Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (124)

Mamy obecnie ostatni październikowy weekend przedłużony o listopadowe święto zmarłych. Na pewno będzie czas na odwiedzanie cmentarzy ale może warto kilka chwil odpoczynku poświęcić na dobrą i interesującą książkę? Mamy dla Państwa cztery propozycje książek polskich autorów.

Gabriela Gargaś jest autorką współczesnego polskiego romansu obyczajowego „A między nami wspomnienia”. Ada traci wszystko, co do tej pory było w jej życiu ważne. Trudne okoliczności zmuszają ją do rozstania z ukochanym. Przez kilka lat żyje jak w letargu. Pewnego dnia postanawia odwiedzić swoją babcię, Marię, która w zaufaniu opowiada wnuczce swoją historię. Młodość Marii przypadła na okres wojny. To był trudny i bolesny czas. Pomimo okrucieństw wojny kobieta zakochała się do szaleństwa w mężczyźnie, którego nie powinna była pokochać. Czy to uczucie miało szansę przetrwać skoro Franz był Niemcem? Czy można kochać, a zarazem nienawidzić? Franz dla tego uczucia zaryzykował wszystko. Maria stara się przekonać wnuczkę, że w życiu liczy się tylko miłość, każda miłość, i to, jaką siłę możemy odnaleźć dzięki bliskości drugiego człowieka. Rozgrzewająca serca powieść o tym, co jest tak naprawdę ważne. O relacjach międzyludzkich i o uprzedzeniach. O niewypowiedzianych słowach, obawach, stracie i wielkim uczuciu. O tym, że życie nikogo nie oszczędza. To także historia o tym, że najważniejsze, to móc kogoś kochać. Tak prawdziwie, bez oczekiwań.

Drugą proponowaną książką jest współczesna, polska powieść obyczajowa Wojciecha Chmielewskiego „Belweder gryzie w rękę”. Książka opowiada o losach mieszkańców peryferyjnej dzielnicy wielkiego miasta. Rodziny, bezdzietni, dzieci i starcy, bezrobotni i emeryci żyją w domkach z ogródkami często pamiętającymi początki XX wieku. Mają swoje małe marzenia i plany, radości i smutki. W ich zwyczajne na pozór życie wkrada się zmiana. Wypadek, który ma miejsce na jednej z dzielnicowych ulic w pewien sposób dotyka wszystkich, powoduje, że ich losy toczą się już inaczej. Czy sprawił to Belweder, kudłaty kundel, mieszkaniec jednego z podwórzy? A może to w nich samych wykiełkowała myśl o zmianie dotychczasowego życia i rzuceniu się w nieznane? W świętość, grzech, pijaństwo, rozpustę, radość, kontemplację i śmierć? Po wielu latach widzimy tę społeczność oczami jednego z uczestników zdarzeń, który z odległej perspektywy pragnie dociec sensu minionych dni.

Autorem współczesnej, polskiej powieści sensacyjnej „Krok do piekła” jest Artur Górski. Z polskich kościołów i muzeów giną sakralne dzieła sztuki. Z Siedleckiego Muzeum Diecezjalnego skradziono już jeden z najcenniejszych obrazów polskich El Greca. Z kościoła parafialnego w Węgrowie znika lustro Twardowskiego. Detektyw Ryszard Krok, niczym polski James Bond wraz ze swą towarzyszką Basią ruszają do akcji.

Młodszej grupie miłośników książek proponujemy wspólnie ze skoczowską biblioteką „Klementyna lubi kolor czerwony” autorstwa Krystyny Boglar. Powieść przygodowo-detektywistyczna. Banda dzieciaków na tropach tytułowej Klementyny, przezywa prawdziwą letnią przygodę, o której grzeczne dzieci nawet nie śnią... Jak pomóc Jarzynce? Czy można odnaleźć kogoś w lesie nocą, podczas burzy? I jak wymknąć się z domu, żeby nie zbudzić dorosłych?

Nie ma złych książek, czasami po prostu treść nam nie odpowiada. Wówczas można sięgnąć po inną, a nie zaraz się zrażać do czytania.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-30 19:11:58
jasper: Aleksander Bochenski - „Dzieje głupoty w Polsce“ , Warszawa 1947 - "W ciągu szeregu pokoleń, zawsze brał górę frazes, poezja, romantyzm a przez to szaleństwo i samobójstwo. Polityka leży w rękach ludzi nie posiadających żadnych danych, informacji, żadnego rozsądku ani daru przewidywania. Rozum traktowaliśmy jako zdradę, zbrodnię i głupotę jako bohaterstwo". Nadal aktualne…
2021-10-30 19:13:11
jasper: Posel PiS Piotr Kaleta na mownicy sejmowej o LGBT - „Po co oni wychodza z tej szafy. Chcemy normalności, chcemy, żeby w naszym kraju działy się rzeczy porządne. Mówicie, że to średniowiecze? Ja chcę być w średniowieczu.“ !!
2021-10-30 19:18:41
jasper: Czy poldiota jest wiekszym idiota od pelnego idioty certyfikowanego, i czy mozna jeszcze bardziej zidiociec ?! W PiS wszystko mozliwe.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: