Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ciężki los podróbek

Przygraniczne położenie regionu sprzyja próbom przemytu i handlu towarami naruszających prawa własności intelektualnej, czyli tzw. podróbkami. Co się z nimi dzieje, kiedy przechwycą je celnicy?

Na temat sukcesów celników w walce z podróbkami pisaliśmy nieraz. Funkcjonariuszom celnym coraz częściej udaje się zatrzymać podrabiane ubrania (Mieli nosa do podróbek, Smerfy zatrzymane). Wielu czytelników pytało przy tych okazjach, co się z nimi dzieje, czy mogą zostać przekazane np. do domów dziecka lub na cele charytatywne. Sprawę Czytelnikom Portalu OX.PL wyjaśnia Aldona Węgrzynowicz z Izby Celnej w Katowicach.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sądy decydują o dalszym losie towarów, które naruszają prawa własności intelektualnej - mówi rzeczniczka Śląskiej Izby Celnej i dodaje: - Sądy wskazują sposób likwidacji tychże towarów. Towary, w stosunku do których naruszone zostało prawo własności intelektualnej, mogą np. zostać nieodpłatnie przekazane instytucjom charytatywnym oczywiście po usunięciu znaków towarowych), jednak wówczas instytucje te muszą nadać towarowi przeznaczenie celne.

Towary, co do których stwierdzono, że naruszyły prawa własności intelektualnej nie mogą zostać wprowadzone, nawet po zakończeniu postępowania, do obrotu: - Zgodnie z art. 16 rozporządzenia RADY (WE) NR 1383/2003 z dnia 22 lipca 2003r. dotyczącego działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej oraz środków podejmowanych w odniesieniu do towarów, co do których stwierdzono, że naruszyły takie prawa - Towary uznane za naruszające prawo własności intelektualnej z chwilą zakończenia procedury przewidzianej w art. 9 nie mogą być m.in. dopuszczone do swobodnego obrotu - mówi Węgrzynowicz.

Jednocześnie państwo może:

a) zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa krajowego, zniszczyć towary uznane za naruszające prawo własności intelektualnej lub pozbyć się ich inaczej niż kanałami handlu w sposób wykluczający wyrządzenie szkody posiadaczowi prawa, bez rekompensaty jakiegokolwiek rodzaju, chyba że ustalono inaczej w ustawodawstwie krajowym, bez żadnych kosztów dla Skarbu Państwa;

b) podjąć w stosunku do takich towarów wszelkie inne środki pozbawiające dane osoby możliwości uzyskania korzyści ekonomicznych z transakcji.

Usunięcie znaków towarowych raczej nie wystarcza: - Poza wyjątkowymi przypadkami, jedynie usunięcie znaków towarowych, które zostały umieszczone na towarach podrabianych bez upoważnienia, nie jest uważane za skutecznie pozbawiające dane osoby możliwości uzyskania korzyści ekonomicznych z transakcji - mówi rzeczniczka.

W niektórych przypadkach towary uznane za naruszające prawo własności intelektualnej mogą także ulec przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. W takim przypadku zastosowanie ma ust. 1 lit. a).

 

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: