Co i jak zmienić, czyli warsztaty planistyczne w Cieszynie

Wczoraj (19.03) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbył się kolejny etap konsultacji społecznych, prowadzonych przez Gminę Cieszyn, która bierze udział w programie ''Przestrzeń dla partycypacji''. Tym razem odbyły się warsztaty planistyczne. Dyskutowano na temat miejscowego planu zagospodarowania obejmującego obszar w rejonie ul. Bielskiej, Kossak-Szatkowskiej, Morcinka i Kargera.

Wczorajsze (19.03) warsztaty planistyczne poprzedziło spotkanie otwarte z mieszkańcami, które odbyło się pod koniec roku 2017. Celem którego było poznanie potrzeb mieszkańców. Wówczas przekazano podstawowe informacje na temat istoty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i procedury jego uchwalania. Na pierwszym spotkaniu pokazaliśmy teren o którym mowa, omówiliśmy wstępne problemy, uruchomiliśmy narzędzia konsultacji oraz wymiany informacji pomiędzy osobami zainteresowanymi, a urzędem. Składano wnioski, propozycje – przyznał w rozmowie z OX.PL Arkadiusz Skowroński Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Warto dodać, iż szczególnie wiele uwagi poświęcono, podczas pierwszego spotkania, problemom związanym z ul. Sienną. Wczorajsze (19.03) warsztaty planistyczne były okazją do szukania już konkretnych rozwiązań. Pracowano w trzech grupach, poruszając trzy ważne kwestie związane z dalszymi pracami przy planie miejscowym. Dyskutowano na temat układu komunikacyjnego, zabudowy (jak zabudowę na tym terenie kształtować) oraz przestrzeni publicznej. Każdy teren dla którego przygotowuje się i opracowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musi mieć ustalone kierunki i sposoby zagospodarowania, jak również powiązania komunikacyjnego tych terenów, zapewnienia dostępu, a w przyszłości być może transportu zbiorowego. Każdy element musi być brany pod uwagę. W tym przypadku mamy przestrzeń w której występuje zabudowa mieszkaniowa, są również tereny dosyć trudne do zabudowy, które mogą być w naturalny sposób wykorzystywane, jako bufor zieleni z przeznaczeniem do rekreacji, sportu. Złożone wnioski prawie w całości dotyczyły problemów związanych z układem drogowym – zaznaczył Skowroński.

Propozycje, które zostaną wypracowane w miarę możliwości prawnych, czy związanych z uwarunkowaniami terenowymi – zostaną wdrożone w życie przy opracowywaniu planu. Staramy się wsłuchać w głos, oczekiwania osób zainteresowanych i w miarę możliwości uwzględniać te propozycje – podkreślał naczelnik.

Więcej informacji na temat konsultacji społecznych oraz szczegółowy raport ze spotkania otwartego zawierający m.in. zgłaszane przez mieszkańców uwagi znajdziesz tutaj.

.MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją