Cieszyn: Protezy głosowe w Szpitalu Śląskim
- W naszym szpitalu wykonujemy zabiegi wszczepienia takiej protezy, gdyż zależy nam na jak najlepszej pomocy pacjentom, zapewnieniu im pełnego komfortu i szybkiego powrotu do zdrowia – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Jak wyjaśnia szpital, wszczepienie protezy głosowej polega na chirurgicznym wytworzeniu otworu pomiędzy tchawicą a przełykiem (tak zwaną tracheostomię), w którym umieszczane jest małe, silikonowe urządzenie. Jest to jednokierunkowa zastawka, umożliwiające przepływ wydychanego powietrza z tchawicy do przełyku - aby mówić, wydycha się powietrze z płuc, równocześnie zamykając tracheostomię palcem, a samo urządzenie nie wydaje żadnych dźwięków. Wydychane powietrze wędrując następnie przez protezę głosową i gardło powodując wibrację znajdujących się w nim tkanek, dzięki którym powstaje nowy głos pacjenta.
Każdy pacjent po takim zabiegu objęty zostaje kompleksową opieką lekarza, pielęgniarki oraz logopedy, a także otrzymuje niezbędne akcesoria do pielęgnacki protezy - wymienniki ciepła, szczoteczki i inne narzędzia. – Satysfakcja i radość pacjenta, który po tak radykalnym zabiegu odzyskał możliwość porozumiewania się za pomocą własnej mowy jest dla nas ogromną nagrodą i motywacją do dalszej pracy. Staramy się, aby wszystkie osoby, który przeszły zabieg w naszym szpitalu, miały zapewnioną jak najwyższą jakość opieki oraz wsparcie w rekonwalescencji – podkreśla lek. Rafał Jękot, Ordynator Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
KR/Szpital Śląski w Cieszynie
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.