Cieszyńskie oko na Indonezję
Rząd Republik Indonezji i Ambasada Republiki Indonezji w Brukseli w kooperacji z Europejska Partią Ludową w Parlamencie Europejskim organizują wystawę fotograficzna w gmachu Parlamentu Europejskiego 10 -14 lutego 2014 zatytułowaną: „Portret Indonezji – Jedność w Różnorodności”. wspieraną przez indonezyjskie Ministerstwo do Spraw Religijnych w Dżakarcie ma przedstawić dorobek kulturalny Indonezji widziany oczami dwóch Europejczyków wybranych przez ww instytucje. Tematem głównym tego projektu jest pokazanie społeczeństwu Europy, że w Indonezji, która jest czwartym państwem świata pod względem liczby ludności społeczeństwo podzielone na wyznawców licznych religii żyje w doskonałej zgodzie i harmonii. Obok siebie żyją muzułmanie, protestanci, katolicy, hinduiści, animiści, buddyści i wyznawcy innych religii.
Wyboru fotoreporterów z Europy, którzy pojechali do Indonezji dokonał Jan Olbrycht. Projekt zrodził w ramach działalności EPL w kwestii dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, za którą jako wiceprzewodniczący odpowiada poseł. W ramach tych działań rozwinęliśmy w tym roku bliska współprace z Ambasada Indonezji w Brukseli.
– Organizowaliśmy konferencje w Parlamencie by przedstawić ich podejście do koegzystencji rożnych religii w ich kraju. Zdecydowaliśmy, że zorganizujemy w Parlamencie Europejskim wystawę, by przedstawić różnorodność religijna w Indonezji. W tym celu EPL nominowało dwóch fotografów w tym mieszkańca Cieszyna - Stanisława Konopkę – mówi Jan Olbrycht, europoseł.
Razem z reprezentantem Polski pojechał Francuz. Ostatecznie wybrano 30 zdjęć, które zaprezentowane zostaną w lutym w Europarlamencie. – Pojechaliśmy do Indonezji na dwa tygodnie pod koniec listopada by zrobić zdjęcia na ta wystawę. Po przylocie do Dżakarty (16 godzin lotu) z Amsterdamu przez Abu Dhabi liniami lotniczymi „Garuda” (Indonezja). Ja udałem się na Jawę i Celebes (Sulawesi), a fotoreporter z Francji na wyspę Bali i Sumatrę – opowiada Stanisław Konopka dodając, że wyprawa była najwspanialszą podróżą w życiu.
Do stworzenia zdjęć wybrano tylko dwójkę fotografów z Europy. – Z naszego regionu poleciłem nauczyciela akademickiego Stanisława Konopkę, który od lat zajmuje się fotografią. Braliśmy pod uwagę nie tylko umiejętność fotografowania, ale i także kulturę osobistą i znajomość języków obcych – dodaje Jan Olbrycht.
Pobyt również obfitował w rożnego rodzaju spotkania z oficjelami na Uniwersytecie Gadjah Mada w Yogyakarta oraz z przedstawicielami rożnych religii i społecznością. Po powrocie z kilku tysięcy zdjęć, komisja złożona z pracowników Ambasady Indonezji w Brukseli i Parlamentu Europejskiego wybrała 50 zdjęć od każdego z dwóch fotografów i zakwalifikowała je na wystawę. Zdjęcia głównie przedstawiają obiekty sakralne w postaci meczetów, kościołów, synagog, świątyń buddyjskich, hinduskich, chińskich.
Wystawa zorganizowana zostanie w Parlamencie Europejskim od 10-14 lutego.
DK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.