Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszynianka: Wanda Niemiec (Strumień)

Prezentujemy sylwetki laureatów tegorocznej Srebrnej Cieszynianki, wyróżnienia przyznawanego od 1997 roku co roku 11 listopada podczas uroczystej gali w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Sylwetka Wandy Niemiec, laureatki Srebrnej Cieszynianki 2015.

Wanda Niemiec - ur. 1948 r. w Strumieniu. Z zawodu nauczycielka, obecnie na emeryturze. Przez wiele lat instruktor harcerski społeczny - Zastępca Komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Strumieniu. W 2002 roku założyła Bibliotekę Parafialną w Zabłociu, którą do dzisiaj prowadzi bogacąc jej księgozbiór. Biblioteka uczestniczy również w różnorakich akcjach i wydarzeniach o zasięgu gminnym, powiatowym i ogólnopolskim. 

Pani Wanda Niemiec na co dzień dba o zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży w sołectwie Zabłocie i gminie Strumień Należy również podkreślić jej aktywne członkostwo w amatorskiej grupie teatralnej „Szpasowici”  w Zabłociu. Pani Wanda bierze również udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom", w którą co roku włącza się Biblioteka Miejska w Strumieniu. Ponadto pani Wanda Niemiec jest aktywną propagatorką gwary, kultury i stroju Śląska Cieszyńskiego. Jest współorganizatorką dożynek sołeckich w Zabłociu. Działa w Kole Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu pełniąc funkcję Zastępcy Prezesa. Aktywnie uczestniczy również w inscenizacjach i widowiskach historycznych organizowanych przez Koło. Prezentuje strój cieszyński, opowiada legendy związane z regionem oraz prowadzi zajęcia z zakresu edukacji regionalnej dla uczniów szkół i przedszkoli oraz instytucji na terenie powiatu. Jest również jurorką w konkursach gwarowych i recytatorskich. 

Za swoją wieloletnią działalność społeczną została nagrodzona dyplomami i odznaczeniami m.in.: „Zasłużony dla sołectwa Zabłocie  i „Zasłużony dla Gminy Strumień" przyznanymi przez Radę Miejską w Strumieniu, „Złotym Krzyżem Zasługi i Jubileuszowym Laurem" nadanym przez Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: