Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyńska Biblioteka włączyła się w działania ONZ

Biblioteka Miejska w Cieszynie włączyła się w akcję wspierającą realizację i promocję Celów Zrównoważonego Rozwoju zawartych w Agendzie 2030 ONZ. Agenda 2030 to plan ratowania świata, który wszystkie państwa członkowskie ONZ zobowiązały się realizować przez najbliższe lata.

W 2015 r. 193 państwa ONZ, w tym Polska, przyjęły Agendę 2030 zawierającą 17 celów związanych z rozwojem gospodarczym, społecznym i środowiskowym. - Tak szeroko opisana inicjatywa wymaga współpracy nie tylko rządów ale i instytucji kultury, stowarzyszeń oraz fundacji na całym świecie. W realizację celów włączają się biblioteki publiczne, w tym cieszyńska biblioteka – informuje Beata Parchańska z BM w Cieszynie.

W związku z tym cieszyńska biblioteka zapewnia: publiczny dostęp do informacji oraz zasobów, które dają ludziom możliwość poprawy życia, szkolenia w zakresie nowych umiejętności niezbędnych w edukacji i pracy zawodowej, szkolenia rozwijające umiejętności rozumienia i posługiwania się informacją, otwarty dostęp w bibliotekach publicznych do informacji o profilaktyce zdrowotnej, pomagających dbać o zdrowie jednostkom i rodzinom, dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym do szybkiego Internetu, neutralną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich ludzi, w tym dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym: imigrantom, uchodźcom, mniejszościom, rdzennej ludności oraz osobom niepełnosprawnym, publiczne udostępnianie informacji o parlamencie, społeczeństwie obywatelskim i innych instytucjach.

- Biblioteka Miejska w Cieszynie wspiera również wczesną naukę czytania i pisania oraz uczenia się przez całe życie. Zajmuje się dokumentacją i ochroną dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, a także planuje organizację spotkań informacyjnych i zajęć edukacyjnych przybliżających Cele Zrównoważonego Rozwoju mieszkańcom Cieszyna i powiatu- podsumowuje Beata Parchańska.

red. / mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-23 09:19:16
bronek91: Pytanie, czego te wszystkie zakładane cele nie zawierają, co nie zostało uznane za cel i jakie są intencje? Czyżby popularyzacja demokracji uczestniczącej inaczej zwaną multi- akcjonariatem czy demokratyzmem policentralnym w miejsce demokracji przedstawicielskiej? Oczywiście bezrefleksyjnie wraz z wszystkimi zjawiskami negatywnymi, pod przykrywką ochrony przyrody i ponoć w pierwszej kolejności dla naszego dobra. Do czego to prowadzi? Do kolektywnego uzgadniania stanowiska interesu czy woli w zależności od wyniku dyskursu środowisk NGO i przedstawicieli wszelkiego szczebla władz, lobby itd. Wedle przyjętych paradygmatów powszechnej tolerancji dla wszystkiego. Oczywiście zgodnie z założeniami dyskursu, czyli z podejściem nieuwzględniającym lub minimalizującym poglądy indywidualne w imię poprawności politycznej i zgodnie z moralnością powszechną. Dostęp do informacji? Do jakiej informacji? Zgodnej z zakładanym postępem i autorytetem władzy? Kto nad tą informacją będzie sprawował kontrolę? Jaki to będzie mieć wpływ na wolną wolę?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: