Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co czeka most w Kończycach Wielkich?

W związku z wynikami trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych, przyjrzeliśmy się dofinansowaniu dla projektu Gminy Hażlach. Co się zmieni?

Wyniki III edycji Programu Inwestycji Strategicznych, przeznaczonych dla gmin i powiatów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y, opublikowano 14 lipca br. (Pisaliśmy: 4 miliardy rozdane. Kto otrzymał dofinansowanie?). Z naszego regionu 6 gmin załapało się na dofinansowania. Sprawdźmy, jakie zmiany czekają Gminę Hażlach.

Inwestycja, która uzyskała dofinansowanie nosi nazwę „Przebudowa mostu na rzece Piotrówka w Kończycach Wielkich”, a kwota dofinansowania wynosi 1 176 000zł.

 - Dzięki planowanej przebudowie mostu na rzece Piotrówce nastąpi likwidacja wąskiego gardła komunikacyjnego w centrum Kończyc Wielkich. Dodatkowo przeprowadzona inwestycja zapobiegnie powodziom, które już miały miejsce w latach ubiegłych. Stary most z uwagi na zawężenie prześwitu podczas ulewnych deszczy spiętrza wodę w rzece powodując jej wylanie i straty materialne w majątku gminy jak również osób prywatnych, co miało miejsce w latach: 1997, 2005, 2010 oraz 2018 roku. Zagrożenie powodziowe wystąpiło w latach: 2011, 2013, 2014, 2017 oraz 2019. – informuje Wójt Gminy Hażlach, Grzegorz Sikorski.

Od wójta, dowiadujemy się także, że gabaryty nowego obiektu mostowego mają zostać dostosowane do przekroju ruchowego istniejącej drogi wraz z nowymi filarami nurtowymi oraz z galanterią mostową i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu – długość około 20 metrów, szerokość około 8 metrów (jezdnia 5 metrów i chodnik 2 metry).

- Inwestycja poprawi spójność komunikacyjną z drogą wyższej kategorii – stworzy się połączenie wyprowadzające ruch na drogę powiatową ul. Ks. Olszaka z centrum miejscowości. Wartością dodaną inwestycji będzie zabezpieczenie i usprawnienie połączenia komunikacyjnego centrum Kończyc Wielkich po obu stronach Piotrówki oraz usprawnienie ruchu w obrębie mostu i skrzyżowania z drogą powiatową (ul. Ks. Olszaka). Poprawi się standard i bezpieczeństwo ruchu – ułatwiony zostanie dostęp do szkoły, przedszkola, boiska wielofunkcyjnego, Domu Ludowego, kościoła oraz atrakcji turystycznej w postaci Ścieżki im. hrabiny Gabrieli Thun Hohenstein (szerzej znanej jako Dobra Pani z Kończyc Wielkich), a także Alei im. Husarii Polskiej. Wartym podkreślenia jest fakt, iż drogą w ciągu której zlokalizowany jest most odbywa się komunikacja publiczna relacji Kończyce Wielkie – Hażlach - Cieszyn, w tym dowóz dzieci do szkoły. – dodaje Grzegorz Sikorski.

 

MD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-19 19:13:51
pół_Sasina_z_Wiślicy: wstydu nie mają te partyjne pasożyty
2022-07-19 19:37:29
Władek na skuterze: Temu Panu już dziękujemy, najważniejsza róża hohenstein z niecierpliwością czekam na wybory na zmianę na lepsza zmiane
2022-07-19 19:51:20
Marx.: węgiel na kartki i polowania na cukier po 5 zł/kg, gaz i prąd szkoda gadać, drożyzna w sklepach i na tanksztelach, długa lista bezkarnych złodziei i oszustów, premier nie bez powodu zwany Pinokio, prezes nie bez powodu najbardziej znienawidzony polityk, Polexit na horyzoncie, 2 miliardy co roku na kurwizję, 3 miliardy dla biskupów itd, itp - Polska właśnie wstała z kolan
2022-07-19 20:19:15
PUT-IN-ONE: @za PO przynajmniej z Donkiem chlapnąłem sobie po setce a teraz nie chce mnie znać :-(
2022-07-19 20:30:39
jacek.placek: @Waldek jazda na skuterze ci nie służy. Tak dla przypomnienia jednym ze szczególnych pól działalności hrabiny Thun była opieka nad dziećmi i młodymi matkami. W 1904 r. zainicjowała i doprowadziła do uruchomienia w 1910 r. Szpitala Dziecięcego w Cieszynie (będącego pawilonem w ramach Szpitala Śląskiego, dawniej ewangelickiego założonego przez T. Haasego). Na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 1910 r. Wydział gminy Cieszyna nadał jej tytuł honorowego obywatela Cieszyna, podkreślając jej ogólne zasługi na polu dobroczynności, szczególnie jako prezydenta kobiecego oddziału Czerwonego Krzyża w Cieszynie, Stowarzyszenia Kobiecego oraz Towarzystwa do Zwalczania Gruźlicy Płuc oraz oczywiście przy uruchomieniu szpitala dziecięcego w Cieszynie. Znając jej dobre serce wybaczyłaby ci twoje alkoholowo - narkotyczne bełkoty. A co do panów na zdjęciu - po prostu dobra zmiana, którą w HAŻLACHU widać gołym okiem. Była Dobra Pani, jest DOBRY PAN, czyli dobry wójt. Kto wie może i on doczeka się swojej ławeczki? Tego mu życzę.
2022-07-20 04:58:05
św. Patryk.: hahaha, GOŁYM OKIEM to widać że się przy byle okazji i bez niej aparat partyjny PiS lansuje przy pomocy pieniędzy których nie ma bo minister zero je Polakom odebrał
2022-07-20 08:30:47
Halos: Nie można już patrzeć na te spędy pozerów! Tylko rauty, lans w mediach i na Facebooku, zrobić sobie fotkę z tabliczką, poklepać po pleckach, jacy to jesteśmy wspaniali, rzygać się chce już od tego...
2022-07-20 09:23:11
pszeniczny: Buzie jak malowane.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: