Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cóż to będzie za Święto?

Ostatnio pisaliśmy o nadchodzącym Święcie Trzech Braci. W związku z tym postanowiliśmy się wybrać w miasto i spytać mieszkańców na cieszyńskim rynku co sądzą na temat tegorocznej edycji tej imprezy.

Przypomnijmy, na naschodzącym, 26 Święcie Trzech Braci gwiazdami będą: Kombii, Afromental, Michał Szpak oraz Marcelina [Pisaliśmy: XXVI Święto Trzech Braci].

- Ciężko uwierzyć, że to juz dwudzieste szóste Święto. - mówią zgodnie panowie Edward, Bolesław i Czesław, odpoczywający na jednej z ławek wokół św. Floriana. Chyba każdy z nas ma odczucie, że w tym mieście czas leci nieco płynniej. Według dżentelmenów, którzy pamiętają każdą z imprez, dzieje się coraz to mniej. - Kiedyś więcej się działo, były na przykład wyścigi motocyklowe. Teraz to niby zbyt niebezpieczne. Raz był też turniej miast. Przegraliśmy, ale i tak było fajnie. - mówi z uśmiechem pan Edward. Pozostali panowie uskarżają się na zbyt dużą liczbę budek z jedzeniem i napojami na płycie rynku. - Główną atrakcją Święta Trzech Braci są niby występy, ale nie można ich w spokoju oglądać, bo rynek jest zastawiony budkami z jedzeniem i zasłaniają scenę. Ludzie przepychają się, żeby widzieć scenę, a gdzie ja, siedemdziesiąt lat na karku? Strach, że mnie połamią. - żali się pan Bolesław. Pan Czesław natomiast miał zastrzeżenia do muzyki i doboru artystów. - Kiedyś było więcej muzyki śląskiej, takiej stela. Teraz niby taka popularna muzyka jest, chociaż tylko Kombii znam. - wyznaje. Wreszcie wszyscy koledzy wspólnie wskazują na problem, który nęka Cieszyn na co dzień, a który będzie jeszcze większym problemem w czasie trwania imprezy. Brak komunikacji. - Kiedyś na Święto Trzech Braci przyjechali do mnie koledzy z Bielska. Kursowały pociągi, autobusy i wszystko było możliwe. Teraz ludzie nie chcą przyjeżdżać, bo nie ma gdzie postawić auta, a jak już postawią to piwka się nie napiją, a podczas tej imprezy to grzech ciężki. – zauważa Edward.

Znając już opinie przedstawicieli starszej części społeczeństwa, postanowiliśmy spytać o zdanie młodzież. Mateusz Kowalski, student z Cieszyna skupia się tylko na muzyce i mówi wprost – Żaden z tegorocznych zespołów nie trafia w mój gust, mimo, że interesuję się różnymi rodzajami muzyki, od hip hopu, przez jazz po rock. Kombii szanuję ale muzycznie jest mi obojętne, Michał Szpak to dużo kontrowersji i mało muzyki. Nie dla mnie. Marcelinę kojarzę tylko z występów z Roguckim i jedną ciekawą piosenką. Może przekona mnie swoim występem Afromental, bo to ciekawy i młodzieżowy zespół. - optymistycznie kończy Mateusz. Jego zdaniem tegoroczne Święto, mimo wszystko, zapowiada się lepiej niż zeszłoroczne. - Zeszłoroczna obsada była ukierunkowana w pokolenie moich rodziców. Big Cyc to zespół, który odnosił sukcesy w okresie ich młodości, Golec uOrkiestra to też raczej zespół dla ludzi nieco starszych, młodzi nie lubią folku. A Akurat to muzyka dość specyficzna, nie powiedziałbym, że dla każdego... Mam nadzieję, że za rok będzie Lemon!

Mimo wielu problemów związanych ze Świętem Trzech Braci wszyscy mieszkańcy Cieszyna, jak zwykle, z niecierpliwością go wyczekują. Młodzi – bo miasto tętni wtedy życiem. Starsi głównie przez sentyment. Ale jedno jest pewne, w czasie święta każde pokolenie ma wspólny czas.

 

Kamil Babiński

źródło: OX.PL
dodał: KB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-03 13:56:28
krokusik: Ciekawe po ile będzie piwo brackie. Pewnie z dwa razy drożej, niż w sklepiku obok kina. Czy choć raz ktoś może nie być tak pazerny i dać piwo \"po kosztach\"? Przecież i tak z tego mają wielką reklamę. Czesi jakoś potrafią trzymać rozsądną cenę, a tu nie - trzeba się nachapać. Zresztą najlepszym dowodem jest ilość puszek po piwie walających się po rynku i wokół pełnych kubłów.
2016-05-03 14:38:17
infam: To się w końcu zdecydujcie kto zagra, Kombi czy Kombii, bo choć mają wspólną historię, obecnie są to dwa różne zespoły. W poprzednim artykule pisaliście, że Kombi (Łosowski) a dziś, że Kombii (Skawiński).
2016-05-03 14:49:59
Cacy 3: Jeśli chodzi o mnie niech nawet zagra Hatchback albo Pickup , byle by było fajnie i wesoło.......no i dobra pogoda.
2016-05-03 21:49:16
ROMEX: A może z okazji ŚTB zorganizować bieg uliczny ulicami miasta po obu stronach Olzy. Myslę że chętnych nie zabraknie.
2016-05-04 08:26:00
Ludwik16: Kiedy w Cieszynie zagrają Baciary bardzo lubię ten zespół.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: