Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co dalej z ponadhektarową działką w Kończycach Wielkich?

W środę (26.02.2020) Starosta Mieczysław Szczurek podczas sesji Rady Gminy w Hażlachu oficjalnie zapowiedział, iż dzięki działaniom wójta Grzegorz Sikorskiego, przy wsparciu radnego powiatowego Marcina Ślęka, na marcowej sesji Rady Powiatu zapadnie decyzja odnośnie kończyckiej działki, która aktualnie jest wystawiona przez Starostwo Powiatowe na sprzedaż.

Już w 2016 roku Wójt Sikorski zwracał się pisemnie do cieszyńskiego Starosty z prośbą o darowiznę kończyckiej działki na cele rekreacyjne. Wówczas swą prośbę uzasadniał tym, iż lokalne społeczeństwo jest zainteresowane jej zagospodarowaniem. Dlaczego darowizna, a nie zakup? W uzasadnieniu swojego pisma wójt wskazuje, że działka znajduje się na terenie osuwiskowym, co znacząco obniża jej wartość komercyjną, a tym samym możliwość jej zbycia według cen rynkowych. Ponadto, zgodnie z danymi, corocznie starostwo musi ponosić koszty związane z wykaszaniem wspomnianego terenu, co generuje dodatkowe koszty, dlatego nieodpłatne jej przekazanie na rzecz Gminy Hażlach, zdaniem wójta, byłoby sensownym rozwiązaniem.

Kończycka działka, pomimo wspomnianych wad (teren osuwiskowy), posiada także ważną zaletę - a mianowicie położenie. Leży wzdłuż wybudowanej ze środków unijnych oraz funduszu sołeckiego ścieżki zdrowia hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein, w obrębie której powstała siłownia plenerowa oraz mała architektura w postaci ławek, koszy i oświetlenia. Niedaleko działki znajduje się zabytkowy kościół pw. świętego Michała Archanioła, kompleks sportowy wraz z Domem Sportowca, zespół szkolno-przedszkolny oraz zespół pałacowo- parkowy.

- Rozpatrując sprawę darowizny trzeba patrzeć w szerszym kontekście. Nie bez znaczenia jest tutaj pomoc rzeczowa gminy Hażlach dla starostwa w kwocie ponad 800 tys. zł. na budowę chodnika w Pogwizdowie przy ul. Cieszyńskiej. Ponadto podczas spotkania z wójtem dowiedziałem się, iż gmina Hażlach prowadzi prace związane z przygotowaniem budowy boiska wielofunkcyjnego obok szkoły w Kończycach Wielkich. Tak więc przekazanie gminie Hażlach wspomnianej działki w formie darowizny na cele publiczne, przy jej przemyślanym zagospodarowaniu, stanowić będzie wartość dodaną dla wzrostu potencjału turystyczno-rekreacyjnego regionu cieszyńskiego. Dlatego będę prosił i przekonywał radnych do takiej formy przekazania działki na rzecz gminy Hażlach – podsumował Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński.

 

JŚ/ mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-27 15:08:44
LOL MEN: Jako mieszkaniec mam kilka pytań. Pani radna powiatowa mówiła na zebraniu wiejskim w Kończycach Wielkich (http://hazlach.samorzady.pl/art/id/11679), że zainteresuje Starostę sprawą działki. W protokole jest nawet coś o interpelacji. Jednak sprawdzam stronę BIP starostwa a tam ta Pani żadnej interpelacji oraz wniosku nie złożyła. Wychodzi na to, że gdyby nie p. Slęk to byłaby totalna klapa. Odrębną kwestią jest to co z naszą PETYCJĄ, którą napisaliśmy pod wpływem Pani radnej? Kolejna sprawa to głosowanie nad budżetem starostwa gdzie przewidziane są inwestycje w gminie Hażlach w zakresie nakładki asfaltowej na ul. Cieszyńskiej w Pogwizdowie plus chodnik gmina, przebudowę ulicy Długiej w Hażlachu, oprojektowanie skrzyżowania ul. Cieszyńskiej i Katowickiej w POGWIZDOWIE – wszyscy radni ZA (nawet opozycja) a Pani radna się wstrzymuje (http://powiatcieszynski.esesja.pl/glosowanie/271187/3c5ec08accb6428). O co chodzi? Niech mi to ktoś wytłumaczy bo ja WYMIĘKAM
2020-02-27 17:43:32
donekT: Panie Starosto, sprzedać i ubić interes ze spekulacją każdy potrafi, natomiast przekazać W DOBRE RĘCE już nie. Powiat przynajmniej raz powinien podjąć słuszną decyzję, sprzedaż do takich nie zawsze należy, w tym wypadku, z całą pewnością sprzedaż nie jest dobrym rozwiązaniem.
2020-02-27 18:05:38
Zenobia55: Domki - przeczytaj do końca artykuł. Tak więc przekazanie gminie Hażlach wspomnianej działki w formie darowizny na cele publiczne, przy jej przemyślanym zagospodarowaniu, stanowić będzie wartość dodaną dla wzrostu potencjału turystyczno-rekreacyjnego regionu cieszyńskiego. Dlatego będę prosił i przekonywał radnych do takiej formy przekazania działki na rzecz gminy Hażlach. Z tego wynika, że Starosta nie chce sprzedawać, a darować. Warto czytać do końca, zanim się coś skomentuje.
2020-02-27 20:25:17
donekT: Zenobia55, Warto czytać do końca, zanim się coś skomentuje. Czy gdzieś przedstawiam inny pogląd niż zaprezentowany w treści artykułu? Wprost przeciwnie, podtrzymuję i popieram słuszne postanowienie, miejmy tylko nadzieję, iż Rada podejmie tę samą decyzję. Jesteś NADWRAŻLIWA. Szkoda tylko, że jeszcze niedawno powiat preferował SPRZEDAŻ ponad przekazanie we właściwe ręce, przykłady możemy mnożyć i na terenie Kończyc Wielkich znajduje się dowód na wcześniejszą BŁĘDNĄ politykę powiatu, również z okresu, kiedy Pan Szczurek był radnym.
2020-02-27 21:32:57
ktylko: Pan wojt powinien sobie pod domem zrobic cel publiczny zrobili fit park a gdzie jedynymi goscmi sa zlopije i gowniarze z marychom zazygane lawki i smieci z przepelnionych koszy na tokie bzdety forsa jest ale zeby wyrownac i utwarzdic ul debine to niema sypia kamyczkiem co za pare dni zmyje go deszcz jestem przeciwny zeby z tym terenem cokolwiek robic ten teren jest zasiedlony przez gatunki zagrozone jak sowy i zielone dziecioly a przede wszystkim sa zaby rechotki i tam sie legna a one sa pod scisla ochrona najlepiej zalac betonem
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: