Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co z chodnikiem w Bażanowicach?

Kwestię budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Bażanowicach na odcinku od ul. Strzelbin do ul. Potoczki poruszył niedawno jeden z goleszowskich radnych. Chodnik na tym odcinku to póki co marzenie. Być może wyznaczone zostanie dodatkowe przejście oraz wykonana zostanie modernizacja pobocza.

Podczas czerwcowej sesji Rady Gminy Goleszów radni jednogłośnie podjęli uchwałę o włączeniu do obszaru Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowych terenów inwestycyjnych w miejscowości Bażanowice. Mowa tutaj o obszarach gdzie znajdują się hale przemysłowe. Póki co są tam 4 hale. Jednak obecnie rozpoczynają się prace związane z budową 5 hali, a w planach są kolejne. Tak dynamiczny rozwój tego miejsca budzi pewne obawy wśród mieszkańców zwłaszcza w kwestii chodników, oświetlenia oraz stanu nawierzchni w bliskim sąsiedztwie tego obszaru. W obecnej sytuacji, kiedy następuje dynamiczna rozbudowa obszaru przemysłowego na terenie sołectwa Bażanowice (docelowo 7 hal przemysłowych w których ma pracować blisko 2 tys. ludzi oraz drastycznie zwiększony ruch samochodów ciężarowych o dużej ładowności), problem braku chodników i oświetlenia oraz słaby stan nawierzchni będą stanowiły coraz istotniejszy problem, nie tylko natury logistycznej ale również, co chyba najistotniejsze natury bezpieczeństwa – podkreśla radny Krzysztof Madejski.

Radny wskazuje na jeszcze jeden istotny problem, a mianowicie na kwestię nieuregulowanego pobocza, które nie posiada cech pasa ruchu pieszego. Jak przyznaje Madejski w ostatnim czasie było to między innymi powodem wystawiania pieszym poruszającym się tym poboczem mandatów.

Radny podkreśla by zając się tematem chodników i drogi jeszcze teraz, kiedy uciążliwość realizacji tego przedsięwzięcia nie będzie póki co tak znaczna zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców. Wskazuje, by w pierwszej kolejności zająć się obecnym stanem tego odcinka drogi, czyli: wyznaczeniem pasa dla ruchu pieszych (prawa strona drogi jest najbardziej uczęszczana i najszersza, jednak zgodnie z istniejącym oznaczeniem nie spełnia wymogów pasa ruchu) oraz wskazanie/wyznaczenie przejść dla pieszych (szczególnie przy restauracji „Merlin”, gdzie znajdują się również skrzynki pocztowe).

Radny pyta również Wójta Gminy o działania, które zostały podjęte w tym temacie do tej pory. Pomimo wielu pism i petycji zarówno zgłaszanych przez radnych poprzednich kadencji jak i mieszkańców Bażanowic budowa wspomnianego chodnika ze względów finansowych nie została wykonana – poinformował Wójt Krzysztof Glajcar.

Jak podkreśla włodarz Gmina Goleszów na wykonanie tego zadania z własnego budżetu przekazała środki finansowe w wysokości ponad 56 tys. zł. Pieniądze te przeznaczono na wykonanie pomiarów geodezyjnych oraz opracowanie dokumentacji. W zeszłym roku po jednej stronie danego odcinka drogi wykonano poszerzenie i utwardzenie pobocza, by przystosować go do ruchu pieszego. W budżecie gminy na rok 2015 nie zaplanowano środków na budowę chodnika – podkreśla Wójt, po czym dodaje. Gmina Goleszów wystąpi z wnioskiem do Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie o modernizację pobocza na pozostałych odcinkach oraz wyznaczenia dodatkowego przejścia dla pieszych na przedmiotowym odcinku drogi.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-06 15:47:00
Gal: Szanowny Pan Wójt Grajcar zapewne dobrze się orientuje, że porozumienia Powiatu i Gminy (wszystkich gmin powiatu) wyraźnie stwierdzają, że przy drogach powiatowych koszty budowy chodników biorą na siebie gminy! Dochody powiatów są proporcjonalnie znacznie niższe od dochodów gmin. To gmina Goleszów czerpie podatki z działalności firm, które budują cytowane w artykule hale a koszty ich lokalizacji miałby ponosić powiat??? Jest pan wójt gospodarzem swojej gminy to powinien znaleźć środki na bezpieczeństwo swoich mieszkańców a nie szukać w kieszeniach innych samorządów. A gdzie udziały w kosztach budowy infrastruktury drogowej samych inwestorów hal? Starosta pewnie podejmie jakieś starania, aby wspomóc Goleszów, ale ma znacznie pilniejsze potrzeby jak szkoły, drogi- nawierzchnie asfaltowe i rowy, szpital i wiele innych.
2015-08-06 22:16:41
2005@R: O chodnik w Bazanowicach radny się potrafił upomnieć, a w Cisownicy jakoś nic się nie dzieje w tym zakresie. Chociaż ruch duży, ciężarówki z kamieniolomu jeżdżą jedna za drugą. Dzieci jak idą do szkoły to do rowów muszą uciekać, a wójt gminy środków na chodniki nie ma. Może znajdzie się odważny radny i też złoży wniosek o chodnik w Cisownicy. Tak może się uda dwa chodniki zrobić.
2015-08-06 22:54:41
alternatywy 5: Mnie z kolei zżera taka ciekawość, skoro funkcjonują 4 hale to gmina pobiera horrendalnie wysokie podatki od tych nieruchomości 21zł/1m2 powierzchni użytkowej no, chyba że wyżebrali ulgę - zwolnienie przez jakiś czas ( ktoś coś wie niech się wypowie ) Jeśli tak jest to radnym pozostało wykonać chodnik w ramach czynu społecznego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: