Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyńskie grzybobranie na UTW

W czwartek (06.12.2018) w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem głos zabrał Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa cieszyńskiego Urzędu Miejskiego, który opowiedział o grzybach, które można znaleźć w nadolziańskim grodzie.

Grzyby w Cieszynie występują – nie tylko w części, jaką jest pełen drzew lasek miejski, ale również na terenach zielonych, nad rzeką, czy też w ogrodach prywatnych. Jest ich bardzo wiele – są głównymi bohaterami publikacji „Grzyby Cieszyna”. Jest to wydawnictwo Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, a czwartkowy prelegent jest współautorem książki. Książka jest podsumowaniem kilkuletniego okresu poszukiwań, obserwacji i dokumentowania różnorodności gatunkowej grzybów na terenie gminy Cieszyn.

W trakcie trwania wydarzenia prelegent opisał grzyby, jakie można spotkać na terenie Cieszyna. Wiele z grzybów, które stały się tematem spotkania, to gatunki niezwykle ciekawe, cieszące się niezwykłymi kształtami, czy też właściwościami — są grzyby, które przypominają różne części ciała, czy części zwierząt. Mamy próchnnilca gałęzistego, który przypomina nieco poroże. Jest Trzęsak mózgowaty, który wygląda, jakby ktoś położył kawałek mózgu na drzewo – tłumaczył Aleksander Dorda.

Grzybów w Cieszynie jest bardzo wiele, nie wszystkie są grzybami jadalnymi. Często widząc określony kształt, który pojawia się na starym drzewie, a nawet na mchu, czy też na źdźble trawy, nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę mamy styczność z grzybem. Warto również zwrócić uwagę, że część gatunków występujących w Cieszynie, to gatunki chronione.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-07 18:14:23
bronek91: To tłumaczy ostatnie zainteresowanie krzysztof.mm tematyką glonów… Zdaje się, iż niektórzy o światopoglądzie materialistycznym próbują przenosić/ kopiować pewne zależności występujące w przyrodzie do sfery relacji społecznych. Zatem postępowanie Radnych Powiatowych wydaje się być oczywiste… Teraz tylko zastanówmy się kto pełni rolę glona itd.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: