Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co radni uradzili w Gminie Hażlach?

Zatwierdzenie taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków i ustalenie dopłaty, podjęcie uchwały w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Hażlach oraz uchwała w sprawie zmiany uchwały związanej z przyjęciem zadań od Powiatu Cieszyńskiego dotyczących dróg powiatowych - to jedne z ważniejszych uchwał nad jakimi głosowano podczas sesji, która odbyła się w Gminie Hażlach.

Sesja Rady Gminy Hażlach przebiegała według ściśle określonego porządku i nie przyniosła większych nieporozumień wśród radnych. Po zapoznaniu się z porządkiem obrad i przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji, przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła informację o działalności pomiędzy sesjami. Stosowną informację wygłosił również Wójt Gminy Karol Folwarczny. Ożywienie wśród uczestników sesji wywołały interpelacje i zapytania wystosowane przez radnych. Poruszyli oni przede wszystkim kwestię związaną z oświetleniem hybrydowym. Gmina Hażlach w 2013 roku złożyła bowiem wniosek o przyznanie pomocy dla operacji, w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” dla projektu: „Przebudowa dróg gminnych w zakresie budowy wolnostojących lamp oświetleniowych”. Jak się okazało wystosowany przez gminę projekt został oceniony pozytywnie i już w maju tego roku zostanie podpisana umowa z Samorządem Województwa Śląskiego. W ramach projektu wybudowanych zostanie 11 wolnostojących lampy oświetleniowych na terenie Gminy Hażlach. Lampy pojawią się w takich miejscach jak: Brzezówka na ul. Zaleskiej i ul. Jagodowej , Pogwizdów na ul. Krakowskiej, Hażlach na ul. Kończyckiej oraz ul. Polnej, Rudnik na ul. Centralnej, Zamarski na ul. Szerokiej oraz Kończyce Wielkie na ul. Szkolnej.

 Podczas sesji radni poruszyli również temat ścieżki edukacyjno-przyrodniczej. W kwietniu tego roku, w ramach konkursu ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania „Cieszyńska Kraina” Gmina Hażlach złożyła wniosek o przyznanie pomocy na realizację projektu „Utworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej - Szlakiem Pomników Przyrody” w Kończycach Wielkich. Ścieżka będzie w całości zlokalizowana na terenie sołectwa Kończyce Wielkie (ul. Dębina, ul. Dolna, ul. Zamkowa, ul. Kościelna). Trasa będzie liczyła ok. 4 km, a jej pokonanie zajmie ok. 2 godziny.  Na terenie ścieżki oprócz 39 okazałych drzew znajdzie swoje miejsc również 8 tablic informacyjnych. Wydany zostanie także folder informacyjny. Według wstępnych ustaleń ścieżka edukacyjno-przyrodnicza ma zostać utworzona jeszcze w tym roku, prawdopodobnie pod koniec października (czytaj również: Powstanie nowa ścieżka>>>). 

Kolejnym punktem majowej sesji była ocena stanu ochrony przeciwpożarowej w Gminie za rok 2013. Po wystąpieniu przedstawicieli z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Hażlach długo dyskutowano na temat wyznaczenia miejsc poboru wody dla strażaków. Jak się okazało na terenie gminy, jak również poza jej granicami, istnieje problem z hydrantami, które nie są dostosowane do większego poboru wody w razie pożaru. Nie ma bowiem odpowiednio przygotowanej sieci przeciwpożarowej.

W porządku obrad znalazła się również uchwała w sprawie zmiany uchwały związanej z przyjęciem zadań od Powiatu Cieszyńskiego dotyczących dróg powiatowych. Chodziło głównie o wykonanie projektu chodnika przy ulicy Cieszyńskiej w Pogwizdowie.  Radni podjęli również uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Hażlach i ustalenia dopłaty. Komisja Komunalna rozpatrywała ustalenie taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków i jednogłośnie przyjęła propozycję, która określa cenę za ścieki na 6 zł netto, dopłatę w wysokości 7,25 zł do 1 m3. Powodem dopłaty są duże koszty amortyzacji- przyznaje Wójt Gminy Karol Folwarczny. Taryfa obowiązywać będzie od 1 lipca tego roku do 30 czerwca 2015 roku. Podczas sesji radni przyjęli również uchwałę w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Hażlach. Chodzi tutaj głównie o zmianę w regulaminie dotyczącą przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Te przyłącza będą bowiem własnością każdego użytkownika - tłumaczył Wójt Gminy. 

Marta Szymik

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: