Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszynianka: Jerzy Wałga - Laur Honorowej Złotej Cieszynianki 2015

Prezentujemy sylwetki laureatów tegorocznej Srebrnej i Honorowej Złotej Cieszynianki, wyróżnienia przyznawanego od 1997 roku co roku 11 listopada podczas uroczystej gali w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Sylwetka Jerzego Wałgi, laureata Honorowej Złotej Cieszynianki

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej przymało uchwałą nr 2/XXVI/2015 z 28.10.2015 r. Panu Jerzemu Wałdze Laur Honorowej Złotej Cieszynianki 2015

Jerzy Wałga - zajmuje się rzemiosłem artystycznym i kontynuuje tradycje nadolziańskiego rusznikarstwa. Jest ostatnim rusznikarzem wykonującym strzelby myśliwskie zwane cieszynkami lub ptaszniczkami, broń wykonywaną przez cieszyńskich rusznikarzy od 1528 r. Broń ta jest znana w kraju i za granicą przede wszystkim ze względu na unikalne motywy zdobnictwa - inkrustację kością słoniową, masa perłową, srebrem i mosiądzem. Ze szczególną starannością oddaje cechy oryginału. Po 50 latach osiągnął takie mistrzostwo, że trudno odróżnić jego strzelbę od oryginału sprzed kilku wieków.

Cieszynki Jerzego Wałgi znajdują się w muzeum oraz u wielu prywatnych kolekcjonerów. Jedną ze strzelb wykonał na specjalne zamówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jako pierwszy w historii rzemieślnik znalazł się na polskiej Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uroczystość wręczania certyfikatu odbyła się 4 sierpnia 2014 r. w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Osobiście gratulacje złożyła mu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska oraz Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski.


Jerzy Wałga dokonuje również renowacji i napraw różnych eksponatów muzealnych, wykonanych przez mistrzów wielu zawodów, przywracając je do dawnej świetności. Często prace te wykonuje bezinteresownie. Brał udział w licznych wystawach rzemiosła artystycznego, na których został nagrodzony medalami i wyróżnieniami (np. Arsenał 1986, Wystawa Rzemiosł Artystycznych w Bielsku-Białej w latach 1984-1986, Ogólnopolska Wystawa Rzemiosł Artystycznych w Krakowie w 1987 r.).


Za działalność artystyczną został uhonorowany Złotą Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medalem im. Ks. Leopolda Szersznika, Medalem Pawła Stalmacha, otrzymał nagrodę Miasta Cieszyna i Starosty Powiatu Cieszyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, Odznakę Honorowego Członka Izby Rzemieślniczej w Bielsku-Białej oraz Srebrny Krzyż Zasługi. Od wielu lat aktywnie działa w Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, jest członkiem Koła Terenowego nr 1, a także członkiem Zarządu Głównego MZC, w którym przez 10 lat pełnił funkcję wiceprezesa do spraw organizacyjno-gospodarczych. Za swoją wzorową działalność w roku 2013 otrzymał najważniejsze wyróżnienie macierzowe - Godność Członka Honorowego Macierzy. Jerzy Wałga w pełni zasługuje na to szczególne wyróżnienie.

(red/mat.pras.)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-20 19:21:08
mako: Gratulacje Panie Jerzy.
2015-12-21 11:28:37
malamiko123: Popieram to prawda czlowiek renesansu cieszynski Da-Vinci:) gratuluje
2015-12-21 17:07:30
adawski25: Wie moze ktos gdzie jest zaklad tego pana?i czy mozna tam przyjsc i obejrzec jak wyglada produkcja i jak jest to tobione czegos sie o tym fachu dowiedziec?
2015-12-22 10:14:32
malamiko123: na Starym Targu jest pracownia, w czasie Nocy Muzeów otwarta, w ciagu tygodnia nie wiem- trzeba popytac straganiarzy beda wiedziec na pewno
2015-12-22 21:54:53
adawski25: Dzieki
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: