Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (64)
Na początek literatura faktów, relacja z podróży Marcina Kydryńskiego w książce „Chwila przed zmierzchem”. "...Pewnego dnia wsiedliśmy z przyjacielem do samolotu lecącego na południe. Wylądowaliśmy w Kairze. Niespełna pół roku później, na żółtych piaskach Przylądka Dobrej Nadziei, odetchnęliśmy, patrząc po raz pierwszy wstecz z wyraźną ulgą. Mieliśmy za sobą z górą piętnaście tysięcy kilometrów afrykańskich dróg, kilka efektownych, tropikalnych chorób, parę załamań, niezliczoną ilość zwątpień i w głowach zielono od piękna dzikiego kontynentu Zapis tej podróży tworzy niemal namacalny, pulsujący życiem obraz dzisiejszej Afryki, z jej barwami, zapachami, muzyką... Chłonący zmysłowe doznania autor nie pozostaje obojętny także na urodę kobiet. Refleksyjna, a zarazem anegdotyczna proza unosi czytelnika niczym nurt rzeki."
Drugi tytuł to polska współczesna powieść kryminalna „Zbrodnia w wielkim mieście”, której autorem jest Alek Rogoziński. Sandra, szefowa pisma "Marzenia i sekrety", jest atrakcyjną singielką i fanką Tindera. Martyna, redaktorka w tej gazecie, to znudzona żona, która swojego męża widuje raz na pół roku, a i wtedy niewiele mają sobie do powiedzenia. Z kolei Iwona, graficzka, samotnie wychowuje dwójkę nastolatków z piekła rodem. Wszystkie trzy przyjaźnią się i pracują razem w niewielkim wydawnictwie prasowym. Pewnej nocy, w czasie przymusowej, służbowej nasiadówki (i po kilku kieliszkach wina), wymyślają w żartach, jak popełnić morderstwo idealne i pozbyć się swojego szefa - seksisty, szowinisty i tyrana. Po kilku dniach ktoś realizuje ich plan. Szybko okazuje się, że osób, które miały powód, aby zabić upiornego biznesmana jest więcej: jego niewierna żona, bandyci, którym był winny spore pieniądze oraz jego kumpel, który dziedziczy po nim wszystkie interesy. Kto z nich jest mordercą?
Dla dzieci i młodzieży proponujemy książkę wydaną w Anglii w 1880 r., a w Polsce pierwsze wydanie to 1903 rok. Autorem jest Hacker George, a tytuł to „Dziennik psotnego chłopca”
Jurek ma osiem lat, zamożnych rodziców, trzy dorosłe siostry i mieszka w dużym domu z ogrodem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Jurek był zwykłym chłopcem, który słucha dorosłych, pilnie się uczy i myje ręce przed jedzeniem. Na szczęście Jurek nie ma z tym nic wspólnego. Jeśliby stu uczonych zaprogramowało komputer na najbardziej nieprawdopodobne pomysły, zgrywy i żarty, to i tak nie mieliby żadnych szans z tym, co potrafił wymyślić Jurek. Niezliczone żarty, jakie płata swoim znajomym kończą się najczęściej śmiechem, ale wiele z nich ma mrożący krew w żyłach epilog. Wszystkie te historie opisał nasz bohater dokładnie w prowadzonym przez siebie dzienniku. Przeczytajcie, a pękniecie ze śmiechu.
Do zobaczenia w bibliotece, a potem przy ciekawej książce.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.