Cieszyn rozświetlony
Zakończył się trzeci etap modernizacji oświetlenia publicznego w Cieszynie. Miejski Zarząd Dróg informuje o zakończeniu kolejnej część inwestycji, której celem jest poprawa jakości życia mieszkańców – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortu poruszania się po zmroku. To także ważny krok w stronę ograniczenia zużycia energii i ochrony środowiska.
W ramach przeprowadzonych prac całkowicie wymieniono przestarzałe oprawy sodowe na nowoczesne, energooszczędne oprawy LED. Jak zaznacza MZD, projekt powstał na podstawie szczegółowego audytu energetycznego i uwzględniał zarówno jakość, jak i efektywność nowego systemu oświetleniowego.
Modernizacja została przeprowadzona w dwóch etapach. W pierwszym zamontowano 451 opraw LED, 50 wysięgników rurowych oraz 8 nowych słupów – zarówno aluminiowych, jak i stylowych. Zdemontowano starą infrastrukturę, a na jej miejsce zastosowano nowoczesne modele opraw.
Drugi etap obejmował montaż 82 dodatkowych opraw LED, 4 wysięgników rurowych i 7 słupów stylowych. Zainstalowano kolejne panele LED oraz nowoczesne wysięgniki, jednocześnie likwidując dotychczasowe, energochłonne rozwiązania.
Wartość inwestycji wyniosła 1 366 530 zł brutto. Zadanie zostało zrealizowane w terminie – od 16 stycznia do 15 lipca 2025 roku. Inwestorem była Gmina Cieszyn, a wykonawcą firma OBI COMPLEX Rafał Zgoda z Żor. Za nadzór inwestorski odpowiadał Mariusz Staniek z Eco Energy Poland. Projekt został sfinansowany ze środków własnych gminy (681 010 zł) oraz z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych (685 520 zł).
Nowe oświetlenie to realne korzyści dla mieszkańców. Znacząco poprawiła się widoczność na ulicach i przejściach dla pieszych, co zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym. LED-owe oprawy zużywają znacznie mniej energii, są zgodne z najnowszymi normami technicznymi i objęte 72-miesięczną gwarancją.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
33