Cieszyn w zasięgu superszybkiego internetu już za rok

Ponad 5 tys. cieszyńskich gospodarstw domowych i firm do końca 2018 roku znajdzie się w zasięgu szybkiego światłowodowego internetu. Do światłowodu zostaną podłączone także 23 miejscowe szkoły. W piątek (01.12) władze Cieszyna podpisały porozumienie dotyczące współpracy i rozwoju sieci światłowodowej z Orange Polska.

To przedsięwzięcie umożliwi mieszkańcom Cieszyna, a przede wszystkim instytucjom publicznym - w szczególności myślimy tutaj o szkołach - dostęp do sieci szerokopasmowej. Jest to zmiana drogi z wąskiej na drogę szerszą, wygodniejszą, sprawniejszą, w której można szybciej się poruszać. W świecie, w którym dzisiaj funkcjonujemy i w naszym mieście, które ma aspiracje bycia miastem inteligentnych technologii uważam, że jest to bardzo ważne – mówił podczas piątkowej (01.12) konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.  

Właśnie w piątek władze Cieszyna podpisały porozumienie z Orange Polska dotyczące współpracy i rozwoju sieci światłowodowej. Pierwsze mieszkania i biura w Cieszynie mają zostać podłączone do superszybkiego internetu w pierwszej połowie 2018 roku. Na początku ze światłowodu skorzystają mieszkańcy takich dzielnic jak: Błogocice, Bobrek, Luburnia, Mała Łąka, Pastwiska, Podgórze oraz Śródmieście.

Oprócz prawie 5 600 cieszyńskich gospodarstw domowych i firm Światłowód Orange będzie doprowadzony także do 23 cieszyńskich szkół. Sukces tych projektów jest możliwy tylko wtedy kiedy robi się je wspólnie z samorządem. To jest generalnie infrastruktura dla mieszkańców. Mam nadzieję, że cieszyniacy będą mieli dzięki temu lepszy wybór, więcej możliwości. Jest to również baza do rozwoju każdych innych usług, czy to miejskich, czy z zakresu bezpieczeństwa, zdrowia, administracji. (…) W Cieszynie chcemy dostarczyć mieszkańcom przynajmniej 100 Mb/s, dlatego wybudujemy kompleksową infrastrukturę w całym mieście – mówił podczas podpisywania porozumienia, Piotr Cebula pełnomocnik ds. Rozwoju Współpracy Regionalnej Orange Polska S.A.

Inwestycja w Cieszynie będzie finansowana z funduszy własnych Orange Polska. Operator zamierza przeznaczyć na ten cel blisko 4,5 mln zł. Realizacja tej inwestycji nie będzie wiązała się z większymi utrudnieniami dla mieszkańców. Orange Polska wykorzysta istniejącą infrastrukturę.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-12-04 14:15:44
hanbes: I fajnie...
2017-12-04 20:32:29
nemezis666: Czy to będzie internet darmowy, czy te ponad 5 tysięcy gospodarstw domowych i 23 szkoły będzie nabijać kieszeń francuskiemu właścicielowi tej firmy? Jestem za wprowadzaniem nowoczesnych technologii, ale alergicznie reaguję na kolor pomarańczowy.
2017-12-05 08:31:20
Przepierón: nemezis666 , znowu wyciągasz te żebraczą łape po darmoche? Mam nadzieje że jeździsz polskim samochodem , używasz polskiego telefonu komórkowego i używasz polskiej chemii, polskich kosmetyków i żresz tylko i wyłącznie polskie żarcie zakupione w polskich sklepach. Gdyby nie ta zagranica to byś na osiołku jeździł a do swojej baby przez siebie zrobioną tube z pola wołał.
2017-12-05 10:52:24
mirekozdon: propaganda ratusza się obudziła?
Projekt budowy światłowodów Orange trwa już od ponad roku, a Cieszyn jest jednym z 150 miast.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją