Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszynianka: Maria Stawarczyk (Zebrzydowice)

Prezentujemy sylwetki laureatów tegorocznej Srebrnej Cieszynianki, wyróżnienia przyznawanego od 1997 roku co roku 11 listopada podczas uroczystej gali w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Sylwetka Andrzeja Wąsowicza, laureata Srebrnej Cieszynianki 2015.

Maria Stawarczyk ur. w 1943 r. w Wiśle a od 1958 roku do dziś mieszka w Zebrzydowicach. Ukończyła szkołę zawodową jako krawcowa. Po ukończeniu szkoły pracowała w zakładzie dziewiarskim Juwenia w Cieszynie. Po wyjściu za mąż wychowywała trójkę dzieci i prowadziła gospodarstwo. 

Jako rodzina zastępcza podjęła się trudu wychowania siedmiomiesięcznego dziecka po zmarłej szwagierce. W roku 1972 wstąpiła w szeregi Koła Gospodyń Wiejskich. Działała od razu bardzo aktywnie. Prowadziła kursy kroju i szycia dla chętnych gospodyń. Zajęła się także rozprowadzaniem piskląt.  W roku 1988 podjęła pracę w Ośrodku Nowoczesnej Gospodyni jako krawcowa. W latach 1992-2003 pełniła funkcję zastępcy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich, a od roku 2003 pełni funkcję przewodniczącej. 

Jest organizatorką zabaw, wycieczek, pielgrzymek i spotkań. Wraz z członkiniami bierze udział w różnych konkursach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach. Służy pomocą i radą w imprezach gminnych typu spartakiady, dożynki. Pełni funkcję członka zarządu Spółdzielni Kółek Rolniczych. Chętnie udziela się w akcjach charytatywnych w parafii Zebrzydowice. Działa aktywnie w Kole Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Jako przewodnicząca dba żeby wszystko zawsze było dobrze zorganizowane. Posiada wielką charyzmę, która potrzebna jest w pełnieniu przez nią tej niełatwej roli zarządzania działalnością naszego koła. Jest zawsze uśmiechnięta, pogodna i koleżeńska oraz lubiana w społeczeństwie. Jako przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich zasłużyła się w obszarze społecznym, również regionalnym jaki tradycji kulturowych.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: