Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co z tym fantem zrobić? Jaka przyszłość budynków na przejściu granicznym?

Co dalej z budynkami na przejściu granicznym w centrum Cieszyna? O tym w najbliższy piątek będą debatować w świetlicy Krytyki Politycznej - na samej granicy.
Jak dalej ma wyglądać teren wokół dawnego przejścia granicznego przy moście Przyjaźni w Cieszynie? O tym będą debatować podczas piątkowego spotkania w świetlicy Krytyki Politycznej. Jutro, w piątek w budynku odbędzie się spotkanie poświęcone przyszłym losom budynku po celnikach. Przypomnijmy, terenem oraz obiektem od 2008 roku zarządza gmina Cieszyn. Bezskutecznie od tego czasu ubiegała się o zdobycie funduszy na renowację tego budynku. Pisaliśmy o tym w materiale: Wyburzą budynki po celnikach.
 
Jak do tej pory, co do przyszłości obiektów na przejściu granicznym, nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje. Dlatego też Krytyka Polityczna zamierza przeprowadzić konsultacje społeczne w tej kwestii.
Warto zaznaczyć, że działają tutaj nie tylko nasza organizacja, ale i chociażby Klub Kobiet Kreatywnych czy Serfenta – stowarzyszenia, które realizują projekty na rzecz Cieszyna – mówi Anna Cieplak z świetlicy Krytyki Politycznej. Warto podkreślić, że będzie to pierwsze spotkanie, dotyczące budynku byłej strażnicy, na które chcielibyśmy zaprosić mieszkańców. Najważniejsze jest bowiem ich zdanie i to oni powinni decydować o tym, co powinno znajdować się w Cieszynie. - dodaje Cieplak.
 
 
Jak dodaje Cieplak – Pojawiają się głosy, że teren tuż przy granicy może stać się przestrzenią związaną z komercją. Dla nas ważne jest to, aby w miejscu, w którym wchodzi się do Polski, można było zobaczyć coś innego niż sklep. Spotkanie ma odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie ma kultura i edukacja dla rozwoju miasta. Bez przemyślanej strategii trudno mówić o samym budynku, którego problem jest wtórny wobec wyzwań związanych z  potrzebami i dostępem do kultury w Cieszynie.
Aby uniknąć stronniczości, spotkanie poprowadzi dr Przemysław Sadura – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Konsultacje będą rejestrowane. Zapis filmowy spotkania będzie ogólnodostępny w internecie. W spotkaniu mają wziąć udział cieszyńscy samorządowcy.
Początek spotkania o godzinie 17.00 w budynku na moście granicznym.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: