Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: swastyka na kościele

Na ścianie cieszyńskiego kościoła p.w. św. Trójcy pojawiło się bulwersujące graffiti. Wandal nie odpowie tylko za zniszczenie mienia, ale również za propagowanie ustroju totalitarnego, gdyż zdecydował się na wyrysowanie na świątyni swastyki....

Malowanie graffiti na murach (o ile nie są to miejsca przeznaczone właśnie do takich działań) to niszczenie mienia. Niestety, akty wandalizmu wciąż się pojawiają, o czym przekonała się cieszyńska parafia p.w. Marii Magdaleny, do której należy kościół św. Trójcy w Cieszynie - W ubiegłym tygodniu usunięto chemicznie wszystkie napisy, które znajdowały się na murach kościoła Trójcy św. Koszt usunięcia dzięki dobroci wykonawcy wyniósł 1 tys. zł. Po dwóch dniach na kościele pojawiła się swastyka i następne napisy. Bardzo prosimy parafian o pilnowanie naszego wspólnego dobra. Jeszcze raz przypominamy, że świątynia jest naszym wspólnym dobrem i nic nie usprawiedliwia aktów wandalizmu. Za usuwanie napisów koszty ponosi nasza wspólnota – poinformowało cieszyńskie probostwo.

W tym przypadku jednak sprawa nie sprowadza się tylko do zniszczenia mienia. Sprawca odpowie również za propagowanie ustroju totalitarnego - Policjanci prowadzą czynności wykrywcze w  sprawie naniesienia napisów na elewacji Kościoła św. Trójcy w Cieszynie.  Czynności są prowadzone pod kątem naruszenia przepisów art. 256 kodeksu karnego, czyli przestępstwa z nienawiści dotyczącego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego. W tym wypadku sprawca może liczyć się z karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet z karą do 2 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP.

Wszystkie osoby, które posiadają wiedzę na ten temat proszone są o kontakt e-mail dyzurny@cieszyn.ka.policja.gov.pl, kontakt telefoniczny pod nr telefonu 47 8573200 lub z najbliższą jednostką policji. Policja zapewnia anonimowość zgłaszającym.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-25 14:21:43
św. Patryk.: wyszło paskudnie, ale z tą swastyką i propagowaniem to nie tak prosto - już bodaj jakiś sąd jakichś nazioli od podobnego zarzutu uwolnił, bo to starodawny symbol religijny tłumaczyli, "przynoszący szczęście" - więc na kościele chyba jakoś tam się też tłumaczy?
2021-03-25 19:22:35
JacekFilał: Najpierw wandala trzeba złapać, a niestety służby w Cieszynie potrafią jedynie umorzyć każdą kolejną taką sprawę nawet kiedy "artyści" dosłownie podpisują się na swoich "dziełach". Nikogo nie złapią, a gnojek, który to zrobił to pewnie jakiś patus, który pierwszy raz trzymał puszkę w ręce i nie ma pojęcia co robi. Szok, że wybrał swastykę zamiast męskiego narządu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: