Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co jest za murem?

W środę (26.02.2020) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami cieszyńskiego zakładu karnego, zatytułowane „Co jest za murem”. Zastępca dyrektora Zakładu Karnego mjr Rafał Kaczmarczyk oraz rzecznik prasowy por. Tomasz Głasek przybliżyli słuchaczom nie tylko historię cieszyńskiego więzienia, ale również zasady, na których funkcjonuje współcześnie.

- Cieszyńskie wiezienie to rozbudowana struktura, w której funkcjonuje pełen zakład penitencjarny. Jest jednostką typu zamkniętego, przeznaczoną dla recydywistów penitencjarnych, czyli dla osadzonych, którzy zostali skazani za kolejne umyślne przestępstwo. Zakład ten spełnia kilka funkcji: resocjalizacyjno-wychowawczą, ochronną oraz socjalno-bytową, w którą zaangażowani są wszyscy funkcjonariusze i pracownicy jednostki – wyjaśniali przedstawiciele Służby Więziennej, podczas krótkiej prezentacji filmowej.

Spotkanie miało formę prezentacji oraz rozmowy ze słuchaczami. Zainteresowanie publiczności były duże, prelegenci odpowiadali na pytania dotyczące struktury, zasad panujących w więzieniu oraz samych osadzonych. Jak się okazuje, w Cieszynie przebywają również osoby odsiadujące najwyższe wyroki, nie brakuje jednak takich ze znacznie niższymi karami. Funkcjonariusze uspokoili zgromadzonych wyjaśniając, że od lat 80. ubiegłego wieku nie było skutecznej ucieczki z więzienia, zresztą nawet tamta, zakończyła się po kilku godzinach. Ponad 140 strażników więziennych zapewnia bezpieczeństwo zarówno na terenie zakładu karnego, jak i poza nim, skutecznie uniemożliwiając różnego rodzaju ekscesy.

Jak się okazuje, cieszyńskie więzienie pod wieloma względami jest samowystarczalne. Chociaż jest zakładem o charakterze zamkniętym, czyli więźniowie nie mogą bez dozoru poruszać się pomiędzy celami, sami odpowiadają za różnego rodzaju prace na terenie budynku. Pod nadzorem funkcjonariuszy zajmują się m.in. gotowaniem i sprzątaniem. Ciekawostką dla zebranych okazały się zasady nagradzania i karania więźniów. Wśród kar wyróżniono np. ograniczenie prawa do widzeń (m.in. konieczność odbywania widzeń przez szybę). Z kolei nagrodami mogą być częstsze widzenia (standardowo to dwa widzenia w miesiącu- po godzinie każde), lub możliwość posiadania w celi telewizora. Największe cele mieszczą 12 osób, najmniejsze to „dwójki”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: