Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszynianka: Franciszek Korcz (Ustroń)

Prezentujemy sylwetki laureatów tegorocznej Srebrnej Cieszynianki, wyróżnienia przyznawanego od 1997 roku co roku 11 listopada podczas uroczystej gali w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Sylwetka Franciszka Korcz, laureata Srebrnej Cieszynianki 2015.

Franciszek Korcz ur. w 1926 r. w Ustroniu jako syn Franciszka i Anny z domu Krysta. Lata młodzieńcze przypadły na czas II wojny światowej. Tułaczkę wojenną rozpoczął od przymusowej pracy w fabryce amunicji w Rzeszy a następnie wywieziony został do Francji, gdzie udało mu się wcielić do Wojska Polskiego.

 Już jako żołnierz VII Pułku Pancernego doczekał końca wojny Po wojnie pułk został przeniesiony do Wielkiej Brytanii skąd powrócił do Polski w maju 1947 roku. Po powrocie do kraju podjął pracę w Bielskiej Fabryce Obrabiarek równocześnie kontynuując naukę w Liceum Mechanicznym w Bielsku-Białej. Później ukończył pięcioletnie studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i awansował na stanowisko głównego inżyniera. Funkcję tą pełnił do roku 1988, kiedy to przeszedł na emeryturę. 

W latach 1990-1998 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego Rady Miasta Ustroń. Do ważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w tym czasie zaliczyć należy: budowę obwodnicy Ustronia, modernizacja i rozbudowa Domu Spokojnej Starości, reaktywacja Miejskiego Domu Kultury „Prażakówka”, uregulowanie gospodarki śmieciowej i złomowej, wybudowanie letniego toru saneczkowego na Czantorii. 

Dużo czasu poświęca również pracy na rzecz Fundacji św. Antoniego powstałej w roku 1996, gdzie od początku jej istnienia jest jej aktywnym członkiem. W roku 1993 Franciszek Korcz zostaje przyjęty do Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

Od 1999 r. jest członkiem stołecznego Zarządu Głównego SKPSZnZ, a od 2008 r. został jego wiceprezesem. Za swoją działalność na różnych polach otrzymał szereg odznaczeń: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski za pracę społeczną, Krzyż Czynu Bojowego PSZ, Brytyjski Medal Wojny, Gwiazda Italii, Gwiazda Francji, medal „Pro Memoria”, srebrny medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: