Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (134)

Rozpoczynamy 2022 rok z myślą, że będzie lepszym od tego, który minął. Jak to będzie jednak wyglądało w rzeczywistości zobaczymy dopiero po kilku tygodniach. Tymczasem na dobry początek roku proponujemy kilka tytułów książkowych z myślą, że umilą naszym czytelnikom jeszcze długie wieczory.

 W ostatnich dniach zeszłego roku przesłuchałem thriller kryminalny Anny Telli „Ogień zwalczaj ogniem”, który polecam miłośnikom czegoś mocniejszego. Amanda Lund właśnie wróciła po urlopie macierzyńskim do pracy jako negocjatorka i antyterrorystka w Wydziale do Walki z Terrorem Kryminalnym. Od razu przytrafia jej się sprawa zaginionego szwedzkiego policjanta stacjonującego w Prisztinie, w Kosowie. W tym samym czasie była policjantka Ellen Engwall przewozi przez całą Europę samochód z tajemniczym ładunkiem. W Szwecji zaś pewien mężczyzna przeżywa utratę kogoś bliskiego i pała żądzą zemsty.

Bogna Ziembicka jest autorką współczesnej powieści obyczajowej „Willa pod Jodłami”. Jaga i Mela są siostrami, których drogi z różnych powodów rozeszły się jakiś czas temu. Teraz jednak Jaga w jednej chwili traci swój szczęśliwy świat zdradza ją ukochany, musi odejść z pracy. Wyjeżdża z Krakowa do wiejskiego letniego domu i próbuje zacząć wszystko od nowa. Tymczasem jej siostra, Mela, ceniona chirurg, powoli przekonuje się, że nie każdy mężczyzna to drań. Gdy prawie udaje się jej ułożyć sobie życie, siostra prosi ją o pomoc. Drogi Jagi i Meli po raz wtóry splotą się w pięknym podkrakowskim domu, zwanym przez miejscowych Willą pod Jodłami. Kobiety przekonają się, jak ważna jest przyjaźń. Zrozumieją, że największym darem, jaki można otrzymać od innego człowieka, jest życzliwość i zrozumienie. Wiele rzeczy popycha człowieka do działania: ambicja, bieda, żądza, strach, nienawiść, zazdrość. Ale najsilniejszym bodźcem jest miłość. Lipy rosnące przy ścieżce już przekwitły, tylko jedna, tuż przy jeziorze, była spóźniona. Jaga stanęła pod nią, uniosła głowę, zamknęła oczy, syciła się brzękiem pszczół, zapachem. Na drewnianym pomoście i na brzegu nie było żywej duszy. Jaga zdjęła sukienkę i zanim weszła do wody, spojrzała na jezioro. Odbijało się w nim letnie niebo. Jeśli sprzeda dom, straci ten widok. Nie będzie porannego pływania ani kawy z widokiem na rzekę, ani fortepianu, ani wanny na tarasie

Trzecia nasza propozycja to współczesny romans obyczajowy Joanny Sykat „Oddaj to morzu”. Zazdrość, zemsta, zdrada. I rodzinna tajemnica w tle. Czy siostrzane relacje mogą być jeszcze bardziej skomplikowane? Nadwątlone więzy rozluźniają się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że 40-letnia Anka wzięła niespodziewany cichy ślub. Dopiero po fakcie pragnie przedstawić bliskim wybranka i z tej okazji organizuje spotkanie w rodzinnym domu nad morzem. Młodsza siostra, Ewa, niechętnie przyjmuje zaproszenie. Dawne urazy, gdy Anka odbiła jej chłopaka, wciąż żywo ranią. Kiedy więc w umyśle Ewy pojawia się myśl, by w ramach zemsty na siostrze uwieść jej męża, sprawy zaczynają się komplikować. Czy ten przystojny, dojrzały mężczyzna zdoła oprzeć się urokowi zbuntowanej Ewy? Jakie sekrety wyjdą na jaw, gdy Ewa zacznie kruszyć stabilny związek siostry? Czego potrzeba, by po latach ukrywania bolesnych praw, odnaleźć wreszcie spokój?

Dla dzieci od 5 lat mamy książkę „Biszkopt, pingwin i reszta”, której autorką jest mieszkająca w Bielsku Białej Renata Piątkowska. Zbiór opowiadań o zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, niekiedy zupełnie nieprawdopodobnych. Bo czy komuś przyjdzie do głowy, że bocianica zaprzyjaźni się z człowiekiem tak, że będzie z nim oglądać telewizję? Albo że wilczyca przyjdzie do leśniczego na śniadanie? Albo że tajną bronią w czasie wojny będą mewy? Dowcipne i wzruszające opowiadania pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach – zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania księgarni oraz bibliotek i zainteresowania się ciekawą książką.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-15 11:17:46
oxjas1: Poczatek roku 2022 - swistak siedzi i nic nie zawija, bo sreberka tez ukradli ! ( dla polskiego „przewalu“).
2022-01-15 12:15:00
one: W Mediolanie podczas sylwestra imigranci z północnej Afryki zrobili "mur" za którym molestowali kobiety. Agencja Ansa zauważa, że forma ataku przypomina zdarzenia z Sylwestra w Kolonii w Niemczech w 2015 roku, gdzie molestowano i okradziono dziesiątki kobiet.
2022-01-15 12:40:32
bolo 5064: Witam.Ja lubię czytać,kupowałem książki do swojej "biblioteczki".Niestety coraz mniej mnie na nie stać. Ja "katol",przestrzegam postu piątkowego.Jakież było moje zdziwienie przy kasie płacąc wczoraj /piątek/ za zakupy.Mrożona miruna /to taka ryba/,kosztuje już 39,70 /kg.Kosztowała 25/kg.Przecież to jest cena "lepszej" wędzonki którą kupowałem przed świętami. Co to dalej z nami będzie ? Nie jestem czarnowidzem ale przy takich cenach,myślę sierpień-wrzesień /przewiduję inflację na 15%/ ruszymy na Warszawę.Trzeba będzie myśleć o następnej zimie a na opał ceny dla mnie "zaporowe". Dla niejednej rodziny wybór może być taki : kupić żywność i marznąć albo kupić opał i siedzieć z pustym brzuchem w ciepełku. Obym się mylił.Pozdrawiam.
2022-01-15 14:03:03
marat: Osobiście mogę polecić jedną z ostatnich książek S. Obirka i A. Nowaka pt. "Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele". Jest to pozycja w bardzo przystępnej cenie jak na obecne realia. Autorzy przedstawili swój pogląd na temat funkcjonującego w Polsce jednego z Kościołów chrześcijańskich. Oczywiście z ich podejściem nie trzeba się zgadzać, jednak to wypada znać. Narracja przedstawiona została ze strony duchownego, który pod wpływem doświadczeń i podjętych przemyśleń postawił zmienić swe wcześniejsze stanowisko i zarazem pozostał wierny wyznawanym ideałom, a także osoby udzielającej się w pomaganiu ofiarom przemocy. O ile na temat przedstawionych w treści książki niepokojących faktach należy mówić, zwłaszcza w granicach rozsądku, z dobrymi intencjami, a tym bardziej zwalczać te patologiczne tendencje — i tu moja zgoda z autorami — o tyle ich interpretacja była już pokrętnie stawiana jakby pod z góry założoną tezę — to już ganię. Niemniej warto zapoznać się z treścią pozycji i wysnuć stosowne wnioski. Być może autorzy postanowili i coś dla siebie uszczypnąć z marki F. Martela? I tu wbrew pozorom kłania się znaczenie Biblii we współczesnej kulturze.
2022-01-15 17:21:16
+święty+Patryk+: Wielka mobilizacja w szeregach PiS == 17 stycznia minie dziewięć lat od śmierci Jadwigi Kaczyńskiej == Co roku msza w intencji Jadwigi Kaczyńskiej odprawiana jest w kościele Wszystkich Świętych. Po niej składane są kwiaty przed tablicami w Panteonie Pamięci Narodowej Z kieleckiego oddziału TVP3 do Starachowic pojadą dwie ekipy – jedna realizatorska z trzema kamerami, a druga typowo reporterska == Wszystko dlatego, że Jarosław Kaczyński ma wygłosić przemówienie == wszelkie podobieństwa do sytuacji znanych z Korei Północnej czy historii PRL-u są przypadkowe i niezamierzone - za wyjątkiem rzecz jasna drożyzny, inflacji i totalnej inwigilacji
2022-01-15 17:21:55
+święty+Patryk+: Starachowice - i wszystko jasne, bogu dzięki, że nie s t e l a
2022-01-15 18:23:02
bolo 5064: Jeszcze raz ja.Nawiązując do tego co napisał +święty+Patryk+ .Jarek miał tylko matkę ? Nie miał ojca.Oczywiście miał.To nie było in vitro.Był nim Rajmund Kaczyński.Bohater .Walczył w Powstaniu Warszawskim.Kula urwała mu palec.Za bohaterstwo w walce dostał Krzyż Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. Prezydent Komorowski mianował go do stopnia porucznika. Zmarł w roku wyborów syna Lecha na prezydenta.Przed śmiercią w 2005 roku przestrzegał polaków przed swoimi synami."Nie wiem " dlaczego Jarek się go wstydzi.
2022-01-15 20:08:29
+święty+Patryk+: dziadek Jarek nie zna uczucia wstydu, gdyby było inaczej już dawno płonąłby jak pochodnia
2022-01-16 20:45:49
wiśliczok: i wygwizdali dziada w Starachowicach, i bardzo dobrze, i pójdzie siedzieć
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: