Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: poseł interweniuje w sprawie restauracji

Nie milkną echa sobotniej interwencji policji i sanepidu w cieszyńskiej restauracji "U Trzech Braci". O jej zasadność pyta poseł Przemysław Koperski, który skierował pisma do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie.

Poseł Lewicy na swoim facebookowym profilu udostępnił pełną treść listów:

- Czy osoby wykonujące czynności kontrolne w dniu 9 stycznia znały swoje obowiązki, w tym obowiązek przedstawienia się z imienia i nazwiska i przedłożenia legitymacji służbowych w trakcie wykonywania obowiązków służbowych?

- Czy Policja w Województwie Śląskim ma nadmiar policjantów i samochodów służbowych, czy też występują braki osobowe i materialne jak podają media? Jeśli tak , proszę je podać ze szczególnym uwzględnieniem jednostek zlokalizowanych w Cieszynie, Żywcu, Pszczynie i Bielsku-Białej i uzasadnić celowość oraz podać koszty przeprowadzenia wczorajszej akcji?

- Jaki był średni czas reakcji Policji na zgłoszenia o zdarzeniach z terenu Powiatu Cieszyńskiego w niedzielę 10 stycznia, jaki jest średni czas reakcji w ostatnich miesiącach i czy jest to zadawalający wskaźnik? - to tylko niektóre z pytań, które do policji i sanepidu kieruje Koperski.

Obie instytucje mają 14 dni na udzielenie odpowiedzi.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-12 11:14:56
iga: Koperski no Kampania wyborcza ruszyła A ciekawe czy w B. Białej restauracje są pootwierane To co wiem to nie.
2021-01-12 11:57:05
Piotr888: kto za tym wszystkim stoi od setek lat robiac chaos na swiecie!wszedzie w kazdej dziedzinie zycia!ma to miejsce tez teraz!oni tworza rzad swiatowy a za tym tez cia i inne organizacje wywiadowcze!https://www.youtube.com/watch?v=uCsA8Gov0Y0
2021-01-12 12:04:04
krzysztof mm: Przemysław Koperski miał na tyle poczucia obowiązku i odpowiedzialności będąc wybranym na posła, by stanąć w obronie obywateli poddawanych b e z p r a w n y m represjom przez policję s ł u ż a l c z ą wobec posługującej się b e z p r a w i e m władzy; brawa i szacunek dla PK + wstyd dla Kałużów, Kopciów, Kawuloków, Szwedów, Pudów + hańba dla policji, wszystko na ten temat
2021-01-12 12:12:48
kudlatycz: I na pewno Pan Koperski znalazł się tam przez przypadek jako wzorowy obywatel stwierdził że trzeba ratować tą restaurację.
2021-01-12 12:32:58
Chochlik888: Panie Krzysztof mm, ja tam jestem daleko od Pańskiego światopoglądu, ale w tym wypadku nie sposób się z Panem nie zgodzić, pozdrowienia.
2021-01-12 13:03:37
krzysztof mm: Panie Chochlik888, co do światopoglądów itepe, to wobec jawnego gwałtu władzy na obywatelach ludzie rozumni i przyzwoici odkładają je na bok i razem walczą o swoje prawa, tak rozumiem Pański komentarz, doceniam i szacuneczek
2021-01-12 13:06:37
altacet: P.Koperski zamiast promować się w Cieszynie lepiej by zrobił jakby pomógł restauratorom napisać pozew zbiorowy,a nie wchodzić w polemikę z policja.
2021-01-12 13:26:16
krzysztof mm: altacet zamiast pisać te swoje bałamutne komentarze i martwić się o to co robi poseł Koperski mógłby sam pomóc restauratorom - a policja zamiast wchodzić z posłem w polemikę mogłaby się zastanowić kto i za co jej płaci, komu i na jakich zasadach powinna służyć, i jakie mogą być konsekwencje jej działań
2021-01-12 13:51:33
Bugs: Hmm, tak jak policja jest utrzymywana przez państwo tak i publiczna służba zdrowia też ale zapewniam cie, że wielu ludzi bardziej w*****a zachowanie lekarzy niż policji, szczególnie tych lekarzy co w publicznej placówce nic nie mogą ale prywatnie wszystko. No i prywatnie to covida się nie boją.
2021-01-12 13:53:50
wyśmienity cwaniaczek: dowalić im taką karę żeby z torbami poszli !!!!!! JAK WSZYSCY TO WSZYSCY WALCZYMY Z TĄ ZARAZĄ --- a takie chytre polaczki powinny ponieść surowe konsekwencje .......Z DRUGIEJ STRONY SKORO WIEDZIELI O KARZE TO ZROBILI TO CELOWO I ŚWIADOMIE WIĘC NA KONTACH NA PEWNO KILKA ŁADNYCH ZER WIDNIEJE ..... "biedaki" qwa Śmiech na sali ......
2021-01-12 14:00:33
politykier: krzy-sio+ pozostałe wcielenie. Jaki wniosek? Należy popierać SLD, a nie neomarksistowskie rewizjonistyczne popłuczyny z cieszyńskiej przykopy...
2021-01-12 14:09:45
politykier: Moim zdaniem, winni zamieszania(!) są sami funkcjonariusze, działali niedyskretnie i tym sposobem natrafili na niepotrzebny opór. Za funkcjonowanie lokalu odpowiada właściciel/właściciele, a nie goście. Co więcej, wdawanie się w dyskusje z gośćmi lokalu stanowiło błąd, od tego jest oficer prasowy. Kiedy sytuacja wymknęła się spod kontroli, wiadome było, iż należało ściągnąć wsparcie, zupełnie niepotrzebne, oczywiście przy założeniu, gdyby pierwsi interweniujący dostosowali środki do zastanej sytuacji.
2021-01-12 14:21:45
politykier: Cieszyńskiemu komendantowi już wielokrotnie zdarzało się zwracać uwagę na niewłaściwe zachowania funkcjonariuszy w czasie interwencji, zwłaszcza jeżeli mowa o nieadekwatności podjętych środków do realiów. Niestety funkcjonariusze cieszyńskiego garnizonu zwykle byli bronieni i usprawiedliwiani przez swych przełożonych a sprawy zamiatane pod dywan. Tym razem interweniujący natknęli się na dziennikarzy, środowisko, które mniej lub bardziej świadomie do tej pory lansowało odpowiedni wizerunek funkcjonariusza policji, zgodny z polityką lokalnych władz i KP. Na własnej skórze przekonali się, że z policyjnymi interwencjami bywa różnie. Przy czym warto dodać, iż interweniujący w tej konkretnej sprawie zachowywali przynajmniej pewne standardy. Bywają tacy funkcjonariusze, w mniejszości, ale jednak, którzy nawet na to nie zważają.
2021-01-12 14:58:39
politykier: Gwoli sprawiedliwości, gdyby interwencja nie była transmitowana na żywo, przez grupę dziennikarzy, nawet o lokalnym wymiarze, nie zostałby nadany rozgłos, a sytuacji nie towarzyszył poseł, z pewnością stawiający opór zostaliby potraktowani jako grupa pieniaczy, a lokalni dziennikarze sprawę odpowiednio przedstawili, zgodnie z wytycznymi lokalnych władz i KP.
2021-01-12 15:11:08
politykier: Należy również zwrócić uwagę na zachowanie co poniektórych gości, mogli czuć się niekomfortowo w obecności funkcjonariuszy, co nie oznacza, iż mieli prawo być niegrzeczni wobec interweniujących. Policjant jest na służbie, co do zasady działa również na rzecz bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Funkcjonariusze działają na podstawie poleceń/rozkazów swoich przełożonych, zatem aktów niższego rzędu. Rolą policjanta nie jest rozważanie hierarchii aktów prawa, weryfikowanie zgodności ustawy, aktów podustawowych z Konstytucją, tylko ich wykonywanie. Od stwierdzania słuszności ewentualnie nałożonych sankcji i zgodności aktów prawa z konstytucją i innymi ustawami są sądy.
2021-01-12 15:55:46
jasper: Ciekawe, ze w trakcie urodzin Tadka Rydzyka, gdzie nie przestrzegano zadnych standartow epidemii- nie wszedl oddzial policji, nie przyjechaly radiowozy, nie bylo sanepidu, nie legitymowano zaproszonych gosci. Czyzby rzad PiS robil sobie jaja z Polakow ?
2021-01-12 16:02:06
politykier: Z kolei poleceniom interweniującego funkcjonariusza policji należy się podporządkować, o ile te mieszczą się w granicach interwencji i są prawnie dozwolone, nawet w sytuacji, kiedy się z nimi nie zgadzamy lub interwencja związana jest z sytuacją kontrowersyjną np. z punktu widzenia zgodności z Konstytucją i innymi ustawami. Od orzekania zgodności z prawem są sądy (bynajmniej nie funkcjonariusze, czy goście). Z kolei "obywatelskie nieposłuszeństwo", organizowane przez poniektórych gości, w związku z globalną sytuacją, w tym konkretnym zdarzeniu było niecelowe.
2021-01-12 16:07:45
politykier: Jak możemy zauważyć, funkcjonariusze rzeczywiście mogli wykazać się nieco większą finezją i taktem (faktycznie, wypraszanie gości, przynajmniej w ten sposób zostało to odebrane, nie było na miejscu), co nie oznacza, że emocjonalne reakcje poniektórych gości należy usprawiedliwiać. Dobrze, że sytuacji towarzyszył poseł, moim zdaniem, Pan Koperski w trakcie zdarzenia powinien nieco bardziej łagodzić sytuację (brał udział w pewnych pracach sejmu, zna racje interweniujących, nawet jeżeli te mają budzące kontrowersje podstawy), niż wpływać na dodawanie animuszu tym bardziej żywiołowo reagującym i tym samym podgrzewać emocje.
2021-01-12 16:46:08
Boska Adela: Dz.U.2020.360 - Ustawa o Policji : Art. 58. [Podstawowe obowiązki policjanta] 1. Policjant jest obowiązany dochować obowiązków wynikających z roty złożonego ślubowania. 2. Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa.
2021-01-12 19:00:06
politykier: Dokładnie Boska Adela, a przepisy wykonawcze do tej ustawy, dotyczące przytoczonego artykułu? Interweniujący policjanci nie dopuścili się przestępstwa, jeżeli jesteś innego zdania, wskaż co konkretnie, twoim zdaniem, przekroczyli?
2021-01-12 20:36:33
jasper: Obostrzenia sa niezgodne z Konstytucja. Poniewaz rzad nie wprowadzil stanu kleski zywiolowej, wiec nie moze ograniczac konstytucyjnych praw i wolnosci obywateli. Skoro rzadzacy wykazuja sie ignoracja prawna niech nie oczekuja, ze spoleczenstwo bedzie ich decyzje traktowac powaznie.
2021-01-12 20:40:58
iga: To była zaplanowana akcja Koperski policja no fajnie to wyszło
2021-01-12 21:35:09
Wiederholec: jasper komuszku tęsknisz za stanem wojennym? Gdyby w Polsce wprowadzono dziś stan wyjątkowy i zakazano wychodzić z domu po 21:00 to byś pierwszy krzyczał, że Ci wolność odebrali. Choćby nie wiec co zrobił ten rząd to Ty zawsze będziesz krytykował. Taki już jesteś.
2021-01-12 21:46:31
Wiederholec: Policja powinna służyć Obywatelowi a nie władzy. Kiedy Obywatel twierdzi, że nie popełnił wykroczenia to Policjant powinien czym prędzej zaprzestać wobec tego Obywatela swoich działań i oddalić się w kierunku komisariatu. Na komisariacie złożyć raport na samego siebie, że miał czelność próbować wylegitymować Obywatela i grzecznie czekać na potrącenie pensji.
2021-01-12 21:55:27
jasper: Nie ma podstawy prawnej do karania za zlamanie zakazu wprowadzonego rozporzadzeniem. Czy rozumiesz wiederholec co to znaczy ? I to jest clou - nie ma podstawy prawnej, za to jest cala masa artykulow, opinii, wystąpien i konferencji prasowych w tv rezimowej - jednym slowem krecenie w glowach. Wazne, ze nie mowi sie o maseczkach, ktorych transport byl drozszy niz one. Nie mowi sie o respiratorach od handlarza bronia, o braku lekarzy, o kolejnych 2 mld pln na szczujnie zamiast na edukacje i sluzbe zdrowia. Ale pisbolszewik tego nie zrozumie, bo 500+ przycmilo myslenie.
2021-01-13 00:27:13
FoxTrot: Jeśli ta cała lewica by teraz rządziła i brała wzorce rządzenia od swoich "ojców założycieli", to by nie było pytań. Ani jednego. Wiecie, co by było. Choć gimby nie znajo...
2021-01-13 00:43:36
politykier: krzy-sio+jasper-Q, Z wyjątkiem prawa do życia, Konstytucja dopuszcza ograniczenie każdego z praw obywatelskich i człowieka.
2021-01-13 06:37:59
labraks: Wiederholec: Boje się o takich ludzi jak ty. Czyli według ciebie mogę iść do sklepu okraść go zgwałcić ekspedientkę i jak policja przyjedzie to mam powiedzieć jej że w zasadzie to nic się nie stało i to nie było przestępstwo a on ma mnie przeprosić za zakłócanie mojego spokoju i sam się ukarać?? Chory kraj Chorzy ludzie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: