Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co się dzieje z moim domowym archiwum?!…

Tematyka ostatniego w tym roku spotkania z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” będzie nieco inna, zostanie poświęcona papierowemu podłożu, więc tym razem nie treść, a materiał dokumentów piśmienniczych stanie się przedmiotem rozważań.

- Każdy dokument powstały od około połowy XIX wieku do 1995 roku może okazać się kwaśny, rozpada się samoczynnie, niezależnie od tego, czy będzie używany, czy nie. Dokumenty, listy notatki, plany zabudowań i plany gruntowe, rysunki, grafiki, albumy i atlasy – wszystkie mogą posiadać destrukcyjny „gen”, jakim jest zakwaszenie – informuje Krzysztof Szelong z cieszyńskiej Książnicy

Dlaczego tak się dzieje, przyczyniła się do tego rewolucja przemysłowa XIX wieku, kiedy to nastąpiłu ogromne zapotrzebowanie na druk we wszelkich formach, a w następstwie wzrost popytu na tani papier doprowadziły do drastycznego obniżenia jego jakości. Według badań 90% zbiorów z tego okresu jest zagrożonych i w stosunkowo krótkim czasie ulegnie zniszczeniu.

- Ratunkiem dla nich jest konserwacja masowa: odkwaszenie, przeniesienie na nowy nośnik czyli mikrofilmowanie i digitalizacja oraz laminacja i szpaltowanie. Chociaż dla powstrzymania kwaśnej katastrofy powstają programy międzynarodowe, problem swoją skalą przerasta możliwości nawet najbogatszych krajów – czytamy w zapowiedzi spotkania

A co ze zbiorami prywatnymi? Jak przysłowiowy „każdy” człowiek może zabezpieczyć swoją własność przed utratą? O przyczynach i skutkach, metodach zapobiegania i ratowania w skali mikro i makro opowiedzą Łucja Brzeżycka i Anna Fedrizzi-Szostok.
Podczas spotkania będzie można skorzystać z opinii konserwatorów i zbadać stan swoich dokumentów, a nawet samodzielnie sprawdzić ich zakwaszenie. Na żywo zaprezentowany zostanie jeden z zabiegów masowej konserwacji, jakim jest laminacja, a niewielkie dokumenty będzie można przy okazji wzmocnić.

Prezentacja odbędzie się w piątek 27 grudnia 2019 roku o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: