Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co wiemy o PZKO?

''Mój dom murem podzielony'' - cisną się na usta słowa znanej piosenki na myśl o przeciętym granicą państwową Śląsku Cieszyńskim. Bo przyznać trzeba, że my tutaj, na prawym brzegu Olzy często zupełnie nie wiemy nie tyle co robią nasi rodacy na lewym brzegu granicznej rzeki, co nawet nie wiemy, że tam też żyją Polacy. I to nie tacy, co wyjechali z kraju i osiedli w sąsiednim. Ich dziadkowie, pra, pra pra dziadkowie mieszkali w dokładnie tych samych miejscach.

I dlatego też działa na terenie dzisiejszego tzw Zaolzia, czyli tej części Śląska Cieszyńskiego, która z naszej perspektywy leży za Olzą, Polski Związek Kulturalno Oświatowy w Republice Czeskiej. Ile wiemy o jego działalności? Ilu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nasi rodacy zrzeszeni w jego 81 Miejscowych Kołach tworzą największą organizację skupiającą Polaków poza granicami Polski?

Wielu z nas było choć raz na organizowanym przez Miejscowe Koło w Jabłonkowie i Zarząd Główny PZKO Gorolskim Święcie. Ktoś odwiedził zabijaczkę w którejś z zaolziańskich miejscowości, ktoś był na smażeniu jajecznicy, ktoś na słynnym rockowym koncercie Dolański Grom w Karwinie, o którym pisaliśmy choćby niedawno: Dżem na Dolańskim Grómie! Konkurs! Część spośród działaczy, choćby Macierzy Ziemi Cieszyńskiej utrzymuje kontakty z rodakami na Zaolziu. Ale co wiemy o zrzeszającej 12 tysięcy członków organizacji? Sprawdzić możemy uczestnicząc w konkursie wiedzy na temat Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego zorganizowanym z okazji jubileuszu 70-lecia przez zarząd Główny PZKO i redakcję wydawanego przez PZKO miesięcznika społeczno – kulturalnego „Zwrot”. Zadaniem uczestników otwartego konkursu będzie odpowiedzieć, drogą meilową na pytania, które będą się pojawiać zawsze w poniedziałki na portalu www.zwrot.cz. Wygra osoba, która prześle największą liczbę poprawnych odpowiedzi. Pierwsze pytanie zostanie zadane już jutro, 27 lutego. Regulamin konkursu można znaleźć tutaj

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: