wyżej pudełku. Najnowsze telewizory będą miały montowane stosowne dekodery w swojej własnej obudowie. Wówczas odbiór naziemnej telewizji cyfrowej będzie tak prosty, jak odbiór przechodzącej powoli na zasłużoną emeryturę telewizji analogowej.

Jeśli chodzi o antenę, to praktycznie wszystkie anteny używane dotychczas będą dobrze odbierały sygnał telewizji cyfrowej. Wyjątkiem będą tzw. anteny siatkowe, w szczególności stosujące tzw. wzmacniacze szerokopasmowe. Te przypominające suszarki do bielizny konstrukcje metalowe są najczęściej tak skonstruowane, aby wzmacniały siłę praktycznie wszystkich sygnałów jakie trafią w ich sieć. Niestety współcześnie poza telewizją, wiele innych usług wykorzystuje zbliżone częstotliwości radiowe, np. do rozmów telefonicznych czy dostępu do Internetu i anteny te przestały być użyteczne.

Anteny siatkowe ze wzmacniaczami szerokopasmowymi nie sprawdzą się więc w odbiorze telewizji cyfrowej. Nawet odbiór telewizji analogowej za ich pomocą jest już mocno ograniczony, a jakość tego odbioru słaba. Więcej informacji o problemach z antenami siatkowymi można znaleźć pod adresem www:

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?news_cat_id=19&news_id=3640&layout=3&page=text&place=Lead01

Więcej informacji nt cyfryzacji i sposobu odbioru NTC: KLIKNIJ>>>


W skład MUX 2 umieszczone zostały następujące programy: Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV4. (kliknij aby powiększyć):


Pisaliśmy: Już wkrótce rusza NTC!>>>

źródło: TP EMITEL
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: