Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co słychać na Błogockiej

W wyniku intensywnych opadów jakie miały miejsce 18 i 19 maja, doszło do uaktywnienia osuwiska przy ulicy Błogockiej  w Cieszynie i uszkodzenia wodociągu, gazociągu i kanalizacji, oraz drzewostanu leśnego w obrębie istniejącego rezerwatu.

Przedsiębiorstwa zajmujące się dostawą wody i gazu prowadzą intensywne działania w celu wykonania robót zmierzających do przebudowy urządzeń poza rejon osuwiska. Zapewniają przy tym, że tak jak aktualnie nie będzie problemów z dostawą wody i gazu w okresie zimowym. Informację dotyczącą podjętych prac nad dokumentacją, badaniami i likwidacją skutków osuwiska przy ul. Blogockiej przekazał Burmistrzowi Starosta Cieszyński.

W informacji czytamy, że w świetle dokumentów osuwisko w rejonie ul. Błogockiej, jest osuwiskiem „starym” dokumentowanym już w roku 2003 na Szczegółowej Mapie Geologicznej, jako osuwisko aktywne, którego ówczesny zasięg rozpoznano i „zamknięto” w granicach skarpy Rezerwatu nad Puńcówką. Geneza osuwiska jest naturalna i związana z istniejącą tam budową geologiczną, erozją rzeczną oraz infiltracją wód opadowych i roztopowych.

Na skutek inwentaryzacji, która na zlecenie Starosty Cieszyńskiego, wykonał Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie, opracowano Kartę dokumentacyjną osuwiska wraz z opinią geologiczną. Niezależnie od powstałego opracowania Starosta Cieszyński już w dniu 12.06 podjął działania zmierzające do objęcia, trzech osuwisk zlokalizowanych w obrębie naszego powiatu w tym przedmiotowego osuwiska, rządowym programem SOPO – System Osłony Przeciwosuwiskowej. W ramach tego programu w bieżącym roku zostaną wykonane przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy działający na zlecenie Ministra Środowiska, szczegółowe badania geologiczne w tym badanie geofizyczne. Zainstalowany zostanie również monitoring wgłębny i powierzchniowy osuwiska, który zostanie dowiązany, bądź zastąpi obecnie prowadzone przez PZDP obserwacje geodezyjne.
Monitoring będzie zbierał dane  monitoringowe, opracowywał i interpretował wyniki. W przypadku zagrożenia przekaże właściwym samorządom stosowne informacje o występujących zagrożeniach.

Podjęto działania zmierzające do pozyskania ze środków rządowych kwoty 897 000 zł na wykonanie badań geologicznych i założenie sieci monitoringu 12 powstałych (odnowionych) osuwisk w obrębie powiatu cieszyńskiego. W środkach tych przewidziano kwotę 215 000 zł z przeznaczeniem na osuwisko  w Cieszynie  w rejonie ul. Błogockiej. Realizacja prac badawczych nastąpi niezwłocznie po przekazaniu wnioskowanych środków przez Wojewodę Śląskiego oraz zakończeniu procedury przetargowej.

Mając na względzie konieczność przyspieszenia prac, pismem z dnia 28.08 Starosta wystąpił do Wojewody Śląskiego z prośbą o wskazanie terminu przekazania wnioskowanej kwoty.

W lipcu wykonano tymczasowy dojazd do budynków nr 31 i 33 przy ulicy Błogockiej, w sierpniu został on przedłużony również do budynku nr 39. Nadal prowadzony jest monitoring geodezyjny budynków 33 i 39, jak dotąd nie stwierdzono przemieszczeń budynków.
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: