Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (117)

Na regałach księgarni pojawiają się tale nowości wydawnicze autorów znanych oraz tych, którzy zaczynają swoją przygodę z pisaniem. Biblioteki chcą mieć wiele nowych tytułów w swoich zbiorach. Poprosiliśmy skoczowską bibliotekę o pomoc w wyborze książek do polecenia tym razem.

Dzisiaj zaczynamy od bestselleru Katarzyny Bondy – kryminalnego thrillera sensacyjnego – wydanego w maju 2021 r. „Nikt nie musi wiedzieć”. Na tę książkę czekali wszyscy fani Katarzyny Bondy! Najpopularniejsza polska autorka powieści kryminalnych, po niemal 10 latach przerwy, prezentuje kolejną część uwielbianej przez czytelników (i wyczekiwanej!) serii z psychologiem śledczym – Hubertem Meyerem.Nie spełniły jego fantazji. Zapłaciły krwią.To będzie najtrudniejsze śledztwo w całej karierze Meyera.Tylko on, telewizor i bateria tequili. Tak Hubert Meyer postanawia spędzić swój trzynastodniowy urlop. Ten plan się jednak nie powiedzie. Nieznajoma kobieta zaczyna nękać go dziwnymi esemesami, a wkrótce potem niezapowiedzianą wizytę składają mu zaprzyjaźnieni policjanci razem z prokurator Weroniką Rudy. Pół roku wcześniej jeden z funkcjonariuszy zastrzelił Japę, niebezpiecznego gangstera. Żeby ocalić policjanta przed grożącą mu karą, Meyer ma sporządzić ekspertyzę która, skieruje śledztwo na lewe tory. Śmierć Japy zostałaby wtedy uznana za gangsterskie porachunki. Potrzebna jest jednak „przykrywka”, zastępcza sprawa, nad którą śledczy będą oficjalnie pracować.Wybór pada na morderstwo w Mosznej, gdzie na drodze prowadzącej do zamku porzucono zmasakrowane ciało młodego chłopaka. Kiedy Meyer i Rudy próbują odkryć tożsamość sprawcy, ten dokonuje kolejnych zbrodni. Śledczy przesłuchują kolejnych świadków. Trop wciąż się urywa. Za murami starego zamku aż buzuje od konfliktów. To będzie najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne śledztwo w całej karierze Meyera.

Drugą książką, która znajduje się w zbiorach skoczowskiej biblioteki jest współczesny polski romans obyczajowy Liliany Fabisińskiej „Zielarnia nad sekwaną”.  „Zielarnia nad Sekwaną” to trzeci tom trylogii opowiadającej o szalonych siostrach Drop i sympatycznej Natalii, która mimo dojrzałego wieku wciąż ma apetyt na życie i jest młoda duchem. Jej akcja toczy się pomiędzy stolicą nad Sekwaną, Helem a Warszawą, a czytelnicy mają okazję podróżować między dziś a wczoraj, które powraca i ma wpływ na teraźniejszość. Wszystkim bohaterkom kroją się podróże. Natalia dostaje niespodziewane zaproszenie jako osoba towarzysząca na galę wręczenia Nagrody Nobla od swojej wielkiej miłości z przeszłości. Stefan uhonorowany tym prestiżowym laurem uważa, że kobieta jego młodości ma swój wielki wkład w to osiągnięcie i przyjeżdża na Hel z propozycją wyjazdu. Siostry Drop zaś udają się do Paryża. Mają tu nabyć kolejną firmę i włączyć ją do swego świetnie rozwijającego się biznesu. Pomysł wyjazdu i wspomnianej transakcji jest zaskoczeniem dla najstarszej z pań Drop – Niny. Podróż dochodzi do skutku, ale ma niekontrolowany przebieg. W życie Niny znów wkracza dawny narzeczony - niedoszły mąż, który skutecznie chce utrudnić jej przyszłość. I udaje mu się to w stu dziesięciu procentach, bo nasza bohaterka trafia do francuskiego więzienia jako podejrzana o morderstwo...

 Dla najmłodszych czytelników polecamy wraz z dziecięcym działem skoczowskiej biblioteki książkę Michała Rusinka „Chuligator czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach”, która miała premierę 22 marca 2021 r. Słowa bywają niepokorne. Płatają figle, plączą się i zmieniają, czasem nie do poznania. Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, zaprasza do świata słów przekręcanych, łamanych i sklejanych od nowa. Spróbujcie wymyślić swoje, bo dzieci są w tym najlepsze! Będziecie się przy tym świetnie bawić.

 Może zamiast denerwować się przed telewizorem lepiej poświęcić ten czas na lekturę czegoś ciekawego. Zapraszamy do księgarni oraz bibliotek.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-11 09:17:19
jasper: - [ ] "Partyjny światopogląd najłatwiej dawał się wpoić ludziom o zbyt ograniczonej inteligencji, aby mogli go pojąć. Bez protestu akceptowali nawet najjaskrawsze wypaczenia rzeczywistości, bo nie rozumieli w pełni potworności tego, czego od nich żądano, a ponadto zbyt mało interesowali się aktualnymi wydarzeniami, aby zdawać sobie sprawę z grozy sytuacji. Niewiedza pozwalała im zachować zdrowe zmysły. Przełykali wszystkie kłamstwa, i to bez najmniejszego dla siebie uszczerbku, bo przelatywały przez nich - nie strawione - niczym kamyki przez układ pokarmowy ptaka." - Orwell - "1984".
2021-09-11 09:18:22
jasper: Marek Migalski na Twitterze. „Działania Putina/Łukaszenki na wschodniej granicy Polski wzmacniają sondażowo PiS. I o to tak naprawdę chodzi w całej prowokacji. W interesie Kremla jest bowiem trwanie ZP [Zjednoczonej Prawicy] u władzy, bo tylko ona gwarantuje wyłuskiwanie nas z Zachodu. Co zresztą właśnie się dzieje”.
2021-09-11 09:29:38
jasper: Polexit juz sie zbliza, juz puka do polskich drzwi, Polacy pragna go przywitac, az z radosci im serce drzy . O szczescie niesasamowite , Putin sam odwiedzi was, otworzcie swoje bramy, z Mateuszkiem obiecane „zlote gory“ damy …. Zbawce narodu PiS godnie przywitamy.
2021-09-11 15:34:41
robespierre: Bardzo "ambitnie" jasper.
2021-09-11 15:35:07
robespierre: Dzieło Zofii Kossak pt. „Troja Północy” poświęcone jest dziejom Słowian Zachodnich, zwłaszcza tych z tak nazywanej grupy lechickiej, mowa o antenatach współczesnych Polaków, Pomorzanach, Obodrytach, Wieletach i Ranach. Powieść porusza tematykę zmagań plemion słowiańskich z nawałą niemiecką, proces chrystianizacji i powstawania poszczególnych państw słowiańskich. Na podstawie źródeł historycznych (Thietmar, Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Helmond i inni) szczegółowo zostały przybliżone losy zachodniej słowiańszczyzny na przestrzeni wieków VIII i XIII, włącznie z wnikliwym przedstawieniem życia codziennego, organizacji społecznej, a także z wyczerpującym omówieniem licznych zalet i przywar naszych przodków. Jako główne wady dawnych Słowian wymienione zostały kłótliwość, brak jedności, porywczość, emocjonalność, nadmierne umiłowanie pokoju, czy słabą organizację ustroju.
2021-09-11 15:37:30
robespierre: Niemcy zaprezentowani przez pryzmat German (Sasów, Frankonów, Bawarów i Szwabów) w powieści uchodzą za ludy dobrze zorganizowane i zarazem pokrzywdzone wcześniejszą inwazją Franków, za których sprawą zostali na siłę schrystianizowani i zjednoczeni. Następnie odgórnie zjednoczeni Niemcy, choć wciąż praktykujący plemienne odrębności, jako swój cel cywilizacyjny wyznaczyli sobie obowiązek systematycznej i konsekwentnej ekspansji na Wschód, pod pozorem krzewienia chrześcijaństwa i kultury.
2021-09-11 15:38:38
robespierre: Autorka w swej rewelacyjnej pozycji bardzo uczciwie odniosła się względem problematyki zaprowadzania chrześcijaństwa. Przedstawiła niemiecką hipokryzję, wzorowaną na ekspansywnej polityce Karola Wielkiego, która polegała na anektowaniu nowych terenów i eksterminacji miejscowej ludności pod pozorem szerzenia chrześcijaństwa. Z drugiej strony w książce przybliżona została działalność Ottona z Bambergu, Bernarda Hiszpana, czy Brunona z Kwerfurtu, a także Apostołów Słowian, mowa o Cyrylu i Metodym, którzy dokonywali nawróceń w odwołaniu do swych dobrych intencji, z miłością i w odniesieniu do autorytetu władcy.
2021-09-11 15:39:54
robespierre: Dość interesująco został przedstawiony wątek utożsamienia się ludności z instytucją państwa, co w pracy zaprezentowano na przykładzie oporu, jaki Polacy zwycięsko stawili wyprawie cesarza Henryka V z 1109 r., za sprawą Bolesława Krzywoustego. Autorka w treści swej książki czyni delikatne rozważania, które dotyczą ewentualności stworzenia jednolitego państwa Zachodnich Słowian. Czy realizacji tego rodzaju projekty mieliby szansę podołać np. Bolesław Chrobry, Niklot, Krut, a zwłaszcza Bolesław Krzywousty? Jedynie zjednoczeni Słowianie, wedle sugestii autorki, mogli stawić czoła permanentnej niemieckiej nawale.
2021-09-11 15:41:50
robespierre: Utwór literacki ewidentnie nawiązuje do realiów XX w. i doświadczeń II wojny światowej, które zostały ujęte jako kontynuacja decyzji podjętych milenium wcześniej. Równolegle książkę możemy odebrać jako ostrzeżenie przed powracającym zagrożeniem niemieckiego rewizjonizmu, który pomimo licznych zwycięstw Słowian nad Niemcami odradza się niczym Feniks z popiołów.
2021-09-11 15:43:16
robespierre: Za tytułową „Troję” zaalpejskiej Europy, wedle relacji autorki, uchodzić może Arkona na Wyspie Rugii, której likwidacja za sprawą władcy duńskiego Waldemara I Wielkiego w 1168 r., symbolicznie zakończyła opór Słowian Połabskich i zapoczątkowała bezpośrednią niemiecką ekspansję na Polskę. Pomorze Zachodnie wg przekazu wynikłego z książki stało się pierwszą ofiarą zaborczości sąsiadów zza Odry. W założeniu pozycja powstała jako utwór poruszający kwestię zasadności przynależności do Polski Pomorza Zachodniego. Dzieło zostało rewelacyjnie napisane z przesłaniem, treść klarownie wyraża intencje autorki i winno być powszechnie znane.
2021-09-11 15:48:23
robespierre: Coś o nieco innej tematyce? Polecam:
2021-09-11 15:50:25
robespierre: "Alkoholik. Instrukcja obsługi", autorstwa Reisch-Klose Jolanty Głowacz Eweliny. Opisywana pozycja stanowi wyczerpujące kompendium wiedzy na temat psychiki osób uzależnionych od alkoholu, jednak jej treść możemy odnosić również do innych rodzajów zniewoleń. W książce zawarte są praktyczne informacje na temat radzenia sobie z osobą uzależnioną i miejsc, gdzie możemy otrzymać pomoc. Uzależnienie może spotkać każdego i za nieco irytujące, choć zrozumiałe można odebrać zdominowanie ujęcia problematyki z punktu widzenia kobiety jako ofiary. Tego rodzaju praca powinna zostać wpisana na listę lektur szkolnych.
2021-09-11 15:51:53
robespierre: Alkohol jest substancją, która towarzyszyła człowiekowi niemal od zawsze, a zwłaszcza od momentu, kiedy społeczność ludzka odkryła sztukę fermentacji. Wzmianki na temat alkoholu i zapiski opisujące sposoby produkcji trunków odnajdujemy w dorobku pierwszych cywilizacji (Sumer, Egipt), a także na kartach Biblii. Fermentacja stanowiła jedną z metod konserwacji żywności, która znana była ludziom jeszcze zanim zaczęli organizować się w skonsolidowane wspólnoty rolników. Typ sposobem alkohol w różnej postaci stał się nieodłącznym elementem ludzkiej kultury, a alkoholizm zjawiskiem dotyczącym niemal każdej społeczności. Sprawujący władzę od zawsze wykorzystywali alkohol pod realizację własnych politycznych celów i starali się mieć pieczę nad jego produkcją i dystrybucją.
2021-09-11 15:53:49
robespierre: "W Polsce Dwanaście kroków po raz pierwszy wydrukowano dopiero na początku lat sześćdziesiątych. Pierwsza grupa w naszym kraju powstała w latach siedemdziesiątych, Była to grupa Ster w Poznaniu, a datę jej powstania źródła podają różnie, jedni 1974, inni 1976 rok. Rozkwit działalności tej formy samopomocy przypada na lata Solidarności i początek lat dziewięćdziesiątych. W chwili obecnej w każdym mieście można pójść na mityngi AA. (…) Środowiskiem, które zawsze chętnie przyjmowało AA-owców, był Kościół. Do dzisiaj wiele mityngów odbywa się w przykościelnych salkach, a księża, tak jak kiedyś, wciąż dają schronienie tym grupom. Uzyskać od proboszcza jakąś parafialną salkę na spotkania dwa razy w tygodniu nie było i nie jest trudno. Kościół był przez długi czas ostoją ruchu, więc do tej pory przy wielu parafiach działają grupy samopomocowe dla trzeźwiejących alkoholików. (…) Ze względu na ideologię poprzedniego systemu w Polsce przez wiele lat nie mogły działać kluby Anonimowych Alkoholików. Jako substytut AA działały tak zwane Kluby Abstynenta. Wiele zresztą działa do dziś. Są to miejsca, gdzie można spędzać czas bez alkoholu. (…) Profesjonalne leczenie uzależnień w Polsce rozwinęło się dopiero w latach dziewięćdziesiątych." Za Głowacz E. I Reisch-Klose J., „Alkoholik. Instrukcja obsługi”.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: